Koncert "Sjećanje na Gvozdansko" u Zagrebačkoj prvostolnici
Koncert "Sjećanje na Gvozdansko" u organizaciji udruge Zvuci tišine održan je u Zagrebačkoj prvostolnici prošli petak 11. siječnja. Najavljen je kao kulturno povijesni događaj, uz pozivnicu svim hrvatskim javnim medijima i značajnim državnim institucijama. No bio je očito ispod njihove razine zanimanja. No, zagrebačka publika koja ima profinjenije ukuse od poznatog medijskog i društveno-političkog ignoriranja nacionalnih vrijednosti, bila je vrlo zadovoljna viđenim i doživljenim sadržajem i ugođajem.
Na programu su bila djela Mihovilića, Bacha, Handela, Faurea, Francka, Dugana i Griega. U jednosatnom koncertu Simfonijskog orkestra Oružanih snaga Republike Hrvatske, predvođenog maestrom Miroslavom Vukovojcem-Duganom, imali smo prilike uživati bogati program, vrlo ugodne i pomno odabrane klasične glazbe. Po ocjeni stručnih poznavatelja, koncert je bio glazbeno izvrsno izbalansiran, posebice u dijelu nastupa mlade i vrlo perspektivne sopranistice Josipe Bilić. Vrlo mlada Josipa, ali s već mnogo osvojenih priznanja i nagrada, oduševila je nazočnu publiku svojim ugodnim glasom i vrlo odmjerenim nastupom.
Ovim petim tradicionalnim održavanjem, koncert "Sjećanje na Gvozdansko" postao je zagrebačka tradicija sjećanja na istinitu emotivnu povijesnu epizodu hrvatske obrane koju je papa Lav X. nešto ranije u 16. stoljeću prozvao "Antemurale Christianitatis". Impresivna je to priča o utvrdi Gvozdansko na Banovini i nemjerljivom junaštvu hrvatskih vojnika i težaka koji su se beskompromisno branili od otomanskih osvajača. Taj zrinski posebno utvrđeni grad, branio se do posljednjeg gladnog i smrznutog čovjeka, od kojih se ni jedan nije želio predati ni pod cijenu ponuđenog spašavanja vlastitog života.
U publici u Zagrebačkoj katedrali te se večeri našlo i uglednih osoba, a posebno rado viđeni gosti bili su generalni vikar Sisačke biskupije mons. Marko Cvitkušić i sisački biskup mons. Vlado Košić. Kroz program je nadahnuto i emotivno, uz povijesnu priču o okolnostima tog velejunačkog stradanja, vodila Lejdi Oreb.
Koncert je prije pet godina, temeljem prvog izdanja knjige Damira Borovčaka Gvozdansko – hrvatsko velejunaštvo bez svjetskog uzora, osmislio, predložio i realizirao poznati zagrebački orguljaš svjetskoga ugleda Edmund Andler Borić. Ove godine koncert je ostvaren u organizaciji Udruge Zvuci tišine, uz potporu hrvatske povratnice iz Australije gospođe Branke Ćubelić. Organizator se takođe zahvalio i Nadbiskupiji zagrebačkoj koja je odobrila održavanje koncerta u zagrebačkoj prvostolnici. Također u tom smislu ide i zahvala rektoru katedrale preč. Josipu Kuhtiću, koji je svesrdno organizaciono pomogao. Hvala i publici koja je prepoznala povijesni i kulturni značaj glazbenog rekvijema za hrvatske branitelje iz davnih vremena, za razliku od izabranih političara, koji su u stalnom raskoraku s osjećajima i bilom svog naroda. Gospodo iz medija i politike, gdje ste bili prošli petak?
tekst i fotografije: Damir Borovčak