Radin-Pupavčeva, sofisticirana 'balvan-revolucija'!

Unatoč tomu što je čak i predsjednik RH Ivo Josipović kazao kako je za njega kao pravnika odluka Ustavnog suda glede manjina očekivana (dakle, i po PravDi opravdana, nap. a.) na noge ipak skočiše 'buntovnici bez razloga' Furio-zni Radin i drug mu Pupavac. Povjerenje zastupnika Radina u Ustavni sud pada nakon svake presude - saznaje se tako; kakva šteta! Milorad Pupovac'U Ustavnom sudu, koji nije sveta krava, sjedi previše bivših političara' – još je jedna uvažena misao zastupnika Radina.

Furio Radin je izjavio i kako 'ne može reći da ga je odluka Ustavnog suda iznenadila' te da je upravo zato već unaprijed upozoravao i s tim u vezi uputio čak i pismo hrvatskom i talijanskom predsjedniku Josipoviću i Napolitanu. (Ne)Ustavni sudSinkronizirano s Radinom, predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupavac poručio je hrvatskoj i svekolikoj drugoj javnosti da je 'sud i do sada radio po političkim kriterijima, a ne po Ustavu i zakonu'Sinkronizirano s Radinom, predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupavac poručio je hrvatskoj i svekolikoj drugoj javnosti da je 'sud i do sada radio po političkim kriterijima, a ne po Ustavu i zakonu'. Ali, ne će ta dvojica prgavaca stati samo na riječima. Ići će oni dalje i daleko. Tako će u krajnjoj liniji, ako ustreba, 'osporiti' ni više ni manje nego Poglavlje 23 o pravosuđu, a time ni više ni manje ugroziti i sam potpis ugovora o pristupu 'njihove voljene domovine' u EU.

Nepoštivanje Suda

Radinov i Pupovčev odnos prema Ustavnom sudu pretvorio se u očigledno potpuno nepoštivanje odluka tog suda. Štoviše, obojica otvoreno prijete kako će upozoriti ne samo Bruxelles, nego i sve zemlje članice EU-a na zadnju odluku Ustavnog suda. Uz to smatraju kako ima dovoljno razloga za cijeli slučaj proslijediti i Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu; odnio vrag šalu! Jedino se nije moglo doznati hoće li se dvojac žaliti i UN-u, odnosno dr. Ivanu Šimonoviću, pomoćniku glavnog sekretara za ljudska prava. Furio RadinNo, i takvo što treba očekivati jednako kao što je za očekivati prije ili kasnije i zahtjev Milorada Pupavca da manjinski Srbi 'uđu u hrvatski Ustav' kao drugi konstitutivni narod.

Ugroženost ili beneficije?

Očito, ni Radin ni Pupovac nisu nimalo zadovoljni s položajem manjina u Republici Hrvatskoj, pa se vrijedi upitati dijele li i oni sami 'tešku' sudbinu svojih sunarodnjaka? Međutim, pogled na funkcije koje obnašaju ukazuje na potpuno drugačiju sliku stvarnosti iz koje proizlazi da biti pripadnikom neke manjine u Hrvatskoj donosi višestruku korist. Primjerice, 'buntovnik' Furio Radin je:

1. predsjednik Talijanske unije te predsjednik Skupštine Talijanske unije;

2. dodatni koordinator-dopredsjednik Savjeta Talijanske unije u Sloveniji;

3. član Odbora za koordinaciju aktivnosti u korist talijanske nacionalne zajednice u Hrvatskoj i Sloveniji, koji je osnovan od strane Ministarstva vanjskih poslova Republike Italije;

4. član tehničke radne skupine koja će biti osnovana pri Ministarstvu vanjskih poslova Republike Italije radi izrade Zakona o trajnom interesu odnosno Okvirnog zakona talijanske države u korist talijanske nacionalne zajednice u Hrvatskoj i Sloveniji;

5. saborski zastupnik talijanske nacionalne zajednice (u hrvatskome Saboru od 1992. godine);

6. član Stalne međuresorne komisije za praćenje izvršenja Ugovora između Republike Hrvatske i Talijanske Republike o pravima manjina, koja je osnovana na temelju sporazuma Radin-Sanader;

7. predsjednik Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskog sabora;

8. član Pododbora za prava nacionalnih manjina Hrvatskog sabora;

9. član Savjeta za nacionalne manjine u Hrvatskoj;

10. član Skupštine Comitesa (Odbora za Talijane izvan domovine) konzularne jedinice u Rijeci;

11. znanstveni koordinator i predsjednik Znanstvenog odbora za ocjenu djelomično realiziranih istraživanja od strane «Centra za informatiku, programiranje i orijentiranje kadrova» iz Pule... (prema Silvano Zilli, veljača 2009.g.: «Naši» Veliki časnici iz reda Zvijezde solidarnosti Republike Italije).

Pri tome, kakve honorare Furio Radin za sve ove vrlo odgovorne dužnosti ubire nije poznato, to se može samo pogađati.

Kako demokratska Europa gleda na manjine?

Kao što je dobro poznato, drugi 'veliki motor EU', pored Njemačke, slobodoljubiva je Francuska. Nicholas Sarkozy i Angela MerkelManjine? - toga nemaJeste li znali da Francuska uopće ne priznaje koncept nacionalne manjine? Naime, svi su 'manjinci', odnosno nacionalne manjine u Francuskoj zavedene kao FrancuziNo, jeste li znali da ova zemlja uopće ne priznaje koncept nacionalne manjine? Naime, svi su 'manjinci', odnosno nacionalne manjine u Francuskoj zavedene kao Francuzi.

To se odnosi, dakako, na državljane Francuske 'stranog porijekla' jednako kao i na 'strance' od kojih i jedna i druga kategorija imaju vrlo slične udjele u ukupnom stanovništvu kao i u Republici Njemačkoj. Međutim, u Francuskoj se ovo nepostojanje nacionalnih manjina prenosi i na pitanje 'regionalnih' nacionalnih identitete i jezika koje Francuska isto tako ne priznaje već ih pogrdno naziva 'patois', narječjima francuskog.

Zato vrijedi skrenuti posebno pažnju gospodama pupovcima i radinima da ako se odluče emigrirati primjerice u Francusku zbog njenih općeljudskih vrijednosti sadržanih u sloganu 'Liberte-Egalite-Fraternite' malo pripaze na svoje ponašanje. Naime, ako se u Francuskoj budu 'buntovnički' ponašali kao ovdje u 'neslobodnoj' Hrvatskoj, predsjednik Nicolas Sarkozy bi im mogao istog časa kupiti povratnu zrakoplovnu kartu, jednako kao što je kupio karte francuskim 'les gitanes'-ima i 'vratio' ih natrag u pradomovinu Rumunjsku!

Damir Kalafatić

Sub, 14-12-2024, 12:09:19

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.