EU-smicalice: tko će Hrvatsku uvesti u Europu?
Podsjetimo se, u utorak je u javnost procurila vijest da je povjerenica za pravosuđe Vivene Reading pozitivno ocijenila izvješće hrvatske Vlade o poglavlju 23 i preporučila njegovo zatvaranje povjereniku za proširenje Štefanu Fueleu. Očekivalo se da će povjerenik Fuele na Odboru stalnih predstavnika odmah dati zeleno svjetlo za zatvaranje preostalih poglavlja i time označiti završetak pregovora kako je i planirano, koncem lipnja. Međutim to se nije dogodilo zbog toga što brižno eu-povjerenstvo treba uzeti još jedan mali 'time out', i duboko promisliti da li je Hrvatska sasvim zrela za taj svoj generacijski iskorak.
Vjerojatne odgode
Vjerojatno to neće biti konac lipnja nego tek negdje u srpnju, možda u kolovozu, moguće i u rujnu...U ponedjeljak bi se trebao održati sastanak ministara vanjskih poslova EU-e na kojem bi se trebale potvrditi pozitivne odluke sa sastanka Odbora stalnih predstavnika (COREPER) ako sve bude išlo kako se predviđa. Tada bi Hrvatska trebala dobiti ali tek okvirni datum ulaska u Europsku uniju, koji je važan jer se bez toga ne mogu dovršiti pregovori u poglavlju 33 – 'Financijske i proračunske odredbe'.
Bez tog, doduše okvirnog datuma ne mogu se odrediti proračunske odrednice koje će otpasti na Hrvatsku nakon ulaska u Europsku uniji. Spominjala se tek ovlaš 2013. godina, jasno, kao i uvijek dosad, bez preciznog datuma.
Javila se k tome još jedna važna osoba moćnog birokratskog aparata EU-e, ravnateljica uprave za proširenje Europske unije koja je u Dubrovniku na sastanku Zajedničkog parlamentarnog odbora izjavila da bi se pristupni ugovor mogao potpisati najranije šest mjeseci nakon završetka pregovora!
Pristupni ugovor u prosincu?
To bi u hrvatskom slučaju bio, dakle, najranije kraj prosinca a zatim Hrvatska treba odrediti mjesec dana za provođenje referenduma, što bi bilo krajem siječnja 2012. godine. Ratifikacije po parlamentima zemalja članica su do sada trajale od 11 do 18 mjeseci, što znači da bismo okvirno, tamo negdje sredinom 2013. godine mogli biti gotovi sa svime, ako ne bude nekih nepredviđenih komplikacija odnosno ako se po običaju ne 'uzjogune' naši 'veliki prijatelji', Velika Britanija i Nizozemska.
Dodatne zapreke
Serge Brammertz:«Izvjestan broj nedosljednosti i pitanja, na koje je ukazano u vezi s nalazima Radne skupine u zadnjem izvješću tužitelja, ostaje neriješen. Nestanak dokumenata o topničkim 'djelatnostima' u 'Oluji' ostaje i dalje nerazjašnjen», ističe uporni 'topnik' Brammertz u izvješću koje će usmeno podnijeti Vijeću sigurnosti UN na sjednici 6. lipnja. Od prosinca 2010. radna skupina hrvatske vlade podnijela je čak tri izvješća (datirana s 18. siječnja 2011., 4. veljače 2011. i 28. veljače 2011.) te zasebno izvješće od 14. travnja 2011. u kojem je zbirno izvijestila o svim svojim aktivnostima i nalazima do danas, dodaje tužitelj. Radna, 'topnička' skupina RH i dalje će uporno i savjesno raditi na pronalaženju tih, vjerojatno, nepostojećih i nevažnih dnevnika. I što će se desiti onda kad ih-ili ako ih-pronađemo pa ih dostavimo glavnom haaškom 'tuži-babcu'?
Hoće li na temelju tih dokumenata 'artiljerijski stručnjak' Serge Brammertz zaključiti kako je kod neselektivnog bombardiranja Knina ipak bilo prekomjerne upotrebe topništva pa će tražiti reviziju sudskog procesa i ponovno proširiti optužnicu slično Carli del Ponte? Hoće li on tada za 'Oluju' tražiti neku novu kvalifikaciju, recimo kao 'izrazito zločinački poduhvat', a za Gotovinu i Markača tražiti veće kazne od nepravomoćno izrečenih!?
'Monitoring'
Sve je to itekako moguće, jer, ne zaboravimo, za Hrvatsku je iznimno određen takozvani 'monitoring' i nakon eventualno 'prosinačkog' potpisa pristupnog ugovora! U svem ovom, uistinu bizarnom pregovaranju, nitko nije dotakao pitanje parlamentarnih izbora koji se prema riječima i obećanju premijerke trebaju održati do kraja godine, dakle, prije 'eu-referenduma'!
Hoće li nas u Europu uvesti HDZ-ova ili neka druga, moguće kukuriku-vlada koja je već i odredila tko će u kojoj fotelji stražnjicu relaksirati? Nema nikakve sumnje da Europskoj uniji više odgovara kukuriku-koalicija jer se HDZ-ovci barem retorički vežu uz 'Tuđmanove stečevine' kojima je haaški sud već presudio a i naš je trenutni predsjednik, Ivo Josipović, naglasio kako Tuđman-Šuškovu pogrješnu politiku treba u cijelosti odijeliti od 'čiste poput suze', ratne uloge naših već osuđenih generala!?
Damir Kalafatić