Pravna država

KamenskoPredstečajni postupak u tvornici 'Kamensko' pokrenut je na temelju zahtjeva jednog britanskog vjerovnika koji potražuje tek oko 100.000 eura ili ca. 750.000 kuna. Time su u drugi plan pala potraživanja radnika/ca, koja, zbog pet neisplaćenih plaća i neplaćanja doprinosa čak dvije godine, dosežu, kako mediji pišu, vrtoglavih sedam milijuna kuna. Zbog toga su radnice tvornice 'Kamensko' još 10. kolovoza o.g. tražile otvaranje stečaja. Ovako su im veoma mali izgledi da ponešto 'ušićare' iz stečajne mase jer će u postupku prednost imati vjerovnici a ne radnice koje su mjesecima pošteno radile.

Dakle, radnice nisu radile 'na crno' ali ništa nisu ni zaradile jer je račun tvrtke bio blokiran zbog naraslih dugovanja. Ako nas pamćenje dobro služi državna tvrtka Ina je još prošle godine bila dužna državi fascinantnih dvije milijarde kuna a nitko nije spomenuo riječ 'stečaj'. Unatoč tom enormnom dugu plaće su isplaćivane redovno, i to bez ikakvog umanjenja pa djelatnici nisu ni imali potrebe izlaziti na ulicu ili spavati po zagrebačkim trgovima poput nesretnih radnica 'Kamenskog'.

A nisu imali ni potrebe štrajkom glađu upozoravati premijerku i pravdoljubivog predsjednika države na 'nepravdu'. Pače, Tomislav Dragičević je u svibnju abdicirao s 'radnog mjesta' predsjednika Uprave, dobio čak i 'otpremninu' u iznosu, vjerovali ili ne 6,8 milijuna kuna, ali, još i danas radi u istoj tvrtki za sasvim 'pristojnu' plaću od nekoliko desetaka tisuća kuna. Po kojem je to zakonu ili pravilniku o radu Dragičević dobio tu 'otpremninu' ako i dalje ostaje u radnom odnosu? Je li to nagrada Predsjedniku uprave koji je vlastitu tvrtku prošle godine uvalio u dug od dvije milijarde kuna?

Tomislav DragičevićSamo usporedbe radi ukupna potraživanja radnica 'Kamenskog' zbog navedenih pet neisplaćenih plaća i neplaćanja doprinosa, iznose (vrtoglavih!?) sedam milijuna kuna, svega 200.000 kuna više od jednokratne Dragičevićeve 'otpremnine'. 'Ljudi moji je li to moguće', uskliknuo bi pokojni Mladen Delić da je živ! Ali, nije to sve, nije ni izdaleka. Za razliku od radnica 'Kamenskog' koje su radile pošteno-legalno, doduše bez plaće, u državnoj tvrtki radi se i na crno, ali s masnom plaćom.

Mađarski su ilegalci u Ini navodno radili pod izlikom upoznavanja novih tehnoloških procesa, što je prema Zakonu o strancima dopušteno, ali samo 30 dana tijekom godine što nije poštovano. Ali nitko u toj tvrtki to nije primijetio sve do dolaska inspekcije a kako i bi kad su stranci bili u samom vrhu upravljačke i nadzorne strukture. Dakle, dvadesettroje, vjerojatno visokoškolovanih stranaca u samom središtu Ine radilo je bespravno na crno. Među 'pronađenim' mađarskim ilegalcima čak su tri visokopozicionirana člana uprave i pet Nadzornog odbora.

Bez radne dozvole su radili predsjednik uprave Ine Zoltan Aldott i članovi uprave Lajos Alács i Attila Holoda. Od članova Nadzornog odbora 'pocrnili' su još i njihov potpredsjednik György Mosonyi te još četiri člana odbora: Ábel Galácz, József Molnár, József Simola i Oszkár Világi; sramota za pravnu državu Ive Josipovića.

I na kraju ove bizarne priče po 'otkriću' Inspekcije Ina je kažnjena s ukupno 1.854.400 kuna, od čega je dio državi već uplaćen. Pala buha na medvjeda, reći će radnice 'Kamenskog'....Ina će povećati cijenu goriva za kojih par lipa uz standardno obrazloženje naivnim potrošačima: 'zbog nepovoljnog kretanja cijena na Mediteranskom tržištu' i bit' će vuk sit a koza će ostati cijela. Taj 'gubitak u poslovanju' namirit će se, kao i uvijek dosada, iz džepa nas, potrošača. A radnice 'Kamenskog', umjesto dugogodišnjim radom zaslužene otpremnine, bit' će nakon stečaja 'otpremljene' na burzu rada, ili, jednostavno izbačene na ulicu.

Dodatak:

Bivši dugogodišnji direktor Ine Tomislav Dragičević ne samo da je od te naftne kompanije proljetos dobio rekordnu otpremninu u Hrvatskoj od vrtoglavih 6,8 milijuna kuna i ostao raditi kao član uprave te kompanije, nego je, navodno prijavivši fiktivno prebivalište, na toj otpremnini uspio 'uštedjeti' još oko 200.000 kuna (izvor SEEbiz, 25.rujna og.). Tih 200 tisuća kuna recipročno je stotinu mjesečnih, 'pristojnih penzija' ili to je ekvivalent stotinjak mjesečnih plaća u 'Kamenskom'.

Damir Kalafatić

Sub, 14-12-2024, 11:22:20

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.