Predsjednik Županijskog suda u Vukovaru Ante Zeljko potvrdio je novinarima kako tom sudu još nije dostavljen nalaz i mišljenje vojno-civilnog povjerenstva o uzrocima pada vojnog helikoptera MI-8, koji se na današnji dan prije godinu dana srušio u vukovarskoj vojarni 204. vukovarske brigade. Nesreća se dogodila kad je, nedugo nakon uzlijetanja, s visine od 50-ak metara vojni helikopeter pao na parkirano vozilo vojne policije pri čemu je sedam osoba ozlijeđeno, a od posljedica ozljeda preminuli su vozač Vjekoslav Ljubo, aviomehaničar Juraj Ruškač i narednica Ljubica Periškić. Koliko su hrvatski politički dužnosnici oboje i zainteresirani i upoznati sa spomenutim slučajem najbolje pokazuje nedavna izjava ministra obrane Branka Vukelića. On je, sudjelujući u obilježavanju ovogodišnjeg Dana državnosti u Vukovaru 25. lipnja, izrazio nadu kako će uzroci pada helikoptera u vukovarskoj vojarni biti poznati "do kraja lipnja", a čekaju se, kako je rekao, "još samo ekspertni nalazi nekih institucija".
Kakvi nalazi i kojih institucija – nije pobliže objasnio, vjerojatno jer to ni njemu samome nije poznato. Prigodno, ovih je dana Hrvatska zajedno s Albanijom potpisala protokol za primanje u NATO. Ne zna se da li je hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković, a tijekom susreta s s američkim savjetnikom za nacionalnu sigurnost Stephenom Hadleyem s kojim je razgovarao o ratifikaciji navedenog protokola, uspio izvjestiti i o «bajnom» stanju u kojem se danas nalaze Oružane snage RH. Tu su temu zasigurno preskočili. Jer da se o tome pričalo, Jandroković bi mogao izvjestiti samo o inflaciji Mesićevih generala unutar vojnih struktura tijekom proteklih nekoliko godina, sve ostale stavke su još uvijek u debelom minusu. Hrvatska se vojska danas svela na slanje kontigenata u Afganistan i konobarenje na NATO-vježbama, što ne bi bilo ništa zabrinjavajuće, da joj to ujedno nisu i jedine aktivnosti. No uz stalan trend smanjenja ljudstva u borbenim jedinicama i prastaru tehnologiju koju imaju na «raspolaganju» razloga za zadovoljstvo nema. I to je činjenica.
Kao što je činjenica i da moguća kupnja američkih aviona o kojoj se navodno pregovaralo za vrijeme Busheva posjeta Hrvatskoj, ne će bitnije promijeniti stanje na bolje. Jer, iako je riječ o neosporno kvalitetnim letjelicama F16, pitanje je koliko su one u ovoj situaciji opće neorganiziranosti i besparice zaista najekonomičinije i najisplativije rješenje, a koliko još jedan «diplomatski manevar» političkih dužnosnika, koji samo traže načina da se umile svjetskoj političkoj eliti pa makar i kupnjom preskupih aviona. Ako do te kupnje i dođe, ona će samo poslužiti da se po tko zna koji put hrvatskoj javnosti zamažu oči i nacrta slika o stvaranju snažne i moderne vojske prilagođene NATO standardima. No, NATO standardi su na žalost jedno, a hrvatska zbilja drugo, a da je tome tako, najbolje pokazuje još uvijek neriješen slučaj pada vojnoga helikoptera od prije godinu dana. To je na žalost prava slika hrvatske realnosti, ma koliko nas političari pokušavali uvjeriti u suprotno.
M.M.B.
{mxc}