„Rusko kopito na Trgu sv. Petra“

Ovih me dana neki poznanici pitaju tko je Ferdinand Sinković jer sam ga spomenuo u svezi sa sadašnjim stanjem u Ukrajini. Evo odgovora: Ferdinand Sinković / Szinkovich (1911-1993 rođen je 4. srpnja 1911. godine u gradišćansko-hrvatskom selu Koljnofu / Kópháza s mađarske strane trianonske granice. Bio je dugogodišnji župnik u selu Pinkovcu, u austrijskom Gradišću. Umirovljen je 1989. godine. Umro je 4. siječnja 1993. godine.

Sinković

Ferdinand Sinković kao umirovljenik

Sinković je imao devetero braće. Odrastao je u Koljnofu gdje je pohađao osnovnu školu. Gimnaziju je pohađao u Pečuhu, a potom završio učiteljsku školu u Sambotelu (mađ. Szombathely, hrv. Sambotel, slov. Sombotel, njem. Steinmanager, doslovni prijevod na hrvatski: Subototište). Teologiju je apsolvirao u Sambotelu, gdje je je 11. lipnja 1944. bio zaređen za svećenika. Pet je godina djelovao u Mađarskoj kao svećenik, najprije kao kapelan, a od 1947. godine kao župnik u Dolnjem Seniku (Alsószölnök), nastanjenom tzv. Vendima, odnosno pripadnicima slovenske nacionalne manjine. Doživio je teror od sovjetskih vlasti koje su tada vladale Mađarskom. Stoga 1949. godine odlučuje prebjeći u Austriju gdje živi velika hrvatska nacionalna manjina poznata pod pokrajinskim imenom gradišćanski Hrvati. Bečki ga biskup prihvaća u svoju dijecezu i imenuje dušobrižnikom u bolnici „Wilhelminenspital“ i u lječilištu Steinhof u Beču. Godine 1956. preuzima ga Biskupija u Željenom, tako da je imenovan župnikom / farnikom u Bandolu. Godinu dana kasnije premješten je za župnika u lijepo hrvatsko selo Pinkovac, gdje ostao do umirovljenja 1989. godine.

Sinković2

Napisao je nekoliko knjiga, među kojima se ističe pjesnička zbirka „Otajni ribolov“

Sinković je napisao i nekoliko proznih djela. To su dva izdanja knjige o Marijinim prikazanjima pod naslovom „Majka Božja Fatimska“. Napisao je dramu „Žrtva bijele vile“ s kojom je pri književnom natjecanju Ignac Horvat osvojio drugo mjesto, te drame s mističnim crtama: „Još nije pala šesta glava“ i „Šesti pečat“. Napisao je i djela „O životu sv. Nikole Tavelića“ te „Očekivanje Mesije“. Sva ta djela su ostala u rukopisu.

Pod pseudonimom Franz Stondi Sinković napisao je 1960. godine na njemačkome jeziku futuristički roman „Russische Hufe in St. Peter“. U tom je romanu predviđao rusko komunističko osvajanje Europe i pad Rima i Vatikana.

Sinković3

1960: Stondi Franz: Russische Hufe in St. Peter (hrv: „Rusko kopito na Trgu sv. Petra u Rimu“)

Knjigu se još može kupiti u nekim bečkim antikvarijatima. U nekim svojim javnim nastupima spomenuo sam ovo djelu u kontekstu sporazuma Putina i Trumpa, te Trumpovog distanciranja od Europe, poglavito od Europske unije. Putinu je ovim sporazum otvoren put pobjedi nad Ukrajinom, a potom osvajanja europskih zemlja koje su nekada pripadale Varšavskom paktu. U konačnici može se doista zbiti ono o čemu je pisao pokojni Ferdo Sinković.

Sinković4

Sinković je izdavao vlastiti časopis „Iz moje torbice“

Uz pisanje se bavio i komponiranjem. Najpoznatije skladbe su mu „Ave Regina coelorum“, „Dona nobis pacem“ i „Sinfonija u h-molu“.

Na Sinkovićevu inicijativu su 1977. ljeta utemeljili tamburaško društvo u Pinkovcu.

Đuro Vidmarović

Pet, 18-04-2025, 02:50:17

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.