Uz 50. obljetnicu službe orguljaša – kantora Ivana Jaklina
Predstavljanje pjesmarice „Zdravo Marijo“
Pjesmarica „Zdravo Marijo – Vijenac hrvatskih marijanskih napjeva“ Ivana Jaklina, HKV-ova povjerenika za hrvatski sjever – Varaždin, svečano je predstavljena 17. rujna u Zagrebu i 18. rujna u Sisku.
Zagrebačko predstavljanje vodila je vrsna televizijska urednica i voditeljica Lejdi Oreb, a sisačko vrijedni predstojnik Ureda za odnose s javnošću Sisačke biskupije Stjepan Vego. U objema prigodama nastupio je Vokalni ansambl „Angeluš“ iz Zagreba, a njihove zadivljujuće izvedbe rijetko izvođenih marijanskih pjesama „Zdrava Devica“ (Cithara octochorda – Tomislav Meštrić), „O Prislavna Božja Mati“ (tradicionalna – Joško Ćaleta) i „K suncu prosi vsaka roža“ (Rudolf Matz – Dragutin Milivoj pl. Domjanić) ponajbolje su nam približile srž događaja kojima smo nazočili: proslavu glazbenoga jubileja uz zahvalu Majci – knjigom i pjesmom.
Organizatori predstavljanja bili su Hrvatsko kulturno vijeće i Zaklada Predziđe kršćanstva, a samu pjesmaricu – priređenu uz 50. obljetnicu službe orguljaša – kantora u župi sv. Nikole biskupa u Varaždinu Ivana Jaklina – predstavili su Damir Borovčak (urednik izdanja, katolički publicist), dr. sc. Zdenka Weber (muzikologinja, glazbena kritičarka i diplomatkinja) i autor Ivan Jaklin. Budući da je pred nama i treće predstavljanje, u Jaklinovu rodnom Varaždinu, cjelovite govore naših predstavljača objavit ćemo naknadno.
Prof. emeritus Marijan Šunjić: Doprinos marijanskoj liturgijskoj glazbi u okviru hrvatske povijesti i kulture
Pozdravni govor na zagrebačkom predstavljanju uputio je predsjednik Hrvatskoga kulturnog vijeća (HKV) prof. emeritus Marijan Šunjić. Govor je pročitao dopredsjednik HKV-a dr. sc. Stipe Kutleša:
Dame i gospodo, cijenjeni gosti i uzvanici,
veliko mi je zadovoljstvo u ime Hrvatskoga kulturnoga vijeća pozdraviti ovaj skup upriličen u čast našega Ivana Jaklina, povjerenika HKV-a za hrvatski sjever – Varaždin!
Dva lijepa povoda okupila su nas ovdje u ovoj svečanoj dvorani Nadbiskupijskoga pastoralnoga instituta: 50. obljetnica službe orguljaša – kantora našega Ivana Jaklina i predstavljanje pjesmarice „Zdravo Marijo“ priređene u spomen tom velikom jubileju.
Istodobno dok naš veliki radnik i domoljub Ivan Jaklin proslavlja impresivnu 50. obljetnicu službe orguljaša, u HKV-u je dostigao punoljetnost, 18 godina članstva u našoj udruzi. Gotovo jednako toliko Ivan je i naš povjerenik za hrvatski sjever – Varaždin, zaslužan za tolika i tolika okupljanja u Varaždinu, predstavljanja knjiga, stručne skupove, tribine i predavanja, kao rijetko angažiran član HKV-a.
A sada samo nekoliko riječi o HKV. U svojem djelovanju HKV zahvaća cjelinu hrvatske zbilje, s težnjom da afirmira vrijednosti koje su utkane u hrvatsku tradiciju i čine izvorište hrvatskoga kulturnoga i nacionalnoga identiteta. HKV sukladno svojim ciljevima djeluje na području demokratske političke kulture, kulture i umjetnosti, očuvanja baštine i identiteta, razvoja demokracije, nacionalnih, vjerskih i ljudskih prava (napose mladih, osoba starije životne dobi, osoba s posebnim potrebama te sudionika i stradalnika Domovinskog rata i Drugog svjetskog rata) te na području obrazovanja, znanosti i istraživanja. Udruga ima gotovo tisuću članova, poglavito uglednih hrvatskih intelektualaca (akademika, sveučilišnih profesora, znanstvenika, književnika i dr. kulturnih djelatnika, novinara, publicista, crkvenih velikodostojnika i dr.), koji iz različitih pozicija, u skladu sa svojim stručnim kapacitetima, promišljaju hrvatsku kulturnu i društvenu zbilju. Dijelimo mišljenje o društvu angažiranih, aktivnih i povezanih pojedinaca koji svojim sinergijskim djelovanjem pridonose stalnom i pozitivnom stvaranju uvjeta za svekoliki razvoj hrvatskoga društva. Među njima je i naš Ivan Jaklin.
No sav taj golemi napor koji je rezultirao ovim kapitalnim djelom, pjesmaricom „Zdravo Marijo“, bio bi uzaludan bez doprinosa drugog – dugogodišnjeg – člana HKV-a, gospodina Damira Borovčaka, urednika i nakladnika ove edicije. G. Borovčaka ne treba posebno predstavljati – on je poznat ne samo kao dugogodišnji suradnik Portala HKV-a nego i po brojnim uspješnim akcijama, po iznimnoj energiji koja je rezultirala organizacijom brojnih skupova, obljetnica, publikacija i sl.
U ime HKV-a želim naglasiti posebnu važnost ove knjige kao doprinosa ne samo povijesti jednog segmenta hrvatske glazbe nego i sveukupnog razvoja marijanske liturgijske glazbe u okviru hrvatske povijesti i kulture, o čemu će biti više govora u nastavka ovoga skupa.
Dragi Ivane, dragi Damire, u ime HKV-a i svoje osobno, čestitam vam na vrijednom dosadašnjem radu i rezultatima, i kako bi moj dugogodišnji prorektor i prijatelj prof. Rudi Lončarić – pravi Varaždinac – rekao: „Hvala kaj ste napravili i kaj bute još napravili!“
Hvala vam na pozornosti!
Sisački biskup Vlado Košić: Pravi rukovet najljepših marijanskih pjesama
Predstojnik Ureda za odnose s javnošću Sisačke biskupije Stjepan Vego uz to što je vodio sisačko predstavljanje pjesmarice „Zdravo Marijo“, događaj je zabilježio i fotografijom i tekstom:
Na početku je sve okupljene pozdravio sisački biskup Vlado Košić čestitavši autoru na ovom djelu. Poručio je i kako je Jaklin, kao glazbenik koji je svoj život posvetio crkvenoj glazbi i dugogodišnji orguljaš, vrlo dobro znao i mogao probrati pravi rukovet najljepših marijanskih pjesama. „Možemo reći da je naš narod oduvijek pjevao, govorio i ukrašavao marijanske crkve i marijansku pobožnost sa svime najljepšim. To je prije svega jer je Marija oduvijek bila ona koja je tu za nas i kojoj možemo doći otvorena, a kako bismo lakše došli do Isusa“.
Osvrnuvši se na životni put autora, urednik Damir Borovčak, rekao je kako je Jaklin, kao aktivni i praktični vjernik cijeli svoj život povezan s Crkvom. Zbog hrvatske i vjerske orijentacije stradalo je mnogo njegovih predaka, a i sam Jaklin odrastao je i živio u ozračju borbe za samostalnu domovinu. Predstavljajući knjigu, Borovčak je između ostalog istaknuo kako ona u 5 cjelina donosi 114 notnih zapisa, a uz predgovore koje su napisali varaždinski biskup Bože Radoš i biskup u miru Josip Mrzljak tu je i popis marijanskih skladatelja sa životopisima.
Muzikologinja Zdenka Weber ustvrdila je kako je uz Krista Spasitelja njegova majka Marija najomiljeniji sveti lik u pobožnostima u hrvatskim krajevima od davne prošlosti. Istaknula je Jaklina kao vrijednog sakupljača koji je u ovoj pjesmarici predstavio dio vrijedne marijanske riznice u kojoj blista lik Marije kao djevice, kraljice i majke. Zaključila je i kako je ova glazbena baština ogledalo vjere našeg hrvatskog naroda kroz stoljeća, ali i putokaz budućim naraštajima.
Na kraju je okupljene pozdravio i zahvalio se na prilici da predstavi, kako je rekao, svoje životno djelo i autor. Rekao je kako je ova knjiga rezultat Božjeg dara i ljubavi prema Bogorodici te kako je sretan što je ukorijenjen u obitelji koja mu je dala hrvatske i katoličke korijene u okruženju franjevačkog i uršulinskog samostana u Varaždinu. Govoreći o sadržaju pojasnio je i da namjerno nije u pjesmaricu stavio nijednu korizmenu pjesmu, a kako bi ona bila zahvala i iskaz vječne ljubavi koju kao narod pokazujemo Gospi.
(hkv; Tekst i fotografije iz Siska: Stjepan Vego)