Josipovićeva izjava o netoleranciji
Otkako je prije 2-3 mjeseca, profesor Ivan Rimac stanje u Hrvatskoj okarakterizirao "predfašističkim vrenjem", s iste strane političkog spektra stalno dolaze slične optužbe. Do sada su takve tvrdnje korištene uglavnom u unutarhrvatskim političkim obračunima, no od danas, takva je slika stanja, na velika vrata puštena i u međunarodni optjecaj.
"Gospodarstvo stagnira, nezaposlenost raste, a mladi su zatrovani mržnjom. Neki se poigravaju fašizmom, a cijela je zemlja rascijepljena netolerancijom prema onima "koji drukčije misle, žive, mole se, pišu i govore", piše britanski list The Economist, uz pojašnjenje da to nije njihovo mišljenje nego "tmurna procjena Ive Josipovića, socijaldemokratskoga predsjednika države."
Već smo se naviknuli da oni kojima uspostava hrvatske države baš i nije događaj prirastao srcu, blate zemlju u kojoj žive. Unatoč brojnim izjavama te vrste, takvi su ispadi do sada većinom dolazili s nižih političkih razina ili medija te nekih nevladinih udruga i uglavnom bili namijenjeni unutarhrvatskim političkim razračunavanjima. Ne mogu se sjetiti da je ijedna, od inače brojnih prethodnih optužujućih kvalifikacija, na tako porazan način oslikavala stanje u Hrvatskoj, a da je dolazila sa samog vrha državne vlasti i uz to bila namijenjena inozemnoj javnosti.
Totalitarni refleks
Možda se varam, ali čini mi se da ni bivši predsjednik Mesić, sklon svakojakim incidentima koji su, poput viceva na račun Tuđmana, znali zaprepastiti strane državnike, nikada u svojim vanjskopolitičkim misijama nije tvrdio da su mržnja, fašizam i netolerancija zahvatile veći dio hrvatskog stanovništva. RefleksIzvrtanje teza, kojim se razumljivu reakciju dijela javnosti na ove poteze vlasti predstavlja kao ničim izazvane mržnju netoleranciju i fašizam, otkriva da se iza Josipovićeve "zabrinutosti" za demokraciju krije stari totalitarni refleks koji bi svima koji misle drukčije od vlasti, vrlo rado začepio usta.Josipovićeva ustaška zmija je međutim, prema mjeri novog strateškog partnerstva s Velikom Britanijom, u izjavi za novine iz te zemlje, narasla do veličine Levijatana.
Iz fraze o prevladavajućoj netoleranciji koja je u Hrvatskoj usmjerena prema onima "koji drukčije misle, žive, mole se, pišu i govore" razvidno je da Predsjednik cilja na aktualne političke kontroverze oko ćirilice u Vukovaru i seksualnih manjina. Pri tomu Josipović svjesno prešućuje da su oba ta problema izazvana jednostranim potezima vlasti. Ćirilizacija Vukovara proizvod je tendencioznog tumačenja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, a referendum o braku izravna posljedica nedopuštanja roditeljima prava izbora programa po kojem će njihova djeca učiti o vlastitoj seksualnosti.
Izvrtanje teza, kojim se razumljivu reakciju dijela javnosti na ove poteze vlasti predstavlja kao ničim izazvane mržnju netoleranciju i fašizam, otkriva da se iza Josipovićeve "zabrinutosti" za demokraciju krije stari totalitarni refleks koji bi svima koji misle drukčije od vlasti, vrlo rado začepio usta.
Za tu su svrhu svi neistomišljenici prozvani za (a što drugo nego) mržnju, čemu se pridodani netolerancija i profašističke tendencije, sve to ne bi li se prikrilo kako uzrok svih političkih zategnutosti u Hrvatskoj treba tražiti ujednostranim i nedemokratskim postupcima vlasti. Ostaje nam samo vidjeti za koliko će postotaka navedena izjava, podignuti ionako zavidnu Presjednikovu popularnost. Tko zna možda u novom mjerenju premaši i 100%.
Egon Kraljević