Marino Erceg: „Živko Kustić: Neustrašivi glas Crkve u Hrvata“
Katolički novinar, predani svećenik, vrsni propovjednik, brižni otac mnogobrojne obitelji – sve je to bio don Živko Kustić, legenda hrvatskoga katoličkoga novinarstva, grkokatolički svećenik i dugogodišnji urednik Glasa Koncila. Ostavio je velik trag u Crkvi i društvu u 20. stoljeću, a o desetoj obljetnici njegove smrti objavljena je prva Kustićeva biografija u izdanju Glasa Koncila.
Knjiga Marina Ercega „Živko Kustić: Neustrašivi glas Crkve u Hrvata“ predstavljena je u utorak 1. listopada u Novinarskom domu u Zagrebu, a o njoj su govorili: svećenik i profesor s Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta Sveučilišta u Splitu don Mladen Parlov, povjesničar s Hrvatskoga instituta za povijest Josip Mihaljević, novinarka i kolumnistica Višnja Starešina te autor knjige. Okupljene je na početku pozdravio glavni urednik Glasa Koncila Branimir Stanić, a moderator predstavljanja bio je novinar Glasa Koncila Luka Tripalo.
„U knjizi predstavljam svećeničko i novinarsko djelovanje don Živka Kustića kao trećega najpoznatijega čovjeka Crkve u našoj kolektivnoj svijesti, odmah nakon bl. Alojzija Stepinca i kardinala Franje Kuharića. Don Živko Kustić jedan je od velikana povijesti Crkve u Hrvatskoj i velikana hrvatskoga naroda“, rekao je autor Erceg na predstavljanju knjige te istaknuo da sažetak Kustićeve novinarske i svećeničke „filozofije“ može biti njegovo promišljanje koje je izrekao pred kraj života: „Za mene je Crkva živi Krist u mojem hrvatskom narodu – patnja i pobjeda!“
Prof. Parlov govorio je o projektu „Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata“, prijelomnom procesu koji je uvelike osmislio i promicao upravo Živko Kustić, kao i o jednom od njegovih ključnih poticaja – zamisli o domoljublju i rodoljublju kao kršćanskim krjepostima. Doc. Mihaljević posebno se osvrnuo na silnu pozornost koju je Udba pridavala don Živku Kustiću, s obzirom na to da su u knjizi prvi put objavljeni izvorni Udbini dokumenti o višegodišnjem praćenju Kustića, redakcije Glasa Koncila i drugih njegovih suvremenika iz crkvenih krugova. Višnja Starešina osvrnula se na djelovanje Katoličke Crkve u razdoblju komunističkoga režima, na duhovnu borbu protiv crvenoga zmaja, ističući važnost pojedinaca poput kardinala Alojzija Stepinca i Živka Kustića koji su u tim vremenima hrabrili narod.
Na predstavljanju je glumac Ivan Ožegović interpretirao poeziju koju je Kustić stvarao. To su pjesme „Pred najvećom tajnom“ (o temi evolucije i stvaranja prirode i čovjeka) i „U mene gledaju oči djetinje“ (koju je napisao svojoj djeci, dok je kao grkokatolički župnik djelovao u Mrzlom Polju na Žumberku), koje su prvi put široj javnosti predstavljene upravo u Kustićevoj biografiji.
Knjiga „Živko Kustić: Neustrašivi glas Crkve u Hrvata“ u izdanju Glasa Koncila kroz šest tematskih cjelina knjiga prati život i djelo don Živka od njegova odrastanja u Pagu i ulaska u svećeništvo te prvih župničkih služba na Žumberku do djelovanja u Glasu Koncila početkom šezdesetih. Jedno se poglavlje bavi Živkom Kustićem kao propovjednikom, katehetom mladih i kao suprugom i ocem mnogobrojne obitelji.
Knjiga pojašnjava i Kustićevu ulogu u nekim od najvažnijih crkvenih gibanja u prošlom stoljeću, kao što su jubilejska veleslavlja u okviru projekta „Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata“, a bavi se i njegovim doprinosom osamostaljenju Hrvatske u razdoblju demokratskih promjena i Domovinskoga rata.
(it, gk)