Monografija Tomislava Jonjića: Antun Gustav Matoš pod Starčevićevim barjakom

Napadati Matoša uvijek je značilo raditi u korist vlastite štete, pa i onda kad ni njemu ni onomu što je predstavljao ili simbolizirao nisu na ruku išli ni vrijeme ni političke prilike, a ni književna moda.” Tako povjesničar, publicist i odvjetnik Tomislav Jonjić u svojoj monografiji od gotovo devet stotina stranica pod naslovom “Antun Gustav Matoš pod Starčevićevim barjakom”, u izdanju zagrebačkog AGM-a, opisuje Matos Jonjicodnos ondašnjeg vremena i ondašnjih suvremenika prema velikom hrvatskom književniku. Misleći prvenstveno na neke opservacije književnih velikana i njihove prigovore Matoševu stilu.

No svi su od Matoša učili, kaže autor, neki su htjeli, ali nisu mogli pobjeći od njegova utjecaja, a čak su mu i Krleža i Ujević do smrti zavidjeli. Zašto Matoš? Matoš je prevelik da bi ga se moglo zaobići, kaže autor, i nije ga se moglo trajno prešućivati, a kao jedan od zaključaka koji se nameću u Jonjićevu djelu jest da Matoš, kao mjera svih stvari još desetljećima nakon smrti, u vrijeme ulaženja u javni život nije pripadao ni tradicionalistima ni modernistima na razmeđi dvaju stoljeća.

Glede Matoševih kulturno-političkih stajališta može se kazati da uvjereni starčevićanac i frankovac ima svoju jasnu viziju o tomu što očekuje od politike, ponajprije pri Čistoj stranci prava, koja mu nudi hrvatski nacionalizam, protunagodbenjaštvo i protuklerikalizam. No Matoš nije mogao biti stranačkim vojnikom, pa autor opisuje njegovo razdoblje političkog sazrijevanja i suradnju s drugim kulturno-političkim krugovima, npr. pisanje u mađaronskim ili obzoraškim novinama…

U monografiji, dakako, ne izostaje ni Matošev pogled na hrvatsko-srpske odnose, opisuje se i književnikov dio života proveden u Beogradu, spominje AGMse i njegova sklonost promicanju srpske knjige u Hrvatskoj, ali i to da uporno kritizira tzv. belgradomaniju hrvatske političke elite te borbeno piše protiv svake jugoslavenske političke koncepcije.

Jonjićevom monografskom obradom životnoga i profesionalnoga puta Antuna Gustava Matoša ostvaren je relevantan znanstveni doprinos u suvremenoj hrvatskoj historiografiji, ali i povijesti književnosti susjednih država, rekao je jedan od recenzenata knjige dr. sc. Zlatko Matijević. Autor kritički analizira sve dosadašnje rezultate historiografije te donosi brojne nove spoznaje o Matoševu životu i djelovanju. Drugi recenzent knjige dr. sc. Stjepan Matković drži kako je Matoš u ovoj monografiji vrlo cjelovito obrađen, jer se autor nije bavio samo njegovim životopisom nego i sagledavanjem širih kretanja u Hrvatskoj za vrijeme Austro-ugarske monarhije.

Monografija u 13 poglavlja donosi među ostalim ove teme: Mladi Matoš: obitelj, zavičaj i domovina, Vojni bjegunac, Preko Ženeve do Pariza, Matoš u Parizu, Ponovno u Beogradu, Iznova uz Franka i Starčevića, Raskid s Frankom…, a knjizi su dodani i posebni prilozi, tekstovi o Matoševu stvaralaštvu i djelovanju kroz prizmu kršćanstva, internacionalizma, tradicionalizma, konzervativizma i dr.

Jozo Renić

Pet, 18-04-2025, 12:55:21

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.