Varaždinec Ivan Jaklin: »U 45 godina odsvirao sam 10.000 svetih misa«

Kao mladi građevinski inženjer Ivan Jaklin započeo je svoj radni vijek zaposlenjem u Građevnom poduzeću "Zagorje" Varaždin. Rođen je 1952. godine u Varaždinu, gdje je uz pohađanje Prve gimnazije završio i Glazbenu školu 1968. godine. U Zagrebu je diplomirao na Građevinskom fakultetu krajem 1976. godine. Bilo ga je posvuda, na gradilištima raznih građevina u Varaždinu, Zagrebu, Koprivnici, Bjelovaru, Virovitici...

Katolički laik Ivan Jaklin 1

Među "najdraže objekte" koje je kao inženjer gradio, ubraja zgradu nove interne bolnice u Varaždinu (1987.-1988.) i Gradski atletski stadion Sloboda u Varaždinu (1986.-1987.), izgrađen za potrebe Univerzijade u Zagrebu. Uz rad nastavljao je školovanje te je diplomirao 1997. godine i na Geotehničkom fakultetu u Zagrebu. No cijelo vrijeme školovanja i rada ne prestaje biti društveno koristan i zauzet, kao primjer uzornog katoličkog laika. Pored angažiranog crkvenog orguljaškog sviranja, bio je član gradskog Pjevačkog zbora "Zanatlinac" kroz dugih 20 godina, a godinama i pročelnik društva. Godine 1988. napisao je i objavio Spomen knjigu o tom uglednom Društvu u povodu 40. obljetnice njegova djelovanja te organizirao snimanje dvije gramofonske ploče. Sudionik je Hrvatskog proljeća, a bio je i jedan od najmlađih osnivača Matice hrvatske u Varaždinu 1970. godine. Član je Franjevačkog svjetovnog reda od 1973. godine, član Hrvatskoga kulturnog vijeća (HKV) od njegova utemeljenja, aktivan na Portalu HKV-a, član Hrvatskog žrtvoslovnog društva i Hrvatskog nacionalnog etičkog sudišta u Zagrebu, član Udruge Macelj 1945. i njezin glasnogovornik te predsjednik udruge Hrvatski domobran Varaždin. Promiče istinu o hrvatskoj žrtvi kroz stoljeća i aktivno sudjeluje u svim aktivnostima vezanim uz Crkvu hrvatskih mučenika na Udbini. Uspješan organizator i promotor mnogih predstavljanja u gradu Varaždinu, zaslužnih osoba i knjiga, vjerskog, domoljubnog i povijesnog sadržaja.

Svoj rodni Varaždin izvrsno poznaje, pa ističe:

»Varaždin su u povijesti u nekoliko navrata uništavali brojni požari, stoga su građani izvan gradskih zidina 1669. godine podigli zavjetnu crkvu sv. Florijanu, zaštitniku od požara. Crkva je 1777. poprimila današnji barokni izgled.«

Katolički laik Ivan Jaklin 2

U unutrašnjosti crkve, ukrašenoj prekrasnim zidnim slikama, nalazi se vrijedan barokni inventar koji čine glavni oltar sv. Florijana iz 1740. godine te bočni oltari sv. Lucije i sv. Apolonije i propovjedaonica gotovo iste starosti. Unutrašnjost je bogato razvedena vijencima te predstavlja jedno od najvažnijih djela barokne crkvene arhitekture u Hrvatskoj. Autor obnove je domaći graditelj Ivan Adam Poch.

Katolički laik Ivan Jaklin 3

Crkva je u unutrašnjosti ukrašena štukaturama i zidnim slikama, djelima varaždinskog baroknog slikara Blaža Grubera ili njegova slikarskog kruga. Smatra se da su nastale 1738. godine.

Katolički laik Ivan Jaklin 4

Zanimljivo je da orgulje nepoznatog graditelja datiraju iz 1644. godine, prema utvrđenoj obnovi iz 2015. godine po tvrtki Heferer iz Zagreba. Crkvu i orgulje pokazao nam je Ivan Jaklin, najstariji orguljaš po svom stažu u gradu, a vjerojatno i šire:

»Orgulje Crkve sv. Florijana spadaju među najstarije orgulje u Hrvatskoj. Već cijeli niz godina, među ostalim, sviram na ovom posebno raritetnom instrumentu. Jako volim taj instrument«, kojem prilazi s respektom i poštovanjem.

Katolički laik Ivan Jaklin 8

A kako je sve zapravo započelo? Ivan na koru u crkvi Sv. Florijana priča kako je uopće postao crkveni orguljaš:

»Moj tadašnji župnik Josip Žalec, pred 45 godina pozvao me da dođem kao "privremeni orguljaš" dok ne nađe novog. Naime, moj je prethodnik dobio zaposlenje u državnoj službi pod uvjetom da postane članom komunističke partije i da više ne ide u crkvu. Tako zahvaljujem župniku, ali i Gospodinu na toj velikoj ponudi, na koju sam slučajno pozvan, a ostao sam sve do danas. Župnik Josip naučio me štovati svetog Josipa, osobito Srce Isusovo, tako da se moj orguljaški početak pretvorio u redovito sviranje srijedom na čast sv. Josipa, za obitelji i hrvatsku Domovinu, petkom na čast Srca Isusova, te nedjeljama na dvije mise u župnoj crkvi sv. Nikole, a poslijepodne još dodatno u područnoj crkvi sv. Florijana, ovdje iza Starog grada Varaždinskoga.«

Katolički laik Ivan Jaklin 6

Ivan se nastavlja prisjećati:

»Moja prva pjesma koju sam svirao i pjevao bila je "Ima jedna duga cesta...". I ta moja "cesta raspjevana" još me uvijek vodi prema dobromu Bogu. Ne znam koliko će trajati ta moja "pjesma nedopjevana", no siguran sam da kad prestanem pjevati i svirati, onda će biti i moj fizički kraj.«

Jaklini su stara hrvatska katolička obitelj, koja je koncem listopada 1944., tada u hrvatskoj Srijemskoj Mitrovici i s zlokobnim nastavkom ljeti 1945. u varaždinskom kraju, gotovo potpuno istrijebljena - smaknuta od strane partizanskih "oslobodilaca". Od šestero Jaklina, jedini preživjeli muški član obitelji bio je Ivanov otac Dragutin, časnik Hrvatske domobranske vojske, star tek 23 godine, kad je 1945. postao mučenik Bleiburga i Križnoga puta. Usprkos nasrtajima komunizma, Ivan je u roditeljskom domu odgojen s vjerom u Boga i s ljubavlju za slobodnu hrvatsku Domovinu. Tako je poslije zajedno sa suprugom Blaženkom odgajao i svoju djecu.

Katolički laik Ivan Jaklin 7

»Imamo troje odrasle, oženjene i udane djece, kćer Jelenu (37), koja je diplomirani inženjer geotehnike, sina Višeslava (36), koji je akademski glazbenik-koncert majstor, katedralni orguljaš i voditelj Noneta "Donum“ i Mješovitog pjevačkog zbora "Chorus liturgicus“ Varaždinske katedrale te povjerenik za orgulje Varaždinske biskupije, i kćer Zrinku (31), profesoricu povijesti umjetnosti. Baštinimo život i pomažemo pri rastu sedmero unučadi: Evi (7), Filipu (6), Adamu (5), Franu Krsti (4), Vidu (3,5), Viti (2,5) i malenoj Pauli (7 mj.).«

Zaljubljenik u svoj grad i obitelj, Ivan Jaklin 22. rujna ove godine slavi punih 45 godina otkako je postao orguljaš-kantor svoje župe sv. Nikole biskupa. Vjeruje da je to neizmjerni dar Božji i jednostavno - čudo. Kaže kako je u tih 45 godina svirao na više od 10.000 svetih misa.

»Izgleda nevjerojatno, ali to je istina. Lako je to izračunati ako sam tijekom 45 godina tjedno svirao 4 do 5 misa. Prije svake sv. mise u svojoj župnoj crkvi uspinjao sam se po 21 stubi na kor moje župne crkve, a potom i spuštao s kora. I tako 10.000 puta, pa i to nešto znači. A opet sam na početku puta«, u šali nam govori.

Katolički laik Ivan Jaklin 9

Od općedruštvenih zasluga ističe najdraže:

»Izborio sam povratak anđela na povijesni grb Grada Varaždina, kojega su komunisti ukinuli 1945. Izradio sam i predložio idejno rješenje zastave Grada Varaždina i Varaždinske županije, te "izborio″ dan 6. prosinca kao Dan Grada Varaždina, na blagdan sv. Nikole biskupa. Dragovoljac sam hrvatskog Domovinskoga rata i nositelj Spomenice 1990-1992. I s tim se ponosim, iako to danas više nitko ne cijeni, i ne priznaje.«

Neprekidno, u posljednjih 45 godina katolički laik Ivan Jaklin je orguljaš-kantor i voditelj Pjevačkoga zbora župne crkve sv. Nikole biskupa u Varaždinu. Velik je njegov osobni doprinos rodnom Varaždinu, katoličkoj crkvi, no sve uz potporu svoje supruge Blaženke s kojom je u braku punih 39 godina. Ovog rujna proslaviti će svoju 45. orguljašku obljetnicu.

Katolički laik Ivan Jaklin 5

»Svoj jubilej namjeravam proslaviti svetom misom u Varaždinu u nedjelju 22. rujna 2019. Na taj sam datum 1974. godine prvi put zasvirao na svetoj misi u svojoj župnoj crkvi. No moram spomenuti i jednu zanimljivu podudarnost: Dan 22. rujna 1991. jest i Dan oslobođenja grada Varaždina i Hrvatskog sjevera od JNA okupacije. Toga dana 1991. osobno sam sudjelovao u oslobađanju Varaždina. Sve spomenuto u životu, uvijek i uz pomoć milosti Božje.«

Svetom misom zahvalnicom u nedjelju 22. rujna 2019. godine u 17 sati u crkvi sv. Florijana, u jednoj od najljepših varaždinskih crkvi, održat će se obilježavanje Ivanova 45-godišnjeg orguljaškog sviranja. Kod te svete mise pjevati će Mješoviti zbor "Donum" župe sv. Nikole biskupa, a Ivanov sin Višeslav Jaklin, stalni katedralni orguljaš Varaždinske biskupije, svirat će na najstarijim orguljama u Hrvata, izgrađenim prije 1644. godine. Na njima je Ivan prvi put zasvirao prije 45 godina. Tada su bile stare od uporabe, ali sada su potpuno obnovljene i kao prekrasan, vrlo vrijedan instrument, često su se koriste u programima Varaždinskih baroknih večeri. Slavljenik Ivan Jaklin poslije svete mise, oko 18:30 sati, poziva na zajedničko druženje pjevača, rođaka i prijatelja u prostorima župnog ureda župe sv. Nikole biskupa u Varaždinu, Trg slobode 11.

Radujmo se zajedno ovom slavljeničkom susretu!

Tekst i foto: Damir Borovčak

Sub, 14-12-2024, 11:52:19

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.