Povijest Otoka Ivanicha
U subotu 16. studenog održan je znanstveni skup u Kloštar Ivaniću "Pogled u prošlost: 920 godina povijesti Otoka Ivanicha" u organizaciji župe Kloštar Ivanić, Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda, Zagrebačke županije, Općine Kloštar Ivanić, Grada Ivanić Grada i Općine Križ a pod pokroviteljstvom Hrvatskog instituta za povijest i Hrvatskoga katoličkog sveučilišta.
Rezultati znanstvenog skupa bit će u skoro vrijeme sabrani i objavljeni u istoimenom zborniku radova. Na početku, pozdravnu riječ okupljenima su uputili predsjednik Organizacijskog odbora i rektor kloštarskog svetišta fra Tomislav Božiček, koju predstavljamo u cijelosti:
Na svečanom početku ovog Znanstvenog skupa sve vas pozdravljam radosna srca. Pozdravljam preuzvišenog oca biskupa mons. Nikolu Kekića, biskupa Križevačke eparhije za vjernike bizantsko-slavenskog obreda.
Pozdravljam mons. Josipa Ćorića, generalnog vikara sisačke biskupije i izaslanika biskupa Vlade Košića.
Pozdravljam izaslanika provincijala fra Željka Železnjaka HFP sv. Ćirila i Metoda fra Venancija Mihaljevića, definitora .
Pozdravljam prof. dr. sc. Emilia Marina, prorektora za međunarodnu suradnju Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu.
Pozdravljam načelnika općine Križ g. Marka Magdića, gradonačelnika grada Ivanić-Grada g. Javora Bojana Leša i domaćega načelnika g. Željka Filipovića.
Pozdravljam svu braću svećenike i redovnike, časne sestre, prosvjetne, kulturne i političke, policijske i redarstvene djelatnike, poštovane branitelje, članove Matice hrvatske, poduzetnike, a poseban način pozdravljam sve Vas znanstvenike – profesore. Na vašem trudu i marljivosti što nam želite osvijetliti našu povijest, povijest Ivanića. Pozdrav i svima koji su pomogli oko organiziranja ovoga znanstvenoga skupa i svim članovima Vokalnog ansambla „Milka Trnina" koji će pjesmom uzveličati ovu našu svečanost.
Pozdrav i svima vama dragi prijatelji, vjernici, župljani, svima koji volite ovaj kraj, koji ste došli svojom nazočnošću uzveličati naš trud, koji ste došli poslušati povijest ovoga kraja.
Ovaj znanstveni skup „Pogled u prošlost: 920 godina povijesti Otoka Ivanića organizirali su zajedničkim snagama Hrvatska franjevačka provincija sv. Ćirila i Metoda, Hrvatski institut za povijest iz Zagreba, Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagrebačka županija, općine Kloštar Ivanić i Križ i grad Ivanić-Grad.
Nakon naše predivne Himne Lijepe naše kako se ne sjetiti, kada su prije godine dana hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač oslobođeni od svake odgovornosti i izašli iz Haaškog pritvora te je odbačena teza o udruženom zločinačkom pothvatu. Danas je dan radosti.
Prošlo je dva desetljeća od znanstvenog simpozija „900 godina Ivanicha", održanog 15.–17. lipnja 1994. godine. Tada je pokrovitelj znanstvenog simpozija bila Hrvatska akademija znanosti i kulture i Hrvatska vlada. Njima su pridružile i mnoge druge institucije; MH, grad Zagreb, Hrvatska vojska.
Osobito želim naglasiti kako je franjevački samostan sv. Ivana u Kloštar Ivaniću s župnikom župe Kloštar Ivanića fra Slavkom Bulajom, koji je bio dopredsjednik Organizacijskog odbora bio jedan od glavnih pokretača za slavljenje 900 godina Otoka Ivanicha. Ovdje ne smijemo zaboraviti g. Antu Todorića, predsjednika Organizacijskog odbora, kojem ovom prilikom zahvaljujem na podršci i svemu što je učinio za 900 godišnjicu Otoka Ivanića. Tom prilikom su se obnovile mnoge župne crkve, kapele, sakralni inventar, perivoji i parkovi, knjižnice, a održao se je i znanstveni skup.
Puno toga se od tada dogodilo na ovome području. Ne smijemo dopustiti da ime „Ivanich" padne u zaborav; o njemu treba govoriti i osvjetljavati ga s različitih gledišta.
Povijesno značenje Otoka Ivanića
Znanstveni skup je prilika da još bolje upoznamo povijest ovoga kraja jer svaki puta čujemo nešto novo o ovom području bogatog povijesnog, duhovnog, kulturnog, političkog i gospodarskog naslijeđa. Malo se mjesta može pohvaliti poviješću koja ima tako duboko i jasno zapisan trag o svemu što se ovdje događalo. Znanstvenim skupom želimo dotaknuti srce i svakome „nevjernom Tomi" koji sumnja u značenje povijesti i ove obljetnice. Veliki je to događaj za Otok Ivanić, ali istodobno i za našu domovinu Hrvatsku.
Znanstvenici će nam ukazati na povijesno značenje Otoka Ivanića, a mi ga moramo i dalje razvijati i čuvati da u hrvatskom narodu uspostavimo duhovno jedinstvo. Raduje nas što ima toliko vrijednih znanstvenih radova koji će pridonijeti još boljoj i prepoznatljivijoj slici ovoga kraja.
Bogata i burna, kulturna i politička povijest Ivanića zapisana je i sadržana u mnogim kronikama, izvješćima, ugovorima, maticama, različitim spisima i dokumentima koji smo već vidjeli jutros u obilasku Križa i Ivanić-Grada, a poslije ćemo vidjeti u obilasku kulturno duhovnih vrednota Kloštar Ivanića.
Arheološki nalazi, sakralna baština, franjevci koji ove godine slave 505. obljetnicu svoga dolaska i djelovanja u Kloštar Ivaniću govore nam o značenju i ulozi Otoka Ivanića u izgradnji hrvatskoga kulturnog identiteta. Na ovaj prostor, kojem je Kloštar Ivanić povijesno ishodište i središte, često su se i rado navraćali zagrebački biskupi te ovdje u svojim kaštelima boravili.
Kloštarska župna crkva sv. Marije, prema nekim povjesničarima je najstarije Marijansko svetište sjeverne Hrvatske, u koje je hodočastio i sam kralj Bela IV. uz sve povijesne neprilike, osobito o blagdanu Velike i Male Gospe.
Na ovim se prostorima dogodila jedina uspjela unija s Istočnom crkvom na prostorima Hrvatske u slučaju Marčanske eparhije koja kasnije dobiva ime Križevačka.
Između Donje i Gornje Obreške odigrala se ona znamenita bitka iz godine 1565., kada je ban Petar Erdody s 5.000 hrvatskih vojnika porazio višestruko brojniju tursku armadu i tako za dugo odgodio turski prodor na Zapad.
Duh kulture i civilizacije
U današnjem Kloštru i Ivanić Gradu, u vrijeme Vojne krajine, stoje dvije vojne utvrde zvane "Kloštar" i "Grad", koje su bile sigurna istočna obrana Zagreba, naše hrvatske prijestolnice i crkvene metropole, preko kojih Turci nisu prešli. Upravo po ovim utvrdama dobila su svoje konačno ime naša dva bliza i bliska naselja: Kloštar Ivanić i Ivanić-Grad.
Ovdje se i gospodarski stvaralo sve od onih davnih biskupijskih imanja pa do sadašnjih naftnih polja i postrojenja po kojima je današnji "Otok Ivanić" najpoznatiji.
Na ovim se prostorima tijekom minulih stoljeća živjelo duhom kulture i civilizacije. O tom pak svjedoče naši veoma brojni i drevni spomenici kulture, kao i bogati arhiv.
Toranj crkve sv. Ivana Krstitelja u Kloštar Ivaniću izabran je oko 1850. godine za koordinatno ishodište prve katastarske izmjere za Kraljevinu Hrvatsku i Slavoniju.
Tijekom gotovo cijelog 18. stoljeća franjevci u Kloštar Ivaniću drže svoje više bogoslovne studije. 1728. godine otvaraju apoteku i ranarnicu koje su među prvima nakon Zagreba u ovim našim sjevernim prostorima. Ovdje su izgrađene divne crkve: sv. Križa u Križu, sv. Marije i sv. Ivana u Kloštar Ivaniću, te sv. Petra u Ivanić-Gradu. Stvaraju se i čuvaju umjetnička djela koja danas čine bogatu riznicu i pinakoteku ovog prostora. Ovdje nastaje biblioteka, koja je zbog svog sadržaja postala spomenik kulture.
Uz sve to, naš Otok Ivanić podario je hrvatskoj povijesti i kulturi velik broj znamenitih ljudi: prvog pisca cjelokupne hrvatske povijesti, svećenika Ivana Šveara; zagrebačkog gradonačelnika i poznatog kulturnog djelatnika Đuru Deželića; velikog zagrebačkog nadbiskupa Josipa Juraja Posilovića; glazbenu umjetnicu svjetskog glasa Milku Trninu; poznatog slavistu Josipa Badalića i druge...
Cilj znanstvenoga skupa je sve bitne činjenice, povijesne događaje i osobe oteti zaboravu i objasniti ih na primjeren način. O vjerskom i duhovnom životu te bogatoj kulturnoj baštini napisali su i iznijet će znanstvene radove ugledni stručnjaci s različitih područja. Želimo osvijetliti i osvijestiti našu vrlo dugu povijest. Hvala!
Poslije prvog dijela skupa nazočni su razgledali monumentalnu crkvu Sv. Ivana Krstitelja koja se prvi puta spominje 1508. godine. Crkva je uništena podmetanjem eksploziva od partizana 1944. godine i prepuštena je propadanju cijelo vrijeme komunističkog jednoumlja. Dapače, proglašena je i 'narodnim neprijateljem' što je jedinstveni primjer da se neka građevina proglasila neprijateljem.
Ovako nešto svojstveno i veleumno je samo komunistima. Početak obnove započeo je 1998. godine i traje do danas. Ispod crkve je otkrivena velika kripta, prostrana duž čitave lađe, koja posebno svjedoči o značaju i moči Kloštra Ivanića u prohujalim stoljećima. Povijest ovog kraja samo je još jednom ponovljena priča o vjekovnoj borbi Hrvatske za opstojnost i slobodu, pa tako i na prostorima ovog prelijepog kraja nadomak Zagrebu.
Tekst i fotografije: Damir Borovčak