Pitanje statusa Vojvodine
Vojvođanska partija i nevladina organizacija Vojvođanski klub organizirali su protestnu šetnju „Šetnju za Vojvodinu", u nedjelju 5. listopada zbog lošeg položaja Vojvodine u Srbiji, a koja ŠetnjaVojvođanska partija i nevladina organizacija Vojvođanski klub organizirali su protestnu šetnju „Šetnju za Vojvodinu", u nedjelju 5. listopada zbog lošeg položaja Vojvodine u Srbiji, a koja setnjaje organizirana povodom 26 godina od '' jogurt revolucije'', kada je režim Slobodana Miloševića praktično ukinuo autonomiju ove pokrajine.je organizirana povodom 26 godina od '' jogurt revolucije'', kada je režim Slobodana Miloševića praktično ukinuo autonomiju ove pokrajine.
Srpski sabor ZAVETNICI su, kao i Dveri, za nedjelju u isto vrijeme i na istom mjestu, na Trgu slobode, najavili da će organizirati konferenciju za novinare i javni skup kako bi javnosti skrenuli pozornost "na problem separatizma koji je sve više prisutan u Vojvodini" i koji se manifestira kroz zahtjeve za promjenom Ustava i federalizacijom Srbije. Policija je u subotu popodne zbog sigurnosnih rizika zabranila javnu konferenciju Srpskog sabora Zavjetnici i stranke Dveri.
Predstavnici rukovodstva Srpskog sabora Zavjetnici, usprkos zabrani javne konferencije na Trgu Slobode u Novom Sadu osudili su održavanje šetnje. „Naša namjera bila je ukazati na problem bujanja separatizma i podrivanja ustavnog poretka Republike Srbije, ali policijska uprava Novog Sada uskratila nam je pravo obratiti se medijima na Trgu Slobode i prenijeti poruku većine slobodnomislećih građana Srbije, rekla je glasnogovornica „Zavjetnika" Milica Đurđević.
Jake policijske snage od ranog jutra bile na lokacijama u strogom centru grada, ali srećom nisu imale razloga za reagiranje jer incidenata nije bilo.
Vojvodina Republika u sastavu Srbije
Sudionici protestne šetnje „Šetnju za Vojvodinu", okupili su se ispred sjedišta Vojvođanske partije, odakle su u organiziranoj šetnji došli ispred zgrade Vlade AP Vojvodina s tri zahtjeva - promjena Ustava, federalizacija Srbije i da Vojvodina dobije status Republike. Nosili su transparente sa porukama: "Vojvodina u srcu", "Vojvodina Republika" i "Vojvođanska dijaspora je uz vas". Neki su nosili i zastave, Škotske, Katalonije, Vojvodine i Europske unije.Šetnja je završena ispred zgrade Pokrajinske Vlade gde je prije 26 godina počelo ukidanje široke autonomije Vojvodine.
Predsjednica Vojvođanskog kluba Branislava Kostić podsjetila nazočne da je 5. listopada navršeno 26 godina od kada su Vojvodini oduzeta ustavom zajamčena prava na autonomiju i od kada, kako je kazala, Vojvodina ide u Sunovart.
"Vojvodina ne može biti razvijena bez pune i stvarne autonomije. Želimo ne samo zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast u Vojvodini već i da ona dobije status republike. Mi nismo autonomaši kako nas nazivaju već smo republikanci koji hoće Vojvodinu Repulike u federalnoj Srbiji'', kazala je Kostićeva.
ZahtjeviJedna vlast oduzela je Vojvodini pravo na razvoj, a druga je vlast posljednjih 14 godina nastavila istim putem. Imamo tri jasna zahtjeva, a to su promjena Ustava, federalizacija Srbije i da Vojvodina dobije status Republike.", istakao je Odžić.Predsjednik Vojvođanske partije Aleksandar Odžić rekao je da ta partija nikada neće prihvatiti Ustav iz 2006. godine koji je razorio Vojvodinu.
''Sve one koji su glasali za Statut Vojvodine treba da bude sramota jer taj Statut ništa dobro ne donosi Vojvodini.Vojvodini se svakodnevno urušava i trajno zatire svaki subjektivitet, a ona se svodi na političku, ekonomsku i kulturnu karikaturu. Jedna vlast oduzela je Vojvodini pravo na razvoj, a druga je vlast posljednjih 14 godina nastavila istim putem. Imamo tri jasna zahtjeva, a to su promjena Ustava, federalizacija Srbije i da Vojvodina dobije status Republike.", istakao je Odžić.
Od promjene Ustava do Zakona o nadležnostima i o financiranju AP Vojvodine sve stranke u izbornoj promidžbi nudile Vojvodini sudsku i izvršnu vlast, po uzoru na Ustav iz 1974., a jedino Vojvođanska partija nudi novo i drugačije rješenje od Demokratske Stranke, Nove Demokratske Stranke, Lige socijal demokrata Vojvodine, Saveza Vojvođanskih Mađara, a Srpska Napredna Stranka se još do sada nije očitovala o položaju AP Vojvodine..
AutonomijaAutonomija višenacionalne Vojvodine, je povijesna kategorija za koju se Vojvođani bore od polovice XIX. i tijekom cijelog XX. stoljeća. Ustavom iz 1974. godine, pokrajine dobivaju gotovo ista prava kao i republike, a pokrajinski statut dignut je na razinu Ustava SAP Vojvodine.Vojvođanska patija se jasno očitovala: „Vojvodinu nitko ne treba učiti što su joj jezik i pismo, koji joj je glavni grad, kada je doživjela procvat, a kad sunovrat. Vojvođanska zemlja nije na prodaju! Borit ćemo se za svoj identitet i prava svim raspoloživim demokratskim sredstvima jer je to obveza naše generacije", poručila je Vojvođanska partija.
Ta stranka je navela da se zalaže za ravnopravan odnos Srbije i Vojvodine u složenoj zajedničkoj državi i za donošenje novog ustava u kojem će Vojvodina biti definirana kao republika u sastavu složene države Srbije. Vojvođanska partija je neparlamentarna politička stranka utemeljena 2005. godine u Novom Sadu, čiji je cilj ostvarivanje ekonomskog, kulturnog i održivog razvoja Vojvodine. Na čelu Vojvođanske partije je Aleksandar Odžić, nekadašnji dužnosnik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV). Ova je stranka članica Vojvođanske konvencije - saveza vojvođanskih stranaka i organizacija koji se zalažu za ideju formiranja 'Savezne Republike Srbije', koju bi ravnopravno činili Srbija i Vojvodina.
Vojvođanska partija prikuplja potpise za Vojvodinu Republiku, do sada su prikupili trideset tisuća potpisa.
Autonomija višenacionalne Vojvodine, je povijesna kategorija za koju se Vojvođani bore od polovice XIX. i tijekom cijelog XX. stoljeća. Ustavom iz 1974. godine, pokrajine dobivaju gotovo ista prava kao i republike, a pokrajinski statut dignut je na razinu Ustava SAP Vojvodine.
Zlatko Ifković
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.