Cijena poljoprivrednog zemljišta najniža i u 2023. godini

Poljoprivredno zemljište u Hrvatskoj bilo je i u 2023. godini najjeftinije u EU, unatoč slavdvoznamenkastom skoku cijena, pokazali su podaci europskog statističkog ureda.

Na razini EU-a hektar obradivog zemljišta stajao je u 2023. u prosjeku 11.791 euro i bio je skuplji za 4,7 posto nego u 2022., prema revidiranim Eurostatovim podacima.

Daleko je najskuplji bio na Malti gdje je stajao 283 tisuće eura, odražavajući ograničenu dostupnost zemljišta i zahtjeve da se koristi za druge namjene.

Slijedi Nizozemska gdje je stajao 91.154 eura.

U Luksemburgu, Austriji i Irskoj prosječna cijena kretala se u rasponu od 42 tisuće do 35 tisuća eura. U Sloveniji i Danskoj hektar je bio otprilike dvostruko skuplji od prosjeka EU-a.

U Grčkoj, Poljskoj, Češkoj, Španjolskoj, Švedskoj Finskoj Rumunjskoj i Bugarskoj cijena mu se kretala oko europskog prosjeka.

Obradivo zemljište u Hrvatskoj bilo je pak i u 2023. najjeftinije u EU gdje su kupci za hektar u prosjeku morali izdvojiti 4.491 euro, za 21,4 posto više nego u 2022. godini kada su mu cijene više-manje stagnirale.

Najbliže je Hrvatskoj i u 2023. bila Latvija s prosječnom cijenom hektara od 4.591 euro. Eurostat nije raspolagao podacima za Belgiju, Italiju, Njemačku, Cipar, Portugal i Austriju.

Najjeftiniji zakup u Slovačkoj

Na razini EU-a zakup obradivog poljoprivrednog zemljišta i pašnjaka stajao je u 2023. godini 173 eura po hektaru i bio je za 2,4 posto skuplji nego u 2022., prema revidiranim podacima europskog statističkog ureda.

Među zemljama EU-a čijim je podacima Eurostat raspolagao najjeftiniji je bio u Slovačkoj, gdje je u prosjeku trebalo izdvojiti 67 eura po hektaru. Slijedi Hrvatska gdje su zakupci trebali izdvojiti 74 eura po hektaru, kao i 2022. i 2021. godine.

Najviše se pak zakup u 2023. plaćao u Nizozemskoj, u prosjeku 914 eura po hektaru. Slijede Danska i Grčka sa cijenom zakupa od gotovo 600 odnosno 500 eura. U Češkoj, Španjolskoj i Sloveniji cijena zakupa bila je gotovo izjednačena s prosjekom EU-a.

Statističari nisu raspolagali podacima o cijeni zakupa za Belgiju, Italiju, Poljsku, Rumunjsku, Švedsku, Cipar, Njemačku, Portugal, Francusku i Litvu, piše HRT.

(hkv)

Čet, 20-03-2025, 03:38:25

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.