Križni put „Stopama pobijenih“ na Maclju
U subotu 25. ožujka, uoči Gluhe nedjelje, tradicionalno je održana pobožnost Križnoga puta „Stopama pobijenih“, od željezničke postaje Đurmanec do crkve Muke Isusove u Maclju, u duljini od desetak kilometara. Ova pobožnost održava se već 18 godina u organizaciji župe Đurmanec i Udruge Macelj 1945., koja uobičajeno poziva na sudjelovanje sve domoljubne udruge i pojedince. Tako se ove godine uz hodočasnike iz Zagreba na križnom putu pridružilo i tridesetak članova Udruge Hrvatski domobran iz Dubrovnika i Omiša, koji su prevalili dugačak put do Đurmanca da bi sudjelovali u molitvama za duše maceljskih žrtava brutalno pobijenih poslije Drugoga svjetskoga rata. S obzirom na vremenske kišne okolnosti, ipak se okupio poveći broj hodočasnika.
Križni put „Stopama pobijenih“ predvodio je župnik fra Vlado Mustač uz sudjelovanje p. Božidara Nagya, isusovca pristigloga iz Zagreba. Uobičajeno su se čitale molitve Križnoga puta franjevca Bonaventure Dude, koji je namjenski napisao za trajni spomen maceljskim žrtvama i žrtvama hrvatskoga križnoga puta.
Na Križnom putu sudjelovao je veći broj članova Udruge Macelj 1945., obilježenih oznakama i barjakom Udruge Macelj 1945. te predvođenih novim predsjednikom udruge Vjekoslavom Jaklinom iz Varaždina.
Pobožnost Križnoga puta započela je kod Željezničke postaje Đurmanec gdje su u svibnju i lipnju 1945. maceljski mučenici, nakon završetka Drugoga svjetskoga rata, odvođeni prema Maceljskoj gori. Zarobljenici su, vezani žicom, izgladnjeli i izmoreni, na raznim dijelovima maceljskih šuma bez ikakva suda brutalno od komunističkih zločinaca pobijeni i bacani u brojne jame. Tek manji broj tih jama je do današnjih dana otkriven i otkopan, a zemni ostatci 1247 do sada pronađenih žrtava pokopani su u zajedničkoj grobnici uz crkvu Muke Isusove na Maclju. Među njima se nalaze i zemni ostatci 21 svećenika i bogoslova, čija su imena vidljiva na grobnici u Maclju pored crkve Muke Isusove. Po tim forenzički utvrđenim i pokopanim ostatcima, Macelj je najveće i najsvetije žrtvoslovno mjesto nevinim žrtvama zločinačkoga komunizma u Republici Hrvatskoj, ali i na svim područjima gdje žive Hrvati.
Po završetku Križnoga puta služena je sveta misa zadušnica u crkvi Muke Isusove na Maclju, koja je bila premala za sve hodočasnike. Misu je predvodio p. Božidar Nagy uz sudjelovanje domaćega župnika fra Vlade Mustača.
Cijelim tijekom Križnoga puta kiša je obilno zalijevala hodočasnike, u trajanju četiri sata hodanja. Nebo je ponovno proplakalo nad mučenicima, a vrijeme se – simbolički – smirilo tek po završetku svete mise.
Tekst i fotografije: Damir Borovčak