Kako piše Večernji list izgleda da je HDZ predvođen premijerom Sanaderom ovih dana radikalno odlučio promijeniti kurs politike prema hrvatskim iseljenicima. Drugim riječima, mediji su navodno došli u posjed dokumenta iz kojeg je vidljivo kako Hrvati izvan Domovine vladajućoj političkoj eliti postaju prioritet, koji su usput budi rečeno trebali biti i do sada, no posljednje su desetljeće proveli gotovo na margini interesa, gotovo potpune nebrige koju je matična Domovina spram njih demonstrirala. U spomenutom dokumentu navodno se predviđa uspostava institucija koje će biti zadužene za jačanje odnosa u svim područjima - od gospodarstva, medija, lobiranja do izravne suradnje. Također, predviđa se i utemeljenje zasebnog ureda Vlade RH za Hrvate izvan Hrvatske te vijeća Vlade za Hrvate izvan RH kojim bi predsjedao ministar vanjskih poslova i europskih integracija. Ovakva novonastala briga za hrvatske iseljenike vrlo bi se lako mogla povezati s provođenjem strategije za predstojeće predsjedničke izbore.
Neki od predsjedničkih kandidata za razliku od vladajućih struktura tradicionalno njeguju kvalitetan odnos s Hrvatima izvan Domovine. Valja primijetiti kako je primjerice prof. dr. Miroslav Tuđman u svojim brojnim posjetima iseljenicima uvijek dočekivan toplo i s povjerenjem, koje je zahvaljujući dvojbenim političkim potezima unutar Domovine kroz minulo desetljeće prema hrvatskim političarima itekako poljuljano. Također, prof. dr. Miroslav Tuđman ovih je dana Hrvatskom saboru uputio zahtjev za dopisnim glasovanjem hrvatskih državljana izvan Domovine u kojem je istaknuo kako su Hrvati izvan Republike Hrvatske u pragmatičnoj primjeni i ostvarivanju svoga ustavnog prava glasovanja uveliko zakinuti, iako su formalno svi građani države Hrvatske izjednačeni u svojim pravima pa tako i u pravu glasovanja. Naglašava kako država Hrvatska omogućava glasovanje na biračkim mjestima gdje je udaljenost između jednog i drugog biračkog mjesta ponekad veća od nekoliko stotina kilometara (kao što je to slučaj u Kanadi, SAD-u, Njemačkoj, Australiji, Argentini, Švicarskoj, itd.).
Tako se u pragmatičnoj primjeni ovo zagarantirano biračko pravo za veliki dio državljana RH koji žive u inozemstvu ne može realizirati. Stoga, smatra kako Hrvatska mora osigurati da svaki njezin građanin može ostvariti svoje biračko pravo i zato je neophodno da se u provedbi izbora omogući dopisno glasovanje (ili neki sličan oblik glasovanja) ali svakako pragmatično takav da izvršna vlast osigura da svi hrvatski građani i praktično mogu ostvariti svoje biračko pravo. Postojećom provedbom izbornog zakona vlast licemjerno zagovara ravnopravnost a praktično uskraćuje iseljenoj Hrvatskoj njihovo ustavno pravo na glasovanje. U svom zahtjevu prof. dr. Miroslav Tuđman napominje i kako za provedbu dopisnog glasovanja nisu potrebne izmjene zakona, te predlaže "da Sabor RH zatraži od Vlade RH da nadležno ministarstvo žurno pripremi i osigura da državljani Republike Hrvatske, koji imaju biračko pravo, svoje pravo mogu ostvariti dopisnim glasovanjem na svim narednim predsjedničkim i parlamentarnim izborima".
M.M.B.
{mxc}