Koliko je siromaštvo hrvatskih građana razlog prodavanju svojih nekretnina, odnosno djedovine?

 

1) Nakon uspostave1918. godine Kraljevine Hrvata, Srba i Slovenaca odnesene su iz Hrvatske sve novčane rezerve i broj Hrvata u državnim institucijama je bio sustavno smanjivan.

2) Nakon 1945. godine u Srbiji se je za 100 Nedićevih dinara dobivalo 5 dinara. Zamijeniti su se mogli neograničeni iznosi. U Hrvatskoj je istovremeno trebalo za 7 dinara dati 1000 kuna, a pojedinac nije mogao zamijeniti više od 500 tisuća kuna, jer je u suprotnom bio proglašen ratnim dobitnikom, a što se s takvima događalo vjerojatno ne treba reći. Ovom novčanom politikom Srbija je odjednom dobila gotovo 7 puta veću kupovnu moć naspram Hrvatske. Osiromašeni Hrvati prodavali su zbog toga pokretnu i nepokretnu imovinu, često samo da bi preživjeti. Onda je uslijedila nacionalizacija i konfiskacija svih proizvodnih objekata, od obrtništva do industrije, poljoprivrednih imanja, stanova itd. Pri tomu su se morali pljeskati sloganima "bratstvo i jedinstvo" i "proleteri svih zemalja ujedinite se". Danas o tome više nitko ne govori. A kao posljedica ovog osiromašenja preostale nekretnine u Hrvatskoj prodavale su se za 1/3 stvarne vrijednosti, ne bi li se preživjelo ili školovalo djecu.

Lijepa naša 3) Jesmo li danas u istoj situaciji ? Nakon ratnih grozota, izgubljenih radnih mjesta, poginulim očeva i sinova, jesu li obitelji ponovno primorane prodati i ono zadnje što im je ostalo? Prodaja vikendica pri tome ima naravno manje posljedice, jer vlasnici nisu srasli sa sredinama u kojima su one izgrađene. Ali prodaja zemljišta od strane lokalnog stanovništva bogatim zapadnjacima ili onima koji su stekli novac na nepošteni način ima puno teže posljedice. Tako su već sada prodane mnoge najljepše uvale na otocima onima koji su iskoristili situaciju jeftine kupovine, ne bi li u sljedećem koraku na ovim zemljištima preprodajom zaraditi još više, ne dijeleći pri tome ičim interes lokalne zajednice počevši od potrebe očuvanja okoliša.

Ponavlja li nam se uvijek ista priča? Da li siromaštvo određuje razinu domoljublja, koje određuje odnos prema djedovini? Što je napravila bilo koja vlada u Republike Hrvatske u smislu zaštite rasprodaje dragocjene zemlje? Ni jedna od njih nije ostvarila uspješan model socijalno-tržišne izgradnje stanova, po uzoru na zapadne zemlje, čime bi se spriječilo da mnogi građani prodaju zemlju kako bi djeci omogućili primjerice kupnju stana u gradovima gdje su dobili posao. Štoviše, u Hrvatskoj je omogućeno fiktivno otvaranje tvrtki strancima kako bi mogli bez obveze prema zakonski propisanom reciprocitetu kupovati nekretnine.

Dakle, postavlja se pitanje koliko domoljublje može biti brana rasprodaje djedovine u okolnostima kada su građani ostavljeni snalaziti se sami bez smislene podrške svoje države?

Mira Ivanišević
Split

 {mxc}

Čet, 10-10-2024, 07:01:07

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.