Sabrane pjesme Božidara Brezinščaka Bagole
Poznati zagrebački nakladnik Alfa d.d. ovih je dana objavio sabrane pjesme Božidara Brezinščaka Bagole pod naslovom "Između sumnje i predanja". Knjiga je objavljena u povodu autorove 60. obljetnice života i 40. obljetnice književnog stvaranja, za što mu je dodijeljeno i najviše ovogodišnje priznanje Krapinsko-zagorske županije. Riječ je o osobi koja u svojoj radnoj i životnoj sredini uživa ugled uzorna djelatnika i stručnjaka te čestitog i vrijednog čovjeka i građanina, o kulturnom djelatniku koji je svojim kontinuiranim i izuzetno značajnim organizacijskim, uredničkim, književnim, prevoditeljskim i drugim javnim radom dao trajan doprinos unapređenju stanja i kulturnom razvitku, te izuzetan doprinos međunarodnoj promidžbi Krapinsko-zagorske županije u kojoj već po treći put obnaša dužnost općinskog načelnika općine Hum na Sutli.
U svibnju 1995. primio je od veleposlanika Republike Slovenije u Hrvatskoj g. Matije Malešiča monografiju „Plečnikovi kelihi“ (Plečnikovi kaleži) u znak priznanja za uspješno povezivanje kultura dvaju susjednih naroda. Godine 1996. odlukom predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana odlikovan je Redom Danice Hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge u kulturi. Godine 1999. uvršten je u Hrvatsku Enciklopediju, I. svezak, u izdanju Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža u Zagrebu. U rujnu 1999. povodom proglašenja blaženim velikog slovenskog preporoditelja i biskupa Antona Martina Slomšeka organizirao je u Humu na Sutli zajedničku hrvatsko-slovensku priredbu u čast prvom slovenskom blaženiku. Od 2002. do 2006. redovno sudjeluje na okruglim stolovima, znanstvenim skupovima i kolokvijima o kajkavskom jeziku te je zastupljen u Zborniku radova, objavljenom u Zaboku 2006. Potkraj studenoga 2006. ponovno je izabran za predsjednika Hrvatskozagorskog književnog društva (HZKD). Zastupljen je u knjizi „Tko je tko“ (Zagreb 1993.), u „Leksikonu članova Društva hrvatskih književnika“ (Vinkovci 1999.), u monografiji „Hrvatska udruga Muži zagorskog srca“ (Gredice 2004.), u „Leksikonu hrvatskih književnika“ (Školska knjiga, Zagreb 2004.), te u „Hrvatskozagorskom književnom zborniku“ (Klanjec 2005.).
Knjiga Bagolinih sabranih pjesama sadrži ukupno 230 pjesama, 7 koje su prethodile pjesničkim zbirkama, 25 iz zbirke Bjegunac svete uspome (1971.), 30 iz zbirke Samoosuda (1974.), 44 iz zbirke U ime pračovjeka (1983.), 15 iz zbirke Sve hladnija svanuća (1984.), 22. iz zbirke Staklo u nama (1990.), 31 iz dosad neobjavljene zbirke Abrahame, evo me (1997.), 44 iz najnovije zbirke Učitelj ovaj nije poput drugih, te 7 pjesama na kajkavskom narječju koje su uglavnom pisane za Tjedan kajkavske kulture u Krapini.
Pred nama je dakle zaokružen opus pjesnika Bagole, od samih početaka pjesnikovanja i javnog djelovanja do najnovije pjesme koju je sredinom sijećnja 2007. napisao povodom tragične smrti prijatelja i pjesnika Mile Maslaća.
Svaka zbirka popraćena je uvodnom napomenom glede promocija i odjeka kod kritike, što će novim kritičarima znatno olakšati donošenje nepristranog suda o Bagolinu cjelokupnom pjesništvu.
Knjigu je uredio književni kritičar mr. sc. Božidar Petrač, za tehničko i likovno oblikovanje pobrinula se Tomislava Juroš, a tiskanje knjige financijskom je potporom omogućilo Ministarstvo kulture. Cijena knjige je 100,00 kuna, a može se kupiti u knjižarama ili naručiti putem web-knjižare www.alfa.hr.
{mxc}