Kanada: Predstavljanje monografije o Maclju

Udruga Macelj 1945. nedavno je pripremila i tiskala englesko izdanje monografije Macelj 1945. To je u stvari prošireno izdanje monografije na hrvatskom jeziku izdane 2015. godine. Za prva predstavljanja monografije odabrane su hrvatske župe u gradovima Hamiltonu, Norvalu, Oakvilleu, Torontu i Mississaugi u Kanadi. Organizaciju tih predstavljanja preuzela je Canadian Croatian Academic Society Toronto i povjerenstvo Udruge Macelj 1945. za Kanadu.

01 UofT 00

Monografije su od 13.-19. listopada predstavljali članovi Udruge Macelj 1945. dr.sc. Ivan Hrvoić, povjerenik Udruge za Kanadu i prof. Valentina Krčmar, jedna od osnivačica Udruge, oboje članovi iz Toronta, te prof. Andrea Cetinić i dipl.ing. Damir Borovčak, članovi iz Hrvatske.

Predstavljanje engleskog izdanja monografije o povjesnom zločinu prikrivenom od javnosti Udruga je odlučila povezati sa nedavno snimljenim filmom Macelj – Titovo stratište. Na svim predstavljanjima kao uvodni dio prikazan je sažetak filma, koji dokumentirano prikazuje brutalno ubojstvo 21 svećenika, franjevca i bogoslova u noći od 4-5. lipnja 1945., od ruke komunističkog šefa OZNE za Krapinu.

02 Hamilton 01

03 Hamilton 02

04 Hamilton 03

Predstavljanje u Hamiltonu

Potom su predstavljači govorili o engleskom izdanju monografije i o razlozima premijernih promocija monografije u Kanadi. Bitan je razlog da su članovi Udruge iz Toronta moralno i materijalno zaslužni za to izdanje. Drugi je razlog što Udruga taj prikriveni zločin želi internacionalizirati, jer se smatra da je odnos svih predhodnih vlasti i politike u Hrvatskoj prema tom strašnom zločinu vrlo neodgovoran.

05 UofT 02

Predavanje na University of Toronto

06 UofT 03

Gđa Alide Forstmanis prima monografiju Macelj 1945 od autora Damira Borovčaka

07 UofT 04

Hrvatski studenti s članovima Udruge Macelj 1945. na University of Toronto

Godinama su ekshumirani ostaci žrtava čekali na dostojan pokop. Sada Udruga traži donošenje Zakona o spomen području Macelj, nastavak daljnih istraživanja i iskapanja, zaštita mjesta počinjenja zločina, a uz sve to i ozbiljnu medijsku pozornost, koju mogu potaknuti današnji odgovorni političari. Sve su to razlozi zašto se engleskim izdanjem monografije želi proširiti istina u svijet i internacionalizirati prešućivanje monstruoznih Titovih komunističkih zločina poslije završetka Drugog svjetskog rata, kada su sve žrtve trebale biti zaštićene Ženevskom konvencijom.

08 Mississauga 01

09 Mississauga 02

Predstavljanje u Mississaugi

10 Mississauga 03

Publika je uvijek pažljivo pratila sva izlaganja

U svim su župama predstavljači engleskog izdanja monografije bili su primljeni sa punim razumijevanjem župnika i župljana, hrvatskih iseljenika. Potrebno je posebno istaknuti predstavljanje na University of Toronto kojem su nazočili studenti hrvatskih studija. Studenti su se istaknuli svojom organizacijom i zainteresiranošću na temu Titovih komunističkih zločina. Predavanju je nazočio također i bivši počasni konzul Republike Hrvatske u Mississaugi, gosp. Duško Bezić. On je istaknuo da je uvidom u hrvatsko izdanje monografije iz 2015.g. i uvidom u englesko izdanje monografije iz 2018.g., zaključio kako se u stvari ne radi o prijevodu već o pisanju nove knjige na engleskom jeziku. Time je odao priznanje prevoditeljici prof. Andrei Cetinić koja je rodom iz Hamiltona, a već dvadesetak godina živi u Hrvatskoj. Predavanju je nazočila i gospođa Alide Forstmanis presjednica „Tribute to Liberty“ koja se zalaže za podizanje spomenika komunističkih žrtava Drugog svjetskog rata u Ottawi. Ona je nagovijestila i ponudila suradnju predstavnika Canadian Croatian Academic Society Toronto s njezinim uredom.

11 Mississauga 04

12 Mississauga 05

13 Mississauga 06

Predstavljanje u Mississaugi

Poslijednje predstavljanje bilo je u petak, 19. listopada u župi Hrvatskih mučenika u Mississaugi. Poslije večernje svete mise zahvaljujući posebnom zalaganju župnika vlč. Tomislava Kasića, u dvorani župe okupio se veliki broj zainteresiranih slušatelja. Uvodno je ponovno prikazan izvod iz filma Macelj – Titovo stratište, koji je ostavio snažan dojam na publiku. Potom je autor monografije istaknuo pohvalu zaslužnog hrvatskog političara iz vremena stvaranja Hrvatske države, gosp. Duška Bezića na kvalitetnom engleskom izdanju monografije Macelj 1945. Monografija je prikazana s video prikazom uz naglasak na važnije dokumente i fotografije. Autor monografije, Damir Borovčak, istaknuo je značaj engleskog izdanja za nove hrvatske naraštaje rođene izvan Domovine, zbog širenja i internacionalizacije istine. Svojim pitanjima poslije predstavljanja ponovno su se iskazali Hrvati drugog naraštaja. „Mlađi naraštaji moraju znati zašto su njihovi očevi i majke te njihovi djedovi i bake, napuštali Hrvatsku od 1945. pa sve do danas“, istaknuo je autor. Mržnji kažemo NE, osveti kažemo NE, ali tražimo da se utvrdi i proširi istina, stav je svih članova Uduge Macelj 1945.

14 Mississauga 07

Serija predstavljanja u Kanadi uspješno je završena s korisnim prijedlozima uglednijih domoljuba i prijedlozima iz publike. Uskoro se predstavljanje engleskog izdanja monografije Macelj 1945. nastavlja u Zagrebu, Krapini i Varaždinu. Poznato je da je kardinal Alojzije Stepinac na komunističkom sudu 1946. o ubojstvima svećenika u Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu rekao: „Narod vam to nikada neće zaboraviti.“ Zato zločinački smaknuti 21 svećenik, franjevac i bogoslov očekuju da ih hrvatski narod doista ne zaboravi i da započne postupak njihovog proglašenja mučeništva, kako je u lipnju 1945. u Kronici franjevačkog samostana zapisao tadašnji hrabri gvardijan fra Ostijan Ostrognaj – „Veri marytres pro fide et patria“, odnosno izlažući se životnoj opasnosti već ih tada proglasio kao istinske mučenike za vjeru i domovinu.

Tekst: Valentina Krčmar, Toronto, Kanada

Fotografije: Vladimir Krčmar, Toronto, Kanada

 

Pon, 20-03-2023, 14:55:40

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Copyright © 2023 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.