Korizmeni križni put: "Stopama pobijenih – Đurmanec – Ilovac – Macelj"
Đurmanec, subota 13. ožujka – U organizaciji Župe sv. Jurja Đurmanec, Društva hrvatskih katoličkih muževa te Udruge Macelj 1945. jučer je održan tradiconalni korizmeni križni put "Stopama pobijenih - Đurmanec – Ilovac – Macelj" u molitvi, pjesmama i prigodnim razmatranjima.
Okupljanje vjernika započelo je na prvoj postaji križnog puta – željezničkoj stanici Đurmanec, koja je u svibnju i lipnju 1945. bila ishodište stradavanja dopremljenih ratnih zarobljenika. Partizani su ratne zarobljenike sa željezničke stanice sprovodili prema obližnjem logoru u pilani Đurmanec te ih u grupama na noćnim pohodima otpremali na desetak kilometara udaljene razne lokacije Maceljske gore gdje su se vršile masovne likvidacije.
Hodočasnici ovogodišnjeg križnog puta "Stopama pobijenih - Đurmanec – Ilovac – Macelj" krenuli su na pokornučki hod dug oko 10 kilometara putem kojim su sprovođeni i ratni zarobljenici 1945. od Đurmanca do Maclja. Cestom iz Đurmanca krenulo se u smjeru naselja Smiljanova Graba, gdje na tim šumskim lokacijama nikada nisu izvršena istraživanja neotkrivenih masovnih grobnica. Tu se naime prema nekim naznakama krije veliki broj stradalih.
Put iz te udoline vodi kroz šumu na uzvisinu i nekadašnji zaseok Ilovec, gdje su 1992. otvorene jame i pronađeni posmrtni ostaci nekoliko stotina stradalih. Zbog vremenskih neprilika snijega i blata ove godine nije se krenulo put Ilovca, već je križni put preusmjeren prema lokaciji Lepa Bukva gdje su također 1992. pronađeni zemni ostaci nekoliko stotina žrtava, među inim 23 svećenika, bogoslova i franjevca.
U Lepoj Bukvi je kardinal Franjo Kuharić prvi puta 1991.g. služio svetu misu za sve žrtve Maclja, pa se odatle stiglo do posljednje postaje maceljske grobnice u kojoj su 2005. godine pokopani zemni ostaci 1163 pronađenih maceljskih žrtava.
U crkvi Muke Isusove za sve duše maceljskog križnog puta kao i za sve stradale u svim križnim putevima diljem Hrvatske koji su postali žrve bezumne partizanske odmazde i osvete poslije završetka Drugog svjetskog rata, svetu misu služio je župnik i predvodnik križnog puta fra Drago Brglez.
Na korizmenom putu "Stopama pobijenih - Đurmanec – Ilovac – Macelj" učesnike su dočekivali mještani sela kroz koja se prolazilo te su priredili stolove okrijepe za hodočasnike, na sjećanje iz 1945. kada su zarobljenicima pokušavali dobacivati kruh i vodu.
U dugačkoj koloni hodočasnika od najmlađe djevojčice 5 godina starosti i najstarijeg 84-godišnjeg Stjepana Brajdića preživjelog domobranskog časnika s križnog puta 1945.g., našlo se oko dvjestotinjak vjernika iz Đurmanca i okolnih mjesta te iz Zagreba. Poslije pet sati hoda križnim putem hrvatskih maceljskih mučenika povratak duhovno obogaćenih hodočasnika uslijedio je autobusom u Đurmanec.
Tekst i fotografije: Damir Borovčak