Plenković o štrajku u obrazovanju

Uoči pete godišnjice potresa koji je pogodio Zagreb i okolicu 22. ožujka 2020., premijer plPlenković, uz ministre Branka Bačića, Ninu Obuljen Koržinek i Irenu Hrstić, razgledao je nekoliko obnovljenih privatnih i javnih objekata. U njihovu je obnovu uloženo malo više od stotinu milijuna, a u Zagrebu više od dvije milijarde eura, piše HRT.

- Do sada smo u Zagrebu investirali više od dvije milijarde eura u obnovu, na Banovini milijardu i 500 milijuna eura. Sva ta sredstva omogućila su da se u proteklih nekoliko godina naprave golemi iskoraci u obnovi. Naš pristup bio je konstrukcijska obnova s visokim protupotresnim standardima, suvremenima, dakle današnjice, a ne od prije 100-150 godina, nakon toga i cjelovita obnova uz nerijetko i visoke standarde energetske učinkovitosti. Ukupni napori, 10 sekundi potresa za 10 godina obnove, negdje do kraja desetljeća, rekao je Andrej Plenković, predsjednik Vlade.

Plenković: Nema razloga za štrajk u obrazovanju, dijalog je bolja opcija

Premijer je ocijenio da nema razloga za štrajk koji za srijedu najavljuju tri obrazovna sindikata, koje je pozvao da vode računa o interesima djece i roditelja, naglasivši da je dijalog mnogo bolja opcija od štrajka.

Odgovarajući na novinarska pitanja nakon što je u zgradi Hine obnovljenoj poslije potresa pogledao izložbu 58 fotografija o zagrebačkom i sisačkom potresu te obnovi, kao i obnovi zgrade Hine, Plenković je, vezano za najavljeni štrajk, naglasio da su plaće u obrazovanju rasle između 80 i sto posto.

- Što otklanja tezu da je inflacija pojela rast plaća, što nije točno i jednostavno se može izračunati, naglasio je te izrazio nadu da će sindikati voditi računa o interesima djece i roditelja.

- Obrazovni sustav postoji da bi djeca išla u školu i učila i o njima moramo voditi računa, treba voditi računa i o roditeljima, dodao je.

Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja i Školski sindikat Preporod najavili su za srijedu, 19. ožujka, jednodnevni štrajk upozorenja u školstvu te da tu ne staju, nego će nastaviti s aktivnostima.

- Iz kuta resora, iz kuta Vlade, gledajući koliko smo toga već učinili, mi smatramo da nema nekog posebnog razloga za štrajk, mi ga ne vidimo u ovom trenutku. Mislim da ima vremena i prostora za dijalog, a štrajk je nešto što je odabir ovih triju sindikata, rekao je.

Dodao je kako mu nije jasno zašto jedino ta tri sindikata nisu pristala na ponuđeno povećanje osnovice koja je, kako je naglasio, u njihovu mandatu rasla ukupno 48 posto te podsjetio na to da štrajkova nije bilo u razdoblju od 2011. do 2015. kada osnovica u četiri godine nije narasla ništa te je temu zaključio ponovivši da je dijalog mnogo bolji put nego obustava rada.

Plenković o zdravstvenom stanju: Kao nov, servis je napravljen

Premijer je odgovarao i na pitanja o svojem zdravstvenom stanju. Rekao je da se osjeća dobro.

- Kao nov, sada bolje funkcioniram. Servis je napravljen i sad smo jači nego prije, poručio je Plenković.

Rekao je da je zahvat unaprijed planiran kako bi se tijekom vikenda mogao odmoriti.

- Nije mi naporno, dapače, odlično se osjećam, dodao je.

Novinari su tražili Plenkovića da komentira izvješće koalicije udruga Civil Liberties Union for Europe prema kojemu je Hrvatska jedna od zemalja koje potkopavaju demokraciju u Europi.

- Hrvatska da potkopava demokraciju? Pa ja bih poželio svakome da živi u ovakvoj potkopanoj demokraciji. Pogledajte malo oko nas p vidite kako izgledaju druge demokracije, rekao je Plenković.

Na nastavak pitanja o prosvjedima u Srbiji i izjavama srbijanske političarke Ane Brnabić, Plenković je poručio: "A to je valjda zato što je ovdje potkopana demokracija."

- Općenito mislim da ta izvješća, ne znam tko ih je pisao, ne znam na temelju čijih stavova su donosili sudove (...) to iz mog iskustva i svega onog što u Hrvatskoj postoji, od slobode govora, vladavine prava do zaštite svih manjinskih prava, meni to djeluje smiješno, dodao je premijer.

(hkv)

Čet, 24-04-2025, 08:54:53

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.