Vlada Federacije ponovno otima ovlasti hrvatskim županijama - zdravstveni sustav na udaru
Vlada Federacije BiH je u parlamentarnu proceduru uputila Nacrt zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju u Federaciji BiH u kojem se predviđa da s većinom sredstava iz zdravstvenog osiguranja raspolaže Federacija BiH. Nacrt zakona izazvao je pravu buru reakcija u županijama FBiH pogotovo onima s hrvatskom većinom koje o ovom prijedlogu vide ponovni udar na ustavne ovlasti županija, jer je još zakonom iz 1997. zdravstvo stavljeno pod zajedničku nadležnost Federacije i županija, a posebno treba istaknuti da županije dio svojih sredstava izdvajaju za Federalni fond solidarnosti. Da bi ironija bila veća, većinu sredstava u navedeni fond opet uplaćuju županije budući da Federacija uplaćuje samo dio sredstava na koji se obvezala uplatiti u Fond solidarnosti.
Nacrt zakona o zdravstvenom osiguranju dobio je negativno mišljenje čak sedam županijskih ministarstava, što dovoljno govori u prilog činjenici da Vlada FBiH okupljena u famoznoj Platformu koju čine SDA, SDP, HSP i NsRZB i dalje provodi samovolju, nastavlja kršiti zakone i Ustav Federacije BiH. Kao sol na ranu došla je nova odluka o raspodjeli sredstava u iznosu od 23 milijuna maraka što je Svjetska banka odobrila za zdravstveni sustav u Federaciji. Trenutno se oko 5 milijuna maraka raspoređuje za softvere koji će se koristi u sustavu primarne zdravstvene zaštite, a odluku o raspodjeli sredstava donijelo je povjerenstvo u kojem nije bilo niti jednog predstavnika Hrvata, a natječaj za ugradnju ove visokovrijedne opreme nije dobilo nijedno hrvatsko poduzeće, slučajnost ili ne prosudite sami.
Nezainteresirana hrvatska Vlada
Financijske udare na hrvatske županije kroz sustav PDV-a, poreznim inspekcijama, centralizacijom zdravstva službene hrvatski vlasti u Zagrebu promatraju bez ikakva interesa i zanimanja, kao da se to njih ne tiče. Treba istaknuti da je Vlada Republike Hrvatske kroz godine uvelike potpomogla izgradnji zdravstvenog sustava na većinski hrvatskim područjima. Tako je Vlada RH uložila gotovo 6 milijuna maraka u nadogradnju postojeće županijske bolnice u Orašju, te 5,5 milijuna u novu opremu i medicinska pomagala kako bi ova bolnica mogla pružati vrhunsku uslugu stanovnicima Posavske županije. Bolnica spasa u Domovinskom ratu za sve Hrvate u Središnjoj Bosni na tzv. bijelom putu, Bez logikeMoramo priznati da, pišući o ovoj temi ne shvaćam logiku kojom se vodi politika u RH, jer čemu graditi i raditi investicije ovakvih razmjera ako se ne mogu zauzeti za ravnopravan i konstitutivan položaj hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini kakav mu je zajamčen Ustavom iz Daytona, kojeg je i Republika Hrvatska supotpisnicabolnica "dr. fra Mato Nikolić" u Novom Travniku također je dobila medicinsku opremu u vrijednosti od 1 milijuna kuna od Državnog ureda za Hrvate izvan RH.
Posebna je priča Sveučilišna bolnica u Mostaru u koju je Vlada RH uložila više od 100 milijuna kuna kako bi postala vodeća regionalna bolnica i time omogućiti hrvatskom stanovništvu minimum zdravstvene zaštite. Danas je ova bolnica na rubu financijske propasti budući da svaki mjesec stvara 800 000 maraka minusa, trudnice su primorane nositi vlastite plahte i zavoje ako se žele poroditi u ovoj bolnici budući da u bolnici u Mostaru vlada nestašica osnovnih higijenskih potrepština.
Moramo priznati da, pišući o ovoj temi ne shvaćam logiku kojom se vodi politika u RH, jer čemu graditi i raditi investicije ovakvih razmjera ako se ne mogu zauzeti za ravnopravan i konstitutivan položaj hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini kakav mu je zajamčen Ustavom iz Daytona, kojeg je i Republika Hrvatska supotpisnica. Domaće hrvatske političare u BiH ne prozivam jer oni odavno ne sudjeluju u vlasti, budući da se vlast u Bosni i Hercegovini, što se tiče hrvatskih predstavnika, bira aklamacijom Visokog predstavnika OHR-a, odnosno po kriteriju tko se više dodvori međunarodnoj zajednici i tko je spreman izdati naš narod na ovim prostorima za financijski izdašne fotelje u Sarajevu.
Mate Kovač
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.