Zagrebački književni razgovori
U prostoru Društva hrvatskih književnika od 2. do 5. listopada 2019. održavaju će se jubilarni 40. Zagrebački književni razgovori (ZKR) na temu „Što je književnost danas? / What is Literature Today?“. Riječ je o međunarodnoj manifestaciji na kojoj sudjeluje 16 autora među kojima je 10 stranih: Maciej Czerwiński (Poljska), Magdalena Dyras (Poljska), Leszek Małczak (Poljska), Tihomir Glowatzky (Njemačka), Endre Szkárosi (Mađarska), Michael Dudley (Kanada), Francisco Javier Juez Gálvez (Španjolska), Peter Kovačič Peršin (Slovenija), Marina Milivojević Mađarev (Srbija), Antun Lučić (Bosna i Hercegovina). Predstavnika hrvartske književne scene ukupno je 6 - Miro Gavran, Jasna Horvat, Mladen Machiedo, Ivica Matičević, Ivana Šojat i Davor Velnić. Susret upoznavanja održat će se u srijedu 2. listopada navečer kada će književnike pozdraviti Đuro Vidmarović, predsjednik DHK-a. Izlaganja i razgovori održavat će se 3. i 4. listopada. Miro Gavran u srijedu će izložiti temu „Književnost je još uvijek važna“, Mladen Machiedo „Od književnosti mimo knjige“, a Jasna Horvat „Središnje mjesto književnog teksta u koncentričnim kružnicama kreativne industrije“. Posljednjeg radnog dana svoje će teme iznijeti Ivica Matičević – „Što je književnost danas: može li se preko institucija do Parnasa?“, Ivana Šojat – „U raskoraku između publike i kritike“ i Davor Velnić – „Književnost danas za sutra“.
O ozbiljnosti četrdesetih, jubilarnih Zagrebačkih književnih razgovora govore i teme inozemnih sudionika. Tako će Maciej Czerwiński raspravljati o „Književnost danas. Elitno i masovno, nacionalno i nadnacionalno.“, Magdalena Dyras o „Književnosti u novim kulturnim i društvenim kontekstima – promjene nakon 1989.“, Leszek Małczak pokušat će odgovoriti na pitanje „Što je prijevodna književnost danas?“, a Tihomir Glowatzky dati odgovor na izjavu je li točno kako „Pjesnici lažu“. Endre Szkárosi problematizirat će „Sinergije u književnim organizacijama“, Michael Dudley donijet će „Uzajamnu sintezu“, Francisco Javier Juez Gálvez govorit će o „Književnosti i životu: Boris Maruna u Madridu, 1997.“, Peter Kovačič Peršin nastojat će odgovoriti na pitanje „Zašto književnost ako ne odgovara transcendenciji?“, Marina Milivojević Mađarev o odlikama „Suvremene drame – od radnje k naraciji“, dok će Antun Lučić govoriti o „Ispisivanju književnosti na procjepu“. Prošlogodišnji 39. Zagrebački književni razgovori održavali su se tradicionalno početkom listopada, a tema o kojoj su promišljali i javno izlagali tada okupljeni književnici glasila je "Popularna i ozbiljna književnost – Ukrižavanje, recepcija, valorizacija". Zagrebački književni razgovori uspjeli su sačuvati tradiciju svojih godišnjih održavanja, ali i visoku razinu razmjene stajališta domaćih i inozemnih književnika. Riječ je o okupljanju kojim se promiče suvremena hrvatska književnost te se istražuje njezina budućnost u dinamičnom okruženju.
Zagrebački književni razgovori jesu manifestacija koja će se godine 2020. treba održati 41. put, u vremenskom rasponu od više od pola stoljeća. Razgovori su lice Društva hrvatskih književnika, te hrvatske književnosti, književne znanosti i kulture općenito okrenuto prema svijetu i ujedno svijet doveden k nama. Oni su i prikladan način otkrivanja i približavanja stranih književnih kretanja i znanstvenih uvida hrvatskim književnicima i intelektualnoj javnosti. U razgovorima je u smislu iznošenja izlaganja dosad sudjelovalo više od 800 stotina književnika te književnih i drugih stručnjaka i znanstvenika iz desetaka zemalja. U pravilu odnosno u prosjeku, na Razgovorima posljednjih godina podnosi izlaganja oko 15 sudionika, od kojih dvije trećine iz inozemstva, a jedna trećina iz Hrvatske; tako planiramo i ubuduće. U diskusiji nakon svakog izlaganja sudjeluje i određeni broj ostalih članova DHK i drugih zainteresiranih. U takvoj prigodi obavi se u prosjeku više intervjua za hrvatske medije, a upriliči se i predstavljanje književnog djela i organizira druge sadržaje, kao što je upoznavanje hrvatske kulturne baštine i turističke ponude.
(hkv)
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.