Predstavljena knjiga „Hrvatsko pjesničko biserje“

Dana 30. travnja 2016. godine u velikoj dvorani dvorca „Mailath“ u Donjem Miholjcu točno u 18 sati počelo je predstavljanje zbornika „Hrvatsko pjesničko biserje“. Dvorana je bila ispunjena do posljednjeg mjesta.

Predstavljanje je započelo himnom Republike Hrvatske u izvođenju pjevačkog zbora „Miholjanke“ iz Donjeg Miholjca, potom je predsjednik gradskoga vijeća Donjeg Miholjca Ivica Kožić izrekao nekoliko prigodnih rečenica kojima je poželio uspješan rad Književnoj udruzi „Mihael“. Uslijedilo je izvođenje pjesme „Mihael“ koju sam napisao 21. ožujka 2006. g., dakle na sam dan osnivanja Udruge. Ivan Ronta je 2015. godine uglazbio tu pjesmu, a večeras ju je prvi puta javno izveo uz gitaru.

Biserje1

Knjigu je večeras trebao predstaviti autor Pogovora, hrvatski književnik Đuro Vidmarović iz Zagreba, no zbog bolesti nije mogao doći na predstavljanje pa sam morao sam uz aktivnosti Književne udruge „Mihael“ naglasiti po meni najbitnije dijelove iz Vidmarovićevog pogovora „POTICAJNO I VRIJEDNO PREDSTAVLJANJE – HRVATSKO PJESNIČKO BISERJE“.

No prije toga sam govorio o aktivnostima „Mihaela“ tijekom desetljeća postojanja.

„Bližilo se proljeće 2006. godine. Na moju inicijativu okupilo se nas desetak zaljubljenika u lijepu pisanu riječ u nakani osnivanja pjesničkog društva ili udruge. Ideja o osnivanju udruge utjelovljena je dana 21. ožujka 2006. g. Ime smo joj dali po zaštitniku našega grada, po svetom Mihaelu arkanđelu. Već sljedeće 2007. g Udruga je izdala svoj prvi zbornik „Na krilima Mihaelovim“, potom slijedi „Dvorac“ 2009. i „Gledati svitanje“ 2011. godine. Sve knjige su predstavljene u dvorcu „Mailath“ u Donjem Miholjcu. Udruga je uz izdavanje i predstavljanje knjiga ovdje organizirala i dvanaest pjesničkih susreta. U početku smo ih organizirali u proljeće pod nazivom „Proljeće s Mihaelom“, a kasnije smo organiziranje pjesničkih susreta održavali koncem rujna pod nazivom „Miholjac slavi – poezija teče“ povodom obilježavanja Dana grada Donjeg Miholjca i blagdana svetog Mihaela arkanđela. Članovi Književne udruge „Mihael“ sudjelovali su na brojnim pjesničkim susretima koje organiziraju nama prijateljske udruge i društva iz ostalih gradova i općina diljem Lijepe Naše. Nekoliko naših članova uspješno je zastupljeno pri Hrvatskom saboru kulture. Uvijek se radujemo pojedinačnim uspjesima (samostalnim izdanjima) naših članova. Otvoreni smo za suradnju sa svima koji žele promicati kulturne vrijednosti na dobrobit hrvatskoga društva i države kao i cijelog čovječanstva.

Uz trenutke pjesničke radosti zajedno smo u Udruzi dijelili i tugu i bol jer smo izgubili nekoliko naših vrijednih i dragih članova: Anu Kovačević Grgić, Janka Šarića i našu dopredsjednicu Pavicu Kusturić koja je naglo preminula 9. veljače 2013. godine. Ona je doslovce živjela za Udrugu dvadeset i četiri sata dnevno. Oni večeras nisu ovdje s nama, ali žive u našim srcima i sjećanjima. Pjesnici ne umiru – oni vječno žive u svojim stihovima.

Biserje2

Odaziv na natječaj kojeg smo raspisali 1. ožujka i koji je trajao do 31. svibnja 2015. g. nadišao je sva naša očekivanja. Na natječaj je svoje uratke poslalo više od stotinu autora iz Hrvatske i inozemstva. Za iznimno velik odaziv na naš natječaj velikim dijelom je zaslužan i gospodin Đuro Vidmarović, kojemu i ovom prigodom zahvaljujem.

Knjiga je tiskana u nakladi od 300 primjeraka, a nakladnik je Gradska tiskara Osijek. Uz moj urednički posao korekturu je obavila profesorica Marija Divošević. Zbornik „Hrvatsko pjesničko biserje“ sastoji se od 312 stranica. U knjizi su zastupljena sa svojim pjesničkim uradcima stotinu i dva autora. Pogovor „POTICAJNO I VRIJEDNO KNJIŽEVNO PREDSTAVLJANJE“ napisao je hrvatski književnik Đuro Vidmarović iz Zagreba.

Naposljetku sam zahvalio svim sponzorima i dobrim ljudima koji su pomogli izdavanje ove knjige i koji su pomagali sve naše aktivnosti tijekom desetljeća postojanja Udruge. Zahvalio sam i svima koji su svojom nazočnošću uveličali predstavljanje „Hrvatskog pjesničkog biserja“ – antologije suvremenog pjesništva, koja je ujedno i kruna desetogodišnjeg rada Književne udruge „Mihael“ Donji Miholjac.

Biserje 3

Gospodin Vidmarović je naslovio pogovor „POTICAJNO I VRIJEDNO KNJIŽEVNO PREDSTAVLJANJE – HRVATSKO PJESNIČKO BISERJE“.

U svom pogovoru Đuro Vidmarović piše: U Donjem Miholjcu djeluje književna udruga koja nosi ime po svetom Mihovilu, arkanđelu, zaštitniku ovog lijepog slavonskog grada. Imao sam priliku upoznati ove marljive i predane ljubitelje lijepe književne riječi. Sada mi je ukazana čast napisati pogovor zborniku stihova „HRVATSKO PJESNIČKO BISERJE“, koji je odlučila objaviti ova književna udruge. Specifičnost ovog pjesničkog zbornika u tome je što nadilazi dosege mjesta Donji Miholjac, jer su stranice zbornika otvorene mnogim pjesnicima širom Hrvatske, pa i svijeta. Osim toga, urednik Zdravko Živković, postupio je literarno poticajno kada je pod „isti krov“ stavio pjesnike amatere i pjesnike profesionalce.

Zbornik „HRVATSKO PJESNIČKO BISERJE“ koji predstavljamo, dokazuje kako između književnika amatera i profesionalnih književnika ne mora postojati razlika u umjetničkom dosegu, a on je u svemu najbitniji. Osim toga, ovaj Zbornik predstavlja, na neki način, odraz duhovnosti i literarnog senzibiliteta našega naroda. To potvrđuje i velik broj zastupljenih autora, njih 102. Tematski, njihovo pjesničko djelo moglo bi se svrstati u, grubo rečeno, nekoliko cjelina: Prvu cjelinu čini „nadahnuće zavičajnošću“, drugu, „rodoljubivost, rodoljublje, domoljublje“, treću „poezija osobnog nadahnuća“, četvrtu pjesme vjerskog, uglavnom, „kršćanskog nadahnuća“ i petu „poezija refleksivnog, odnosno misaonog sadržaja“. Potom je naveo brojne primjere za svaku tematsku cjelinu citirajući stihove pojedinih autora.

Biserje4

Na kraju svog pogovora Đuro Vidmarović piše sljedeće: „Time bismo stali s navođenjem primjera. Ovo navođenje imalo je, prije svega didaktičku nakanu. Treba priznati kako je navedena podjela gruba zbog toga što se u nekim pjesmama navedene razine isprepleću pa i miješaju. To se moglo uočiti u primjerima koje sam naveo. Pisac ovih redaka želio bi pohvaliti pjesništvo domaćih autora. Ovakvi zbornici doprinose njihovom afirmiranju i njihovoj samouvjerenosti. Uvjeren sam kako će, uz određenu književno-kritičku pratnju, neki od njih prerasti u značajne literarne stvaratelje. Stoga preporučam čitateljima i svim ljubiteljima lijepe hrvatske književne riječi zbornik...“.

Biserje5

Program predstavljanja „Hrvatskog pjesničkog biserja“ nastavljen je izvedbom mlade pianistice Doris Falamić iz Rakitovice koja nam je izvela „Albumblatt“ Johannesa Brahmsa, a nakon nje je nastupila muška pjevačka skupina „Sikirevčani – čuvari pučkih pjesama“ uz pratnju pjesnika i samičara Vojislava Nikolića iz Slavonskog Šamca.

Biserje6

Na samom kraju uslijedilo je čitanje poezije iz „Hrvatskog pjesničkog biserja“. Poeziju su čitali nazočni članovi Književne udruge „Mihael“, no nisu čitali svoju poeziju već su odabrali pjesme autora po vlastitom izboru.

Na predstavljanju „Hrvatskog pjesničkog biserja“ vladalo je pozitivno ozračje pa vjerujemo kako su naši dragi gosti ponijeli lijepe dojmove iz prelijepog miholjačkog dvorca.

Zdravko Živković
predsjednik Književne udruge „Mihael“ Donji Miholjac

Uto, 20-02-2024, 22:28:48

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.