Poljski predsjednik u posjetu Hrvatskoj
Predsjednik Zoran Milanović primio je u Zagrebu predsjednika Poljske Andrzeja Dudu. U središtu razgovora bili su europska sigurnost, suradnja u NATO-u i bilateralni odnosi. Duda se sastao i s premijerom Andrejem Plenkovićem i predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem, piše HRT.
Duda za još hrvatskih vojnika u Poljskoj, nudi pomoć granične policije
Poljski predsjednik Andrzej Duda u Zagrebu je tijekom susreta s predsjednikom Zoranom Milanovićem pozvao Hrvatsku da poveća broj svojih vojnika u NATO-voj misiji u Poljskoj te je ponudio pomoć svoje zemlje hrvatskoj graničnoj policiji u borbi protiv ilegalnih migracija.
Duda, poljski predsjednik iz redova konzervativne stranke Pravo i pravda (PiS), u Zagreb je stigao na samom kraju svog drugog mandata, nakon 10 godina koje je njegov hrvatski domaćin proglasio uspješnima i zanimljivima. Milanović je rekao da su to bila turbulentna vremena koja su zahtijevala odlične, kompetentne ljude, kakvim se na očigled cijele Europe pokazao njegov 52-godišnji poljski kolega.
Dvojica predsjednika su razgovarala, a ne pregovarala prvenstveno o aktualnim sigurnosnim izazovima. Duda je zahvalio Hrvatskoj na nazočnosti njezinih vojnika u kontingentu NATO-a u Poljskoj, čime se pokazuje jedinstvo unutar tog saveza.
- Zamolio sam gospodina predsjednika da se broj hrvatskih vojnika s vremenom poveća jer tako pokazujemo da smo nazočni, rekao je poljski predsjednik, vrhovni zapovjednik vojske koja trenutačno najviše ulaže u svoju obranu oko 5 posto BDP-a, otkrio je. Dodao je da je poslao službeni dopis glavnom tajniku NATO-a Marku Rutteu s pozivom da se na nadolazećem sastanku na vrhu saveza u Den Haagu u lipnju donese odluka o povećanju izdataka za obranu na najmanje tri posto BDP-a.
Milanović: Rješenje sukoba u Ukrajini nažalost ne će biti pravedno
Milanović je ponovno problematizirao taj postotak, jer su i BDP i cijena naoružanja relativni pojmovi. Hrvatski predsjednik naglasio je da je potpuno jasno i razumljivo zašto se Poljska toliko naoružava, zato što mora, no da je za Hrvatsku nakon niza stoljeća njezin geografski položaj napokon postao blagoslov umjesto prokletstva.
Milanović je poručio da je Hrvatska lojalna saveznicima u NATO-u, no da je sve izvan toga hladni i nepoznati svijet, pa će ona stoga promatrati i ne će se uplitati. Hrvatski predsjednik kazao je da je i Poljska najavila da ne će slati svoju vojsku u misije u Ukrajinu, što on već dugo naglašava za hrvatske vojnike, pa dodao da rješenje sukoba u toj zemlji nažalost ne će biti pravedno te da će Europa jednostavno morati trošiti više na oružje.
- Kontinent se vraća 'realpolitiku' koji nije poznavao zadnjih 30 godina, no to je jedini način da opstane, rekao je hrvatski predsjednik.
Vojna suradnja, trgovina i naoružanje
Duda je rekao da Varšava želi da rat u Ukrajini završi pravednim i trajnim mirom te da je ključno jačati europsku obranu, ali i kapacitete proizvodnje naoružanja. Poljak je Milanoviću hvalio južnokorejski tenk K2 koji nabavlja njegova država kao dobru ponudu za europske države, univerzalan tenk za djelovanje u planinskim područjima. Potom je najavio i početak proizvodnje suvremenog oklopnog vozila Borsuk koji bi mogao biti interesantan i hrvatskoj vojsci.
Osim naoružanja, Duda je Milanoviću ponudio i pomoć poljske granične policije, od 2021. suočene s hibridnim ratovanjem putem slanja migranata iz Bjelorusije. Ako će vam trebati pomoć, poljski granični stražari su tu, dobro opremljeni i obučeni, zaključio je Duda.
'Ne raspoređivati nacionalne snage u Ukrajini'
Duda, predsjednik potekao iz konzervativne poljske stranke Pravo i pravda (PiS), u Zagreb je stigao na Milanovićev poziv na samom kraju svojeg drugog mandata, malo više od mjesec dana uoči predsjedničkih izbora. U priopćenju Ureda predsjednika naglašava se da su dvije zemlje članice EU-a i NATO-a, da imaju dobre bilateralne odnose bez otvorenih pitanja te da je Varšava podržala hrvatski ulazak u šengenski prostor, a sada je podržava i na putu prema OECD-u.
Predsjednik Andrzej Duda uoči dolaska u Hrvatsku rekao je da je posebno zainteresiran za daljnje jačanje suradnje na području obrambene industrije. Za njega nema dvojbe da je Rusija najveća prijetnja europskoj i globalnoj sigurnosti. S predsjednikom Zoranom Milanovićem dijeli stajalište da nacionalne snage ne treba raspoređivati u Ukrajini, čak ni u sklopu mirovnih misija.
Obrambena suradnja dviju zemalja potvrđena je i sudjelovanjem Hrvatske u NATO-ovoj misiji u Poljskoj gdje je sada raspoređen 15. hrvatski kontingent.
Hrvatska i Poljska nastavljaju blisku suradnju u okviru EU-a i NATO-a
Predsjednik Vlade Andrej Plenković primio je u Banskim dvorima predsjednika Republike Poljske Andrzeja Dudu.
Predsjednik Vlade Plenković naglasio je važnost nastavka partnerske i bliske suradnje Hrvatske i Poljske u okviru EU-a i NATO-a, uzimajući u obzir složene geopolitičke okolnosti. Upoznao je poljskog predsjednika s pozitivnom gospodarskim kretanjima u Hrvatskoj, a razgovaralo se i o jačanju suradnje u energetici, turizmu i obrani.
Plenković i Duda razmijenili su mišljenja o aktualnim globalnim izazovima, transatlantskim odnosima EU-a i SAD-a, važnosti daljnje potpore Ukrajini i postizanju pravednog i održivog mira, kao i o prilikama u jugoistočnoj Europi.
Poseban naglasak bio je na Inicijativi tri mora čije će predsjedanje u jubilarnoj desetoj godini, nakon Poljske, preuzeti Hrvatska.
Jandroković: Hrvatska i Poljska posebno dobro surađuju u obrambenim pitanjima
Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković primio je predsjednika Republike Poljske Andrzeja Dudu koji boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj.
Odnose Hrvatske i Poljske predsjednik Hrvatskoga sabora ocijenio je odličnima, bez otvorenih pitanja. Hrvati i Poljaci su bliski narodi koji se dobro razumiju, povezuje nas srednjoeuropska pripadnost, vrijednosti te slična iskustva iz pojedinih povijesnih razdoblja. Kvalitetnu bilateralnu suradnju, kao i unutar Europske unije i NATO-a, treba nastaviti unaprjeđivati, uključujući i parlamentarnu dimenziju. Vrlo je značajna i trgovinska razmjena, koja je u 2024. godini dosegnula 2,2 milijarde eura.
Tradicionalno je velik i broj poljskih turista u Hrvatskoj, a tijekom 2024. godine bilo ih je više od milijun i sto šezdeset tisuća. Značajnu dodanu vrijednost odnosima dviju država daje i izvrsna suradnja u području obrane, što je u današnje vrijeme posebno bitno, naglasio je predsjednik Hrvatskoga sabora te podsjetio kako su u Poljskoj, u sklopu NATO aktivnosti, razmješteni pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Sugovornici su se složili kako je Inicijativa triju mora, koju su Hrvatska i Poljska suosnovali, izrazito važna dodatna platforma suradnje.
Potencijal inicijative je vrlo značajan jer kroz različite projekte može uvelike doprinijeti boljem povezivanju različitih dijelova Europe, jačanju njene otpornosti te smanjivanju ovisnosti o različitim vanjskim pritiscima. Zajednička je ocjena kako hrvatski LNG terminal na otoku Krku daje snažan doprinos diversifikaciji europske opskrbe energentima.
I unutar ove Inicijative posebno je istaknuta važnost jačanja obrambene dimenzije suradnje, kao i one u području prometa i energetike. Nakon summita u Varšavi krajem ovoga mjeseca, dogodine će se u Dubrovniku održati sastanak na vrhu država članica Inicijative i popratni poslovni forum, u povodu 10. godišnjice održavanja prvog summita i donošenja Dubrovačke deklaracije.
Naglasivši kako je riječ o važnom europskom i transatlantskom mehanizmu, predsjednik Jandroković najavio je reaktiviranje njene parlamentarne komponente kroz održavanje parlamentarnog summita u Hrvatskoj sljedeće godine.
U završnom dijelu razgovora, predsjednik Jandroković i predsjednik Duda obostrano su potvrdili predanost nastavku kontinuirane pomoći Ukrajini u političkom, humanitarnom, vojnom i financijskom smislu, naglasivši važnost postizanja pravednog i trajnog mira u toj zemlji.
(hkv)