Proslavljen dan rođenja bana Josipa Jelačića u Petrovaradinu

Odlukom Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji iz 2005. godine, dan rođenja bana Jelačića obilježava se kao jedan od četiri praznika hrvatske zajednice u Srbiji. Praznik hrvatske zajednice u Republici Srbiji – Dan rođenja bana Josipa Jelačića svečano je obilježen u ponedjeljak, 16. listopada 2017. godine, u Petrovaradinu, Jelačićevu rodnom mjestu i u amfiteatru na SPENS-u, u Novom Sadu gdje je priređen kulturno-umjetnički program.

Ban Josip Jelacic

Program je započeo svetom misom u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu u kojoj je kršten i slavni hrvatski ban Josip Juraj Franjo Jelačić 16. listopada 1801. godine. U maticama krštenih iste župe upisan je u godinu 1801., pod rednim brojem 2, na stranici 312., a pod imenom Josepchus Georgius Franciscus Jellachich.

Hrvati su pozivali Jelačića kada im je bilo najteže

Misno slavlje u župi svetoga Jurja predvodio je preč. Marko Kljajić u zajedništvu s drugim župnicima Srijemske biskupije. U svojoj propovijedi posebno je istaknuo važnost obilježavanja ovog praznika, kao i povijesni značaj Petrovaradina. Marko Kljajića je u njoj bio župnik nepuna dva desetljeća.

„U Petrovaradinu se povijest događala i prelamala. U njemu su kraljevi donosili presudne odluke značajne za Europu i ne samo za nju. U njemu su stolovali biskupi srijemski, superiori isusovački, rezidirali gvardijani franjevački, opati i vikari. Kapelanovao je u njemu nepune tri godine Josip Juraj Strossmayer, župnikovao pjesnik i glazbenik Ilija Okrugić Srijemac. A prije njih u njemu je rođen 16. listopada 1801. godine, najveći hrvatski ban Jelačić. Istoga dana u ovoj župi, na krštenju dobio je ime Josip, Juraj, Franjo. Jelačić je živio kratko, ali dovoljno da bi dokazao da se pod jednim barjakom mogu okupiti različite političke opcije. Zato je današnji dan važan dan, za sve nas Hrvate. Prošlo je dva stoljeća od rođenja bana koji je promijenio Hrvatsku, ali koji je tijekom svog života postao metafora. Zato su Hrvati pozivali Jelačića kada im je bilo najteže. U teškim godinama 1903., 1971., 1991., tragičnim za nas Hrvate u istočnom dijelu Srijema i ne samo za nas, nego i za sve ostale Hrvate. Danas se suočavamo s različitim pristupima realizacije hrvatskih interesa. Ponovno smo svjedoci da krupni interesi i nažalost osobne ambicije pojedinaca, prevladavaju nad zajedničkim. Onemogućuju poticanje stvarnih interesa cijelog hrvatskog naroda. Neka današnji dan bude dan sjećanja, ali i dan okrenut ka boljoj budućnosti hrvatskoga naroda, ovdje i uopće“, istaknuo je preč. Kljajić.

rodna kuca bana

Srbija obnavlja rodnu kuću bana Josipa Jelačića

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević koji je nazočio svetoj misi u crkve sv. Jurja u Petrovaradinu je rekao: "Rado sam se odazvao pozivu naših sugrađana i susjeda na obilježavanje značajnog datuma, prije svega za zajednicu Hrvata u Republici Srbiji, a s obzirom na mjesto događanja svakako važnog i za grad Novi Sad", istaknuo je gradonačelnik Novog Sada. "Naglašavam da je Republika Srbija izdvojila sredstva za rekonstrukciju spomen ploče bana Josipa Jelačića. Razgovori sa suvlasnicima objekta već su provedeni u tom smjeru."

Vučević je prenio stav predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji je potvrdio da će sve radove na rodnoj kući bana Jelačića financirati Srbija. Grad Novi Sad je već poduzeo konkretne korake, tako da je Zavod za zaštitu spomenika kulture već stupio u kontakt sa svim suvlasnicima u tom objektu, a obavljeni su i preliminarni razgovori s njima kako bi se ishodio potrebne dozvole i suglasnosti za izvršenje radova. Taj kompleksan projekt ćemo koordinirati s Hrvatskim narodnim vijećem i s Vladom Srbije, kako bismo ga uspješno realizirali na zadovoljstvo i ponos svih ", rekao je gradonačelnik Miloš Vučević.

Očekujemo rješavanje i drugih otvorenih pitanja

Na obilježavanju nazočne je pozdravio predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV) dr. sc. Slaven Bačić, izaslanik premijera Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića predstojnik Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, Gordan Bakota, veleposlanik Republike Hrvatske u Srbiji. Proslavi su nazočili Miroslav Štatkić, pokrajinski tajnik za kulturu, informiranje javnost i odnose s vjerskim zajednicama, zamjenik pokrajinskog tajnika za kulturu, javno informiranje i odnose s vjerskim zajednicama dr. Nebojše Kuzmanovića.

Na početku programa u amfiteatru na SPENS-u nazočnima se obratio predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Slaven Bačić: „Drago mi je što danas mogu reći da je došlo do različitih pomaka na području manjinskih prava. Prošle godine sam govorio o Subotičkoj deklaraciji koju su nakon razgovora u Dalju i Tavankutu potpisali predsjednik Vučić i predsjednica Grabar-Kitarović. Predmet razgovora predstavnika hrvatske zajednice s predsjednikom Vučićem bilo je i otkup i uređenje dijela rodne kuće bana Jelačića u Petrovaradinu, kao zajednički projekt dvije države. Realizacijom toga projekta osigurat će se napokon prostor za petrovaradinsko društvo Jelačić, koje bi onda osiguralo i muzejsku postavku o banu Jelačiću i postalo bi mjestom okupljanja Hrvata iz cijeloga Novoga Sada, a bilo bi u funkciji drugih potreba hrvatske zajednice. Danas smo saznali da je Vlada Srbije donijela zaključak da će biti izdvojena sredstva za otkup jednog dijela kuće bana Jelačića. Imat ćemo razgovore s predstavnicima Vlade Srbije na tu temu. Mislim da se to dobro poklopilo s obzirom na to da će Novi Sad biti Europska prijestolnica kulture što je bio također jedan od elemenata u donošenju tog zaključka. Predstavnici gradske vlasti Novog Sada će biti na neki način nositelji realiziranja tog projekta. Ono o čemu smo razgovarali više od deset godina s predstavnicima državne i pokrajinske vlasti, sada je konačno urodilo plodom. Rodna kuća bana Jelačića neće biti samo kuća HKPD-a Jelačić, jer je planirano da ona bude dostupna i za turiste. U planu nam je tu otvoriti i područni ured HNV-a, kao i centar predstavljanja kulture Hrvata u Vojvodini i Srbiji“.

milas

Bačić je pozvao Hrvate u Srbiji da ostvaruju sva svoja zagarantirana manjinska prava: „Očekujemo da kroz razgovore rješavamo i druga otvorena pitanja, poput povrata oduzete imovine hrvatskim društvima u Srijemskoj Mitrovici i Rumi, a u prosincu će nakon tri godine biti održana nova sjednica MMO-a koji prati provedbu bilateralnog sporazuma o manjinama kao put rješavanja manjinskih prava između dvije zemlje. Kao i uvijek, koristim prigodu da sve pripadnike hrvatske zajednice pozovem na prakticiranje prava koja imamo. Počev od informiranja, što znači redovito čitati i propagirati Hrvatsku riječ, pratiti vijesti na hrvatskom jeziku RTV-a, zatim sudjelovati u radu ili dolaziti na kulturne manifestacije hrvatskih udruga, upisivati djecu na hrvatsku nastavu, koristiti pravo i zatražiti da ime bude ispisano u svim dokumentima na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu, neovisno je li hrvatski jezik u službenoj uporabi u nekoj lokalnoj samoupravi“.

Povijesni svjetionik

Novi veleposlanik Republike Hrvatske u Srbiji Gordan Bakota ovom prigodom je rekao: „Zadovoljstvo mi je što je OpstojnostNarod koji poštuje svoje velikane, koji ne zaboravlja svoju povijest, može računati na vlastitu opstojnost i u teškim vremenima globalizacije i manjinskom položaju izvan prostora države matičnoga naroda kojemu pripada. Hrvatska zajednica u Vojvodini je tijekom povijesti iznjedrila brojne velikane koji su svojim društvenim i crkvenim djelovanjem ostavili neizbrisive tragove, dajući primjer drugima kako se svjedoči odanost hrvatskom narodu.predsjednik Vučić najavio da će srpska Vlada osigurati financiranje obnove kuće bana Jelačića, što mislim da će biti od velike koristi za hrvatsku manjinu, ali i za ovaj grad. Time će se omogućiti da Hrvati u Vojvodini i Srbiji na pravi način koriste sva ona manjinska prava koja su zagarantirana međunarodnim sporazumom između Hrvatske i Srbije, koja su naglašena u Subotičkoj deklaraciji i koja su sastavni dio svih onih elemenata i vrijednost koje želimo u najboljoj namjeri da Srbija primijeni u svakodnevnoj praksi. Taj svjetionik povijesti bana Jelačića će omogućiti da Hrvati u Srbiji na pravi način mogu emancipirati i koristiti sva svoja manjinska prava u punom smislu riječi. To će biti mjesto okupljanja, hrvatske sinergije u Vojvodini i Srbiji i mjesto hrvatskog jedinstva kako bi došlo do provedbe i punog života jedne manjine u Srbiji“.

Položaj i prava Hrvata u Srbiji prioritet Hrvatske

Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas također se obratio skupu: „Sigurno da su položaj i prava Hrvata u Srbiji prioritet Hrvatske. Da je to tako, Središnji državni ured to pokazuje svojim radom i projektima koje radi zajedno s hrvatskim institucijama na očuvanju hrvatskog identiteta i kulturne baštine. Mi ćemo se zalagati da sve ono što implementiramo bude tako da predstavnici Hrvata imaju svoje mjesto na svim razinama vlasti, kako na lokalnoj, pokrajinskoj tako i državnoj. Sve ono što radimo, radimo zajedno, ustrajno u pravom smjeru. Središnji državni ured bit će vam uvijek tu kao pouzdan partner, kao pomoć i potpora u svemu onome što zadovoljava interese naše zajednice na ovim prostorima“.

Proslavu su zajednički organizirali Hrvatsko nacionalno vijeće i Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo „Jelačić" iz Petrovaradina uz potporu Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

Narod koji poštuje svoje velikane, koji ne zaboravlja svoju povijest, može računati na vlastitu opstojnost i u teškim vremenima globalizacije i manjinskom položaju izvan prostora države matičnoga naroda kojemu pripada. Hrvatska zajednica u Vojvodini je tijekom povijesti iznjedrila brojne velikane koji su svojim društvenim i crkvenim djelovanjem ostavili neizbrisive tragove, dajući primjer drugima kako se svjedoči odanost hrvatskom narodu.

Zlatko Ifković

 

HKV.hr - tri slova koja čine razlikuAgencija za elektroničke medijePrilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

 

Čet, 5-12-2024, 11:38:18

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.