Rast svjetske trgovinske razmjene

Svjetska trgovinska razmjena porast će ove godine nešto snažnije, što se očekivalo budući da će lukaAzija nadoknaditi slabije rezultate u Europi, procjenjuje Svjetska trgovinska organizacija (WTO).

Vrijednost svjetske razmjene porast će u 2024. za 2,7 posto, pokazuju novi izračuni WTO-a. U travnju procijenili su rast na 2,6 posto. Trgovina se ove godine oporavila od posljedica visoke inflacije i podignutih troškova zaduživanja, koji je lani smanjio razmjenu za 1,1 posto, izvijestio je WTO u godišnjem izvješću, objavljenom u četvrtak.

Zahvaljujući popuštanju inflacije središnje banke počele su snižavati kamatne stope, a blaži rast cijena osigurava uvjete za snažniju osobnu i potrošnju kompanija koje bi trebale izdvajati više novca za ulaganja, objašnjavaju u WTO-u. U 2025. rast razmjene trebao bi bi trebao tek neznatno ubrzati, po stopi od 3,0 posto, procjenjuju. Očekujemo postupni oporavak globalne trgovine u 2024., no i dalje budno pratimo moguće naznake problema, posebice zbog moguće eskalacije regionalnih sukoba, poput onih na Bliskom istoku, rekla je glavna direktorica WTO-a Ngozi Okonjo-Iweala u priopćenju.

Najteže posljedice (eskalacije) pretrpjele bi zemlje izravno uključene u (sukob), ali neizravno bi se mogle preliti i na globalne troškove energije i na brodske rute, dodala je Okonjo-Iweala. Rizik predstavlja i raskorak u monetarnoj politici velikih gospodarstava, budući da bi mogao izazvati financijsku nestabilnost i promjene u tokovima kapitala", napominju u WTO-u. Razmjena bi mogla porasti i snažnije no što se trenutno očekuje ako gospodarska aktivnost zahvaljujući sniženim troškovima zaduživanja poraste snažnije no što se trenutno očekuje, a inflacija se zadrži u prihvatljivim okvirima, dodaju.

Pad u Europi

Prognoze svjetske robne razmjene ne pokazuju ipak važne promjene u regionalnoj strukturi trgovine, naglasio je glavni ekonomist WTO-a Ralph Ossa, dodavši da su podaci o obujmu trgovine znatno izmijenjeni, uključujući one za europski izvoz i uvoz unazad do 2020. godine.

Europa je jedina svjetska regija koja će ove godine bilježiti pad obujma izvoza u ovoj godini, i to za 1,4 posto, pokazuju procjene WTO-a, nakon 2,7-postotnog pada u 2023. U 2022. bio je porastao za 1,8 posto, a u 2021. za 6,9 posto, pokazuju novi izračuni. Europski izvoz zakočili su automobilski i kemijski sektor, naglasio je WTO, dodavši da pad izvoza automobilskih proizvoda iz EU-a zabrinjava zbog mogućeg utjecaja na razgranate opskrbne lance sektora.

Izvoz organskih kemikalija postupno se pak normalizira, nakon skoka u vrijeme pandemije, dodali su. I uvoz u EU trebao bi se ove godine smanjiti, za 2,3 posto, izračunali su u WTO-u, istaknuvši nagli pad uvoza strojeva, posebno iz Kine. "Trend nadilazi geopolitičke napetosti i očituje se i na uvozu iz SAD-a, Južne Koreje i Japana", naglašavaju. EU istodobno uvozi sve više robe iz Indije i Vijetnama, što upućuje na njihovu sve značajniju ulogu u globalnim nabavnim lancima.

Skok u Aziji

Najviše bi ove godine, po procjenama WTO-a, trebao porasti azijski izvoz, za čak 7,4 posto. Slijede Bliski istok i Južna Amerika s prognoziranim rastom izvoza za 4,7 odnosno 4,6 posto. Izvoz iz Zajednice Neovisnih Država, čiji su punopravni članovi Rusija, Bjelorusija, Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan i Uzbekistan, trebao bi porasti za 4,5 posto.

Slijedi Afrika s prognoziranom stopom rasta izvoza u ovoj godini od 2,5 posto, a blizu je i Sjeverna Amerika gdje bi trebao porasto za 2,1 posto. Najviši skok uvoza trebao bi pak ove godine zabilježiti Bliski istok, za devet posto. Slijedi Južna Amerika s 5,6-postotnim rastom uvoza, te Azija gdje bi trebao biti uvećan za 4,3 posto. U Sjevernoj Americi uvoz bi ove godine trebao porasti za 3,3 posto, a u ZND-u za 1,1 posto. Blizu je i Afrika s procijenjenim rastom uvoza od 1,0 posto procjenjuju u WTO-u, prenosi HRT.

(hkv)

Pet, 8-11-2024, 18:45:36

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.