Nije došlo do zastoja u oslobađanju ukrajinskih okupiranih područja, taj proces ima svoju dinamiku i svoje faze koje se vide na terenu
Kad smo dogovarali razgovor o situaciji na ukrajinskom ratištu, još nije slutilo na pokušaj ruskoga vojnoga udara plaćeničkih postrojba Wagner koje predvodi Jevgenij Prigožin. Sve se zaplelo i rasplelo nakon 24 sata kaosa koji je potresao Rusku Federaciju, uz posredovanje bjeloruskoga predsjednika Lukašenka. Prigožin je sa svojim postrojbama bio na 200 kilometara od Moskve. O jučerašnjim događajima u Ruskoj Federaciji te borbama za oslobađanje Ukrajine razgovarali smo s doc. dr. sc. Gordanom Akrapom, sa zagrebačkoga Instituta za istraživanje hibridnih sukoba.
Umjesto pitanja kako biste opisali trenutačnu situaciju na ukrajinskom ratištu, nakon marša plaćeničkih postrojba Wagner na Moskvu, moram pitati: što se događa u Ruskoj Federaciji?
Ukrajina je pravilno procijenila da treba pričekati s razvojem situacije nakon ovoga, za sada, neuspjeloga pokušaja vojnoga udara u Rusiji. Do „dogovora“ između Putina i Prigožina, uz posredovanje Lukašenka došlo je jer su i Putin i Prigožin najvjerojatnije ostali bez potpore koju su očekivali.
Na kakvu potporu mislite?
„Prigožinovi generali“ stavljeni su, izgleda, pod nadzor sigurnosnoga sustava Rusije i prisiljeni su dati izjave koje su dali, dok Putin, izgleda, nije dobio takvu potporu koju je očekivao. Tako da je ovaj dogovor i Prigožinovo povlačenje i praktički davanje neke vrste azila u Bjelorusiji samo odugovlačenje onoga što će se dogoditi: uklanjanje Prigožina i reaktivacija skupine Wagner u sastav regularnih postrojba ruskih oružanih snaga. Ne treba zaboraviti važnost koju Wagner ima u Africi za ostvarivanje ukupnih ruskih državnih ciljeva. Tako da se Putin želi obračunati s Prigožinom, ali bez raspuštanja Wagnera.
Zapad je iznenađen pobunom koju je pokrenuo Prigožin, je li ona iznenadila Moskvu?
Mislim da ni Zapad nije iznenađen jer ruski udar na Prigožina bio je očekivan. Njegove stalne i sve intenzivnije i izravnije optužbe o katastrofalnim rezultatima ruske agresije na Ukrajinu nisu mogle proći neopaženo. Bilo je samo pitanje vremena kad će njegove izjave preliti čašu strpljenja kod Putina i trenutačnoga vojnoga vrha. Ono što je iznenađenje za mnoge, a na što već dulje vrijeme ukazujemo, jest činjenica da su ruske oružane snage vrlo slabe te da gotovo ne postoje izvan postrojba koje sudjeluju u agresiji na Ukrajinu. Činjenica da su pobunjenici uspjeli brzo zauzeti mnoga mjesta u Belgorodu i okolici te da je sad Prigožin bez većih problema zauzeo središnje zapovjedništvo i još nekoliko vojnih baza, samo pokazuje stvarno stanje ruskih oružanih snaga. S druge strane, ovakva reakcije Prigožna i postrojba Wagner iznenadila je službenu Moskvu. To je vidljivo iz mnogih primjera.
Stalno se ističe da je ovo pobuna protiv Ministarstva obrane, no može li se reći kako je pobuna bila u funkciji jačanja pozicije predsjednika Ruske Federacije?
Nije. Putin je ovim potezom jako puno izgubio i na vlastitom kredibilitetu i na važnosti. Pokleknuo je pred Prigožinom, a „mir“ je ispregovarao Lukašenko. Vojska mu nije dala potporu koju je očekivao, a pitanje je reakcije ruske obavještajne zajednice, koja je država u državi. Sa snažnim i brojnim pripadnicima represivnoga sustava koji se mogu transferirati u oružane postrojbe.
Vratimo se događajima na ukrajinskom ratištu. Je li posljednjih dana došlo do stanovitoga zastoja u oslobađanju ukrajinskih okupiranih područja?
Nije. Operacija oslobađanja Ukrajine proces je koji ima svoju dinamiku i svoje faze koje se vide na terenu.
Može li ukrajinska protuofenziva nakon najnovijih događaja, pokušaja vojnoga udara u Rusiji, dobiti na tempu, za koju su proruski mediji u Srbiji (Happy TV) tvrdili da je krahirala?
Ovo će pozitivno utjecati na razvoj ukrajinskih sposobnosti i aktivnosti. Posebno kad se povežu s informacijskim operacijama, uspjeh ne će izostati.
Zapovjednik ukrajinskih kopnenih snaga gen. Aleksander Sirski izjavio je prije nekoliko dana da glavne ukrajinske snage još nisu uključene u protuofenzivu, da opipavaju slabe točke u obrani neprijatelja. Može li u skorom vremenu nastupiti odlučniji pohod u oslobađanju Ukrajine?
Nema potrebe za žurbom i srljanjem. Treba imati povjerenja u donositelje odluka u Ukrajini, koji znaju što rade. Ne treba zbog oslobađanja Ukrajine nepotrebno žrtvovati život branitelja. Ruske oružane snage znatno su malobrojnije od ruskih i proruskih koje se nalaze u obrani. Još da se dovrši proces naoružavanja Ukrajine stabilnim i kvalitetnim zrakoplovstvom i brojnijom protuzračnom obranom, Ukrajina će biti oslobođena.
Gospodine Akrap, hvala na razgovoru.
Razgovarao: Marko Curać