Hrvatska izvještajna novinska agencija u pravilu redovito informira o odlukama Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa: zašto nije izvijestila o sukobu interesa svoje ravnateljice?
U ozračju političkih afera koje se često pretvaraju u hrvanje oporbe i vladajuće koalicije bez velike buke prolaze one afere u kojima oporba ne vidi dovoljno „dinamita“ kojim može ispitivati stabilnost vlasti, točnije hrvatske Vlade. No unatoč toj činjenici hrvatska Vlada ne bi smjela okretati glavu ni prema najsitnijim nezakonitim postupcima ako je riječ o proračunskim sredstvima u institucijama u kojima postavlja uprave, odnosno upravna vijeća.
O čemu je riječ?
U prvoj polovici veljače javna glasila objavila su presudu Visokoga upravnoga suda Republike Hrvatske kojom je 4. prosinca 2024. potvrdio odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, a tom je odlukom ravnateljica Hrvatske izvještajne novinske agencije (Hina) Branka Gabriela Vojvodić sankcionirana sa 700,00 eura jer je „koristila svoj položaj kako bi si priskrbila materijalna prava (dodatne naknade za obnašanje dužnosti) koja nije bila ovlaštena primiti“. Sud je u žalbenom postupku ravnateljice na odluku Povjerenstva presudio da je osim izrečene sankcije dužna platiti i troškove sudskoga postupka.
Kako su izvijestila javna glasila, ravnateljica Hine je protuzakonito ostvarila tijekom 2022. i 2023. nepripadajuće isplate u iznosu ukupno 9900 kuna te 270 eura.
To bi bio ukratko sažetak predmeta o kojem je odlučilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa koji nije previše zaokupio javnost niti je javno problematiziran. Zašto je tomu tako, moglo bi se raspredati, ali to nije predmet ovoga članka.
Misli li ministrica kulture i medija da je riječ o nezanemarivom iznosu kad nije problematizirala slučaj ravnateljice Hine?
Bitno je sljedeće: zašto mjerodavno ministarstvo, konkretno Ministarstvo kulture i medija, nije reagiralo, odnosno zašto je prešlo preko odluke Povjerenstva, konačno preko presude Visokoga upravnoga suda, ako je ta nacionalna novinska agencija u njegovoj nadležnosti? Je li ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek možda smatrala da je riječ o zanemarivom iznosu preko kojega se može prijeći kao mokrom spužvom preko ploče?
Sljedeće je pitanje, s obzirom na to da Hina u pravilu redovito obavještava javnost o slučajevima sukoba interesa, zapravo odlukama rečenoga Povjerenstva, zašto o slučaju, odnosno navedenoj sankciji svoje ravnateljice nije izvijestila u svojem servisu svoje korisnike, indirektno javnost? Jednako nije izvijestila ni o presudi Visokoga upravnoga suda, zahvaljujući kojoj se informacija o navedenom sukobu interesa probila u javnost. U Hininoj bazi informacija o odluci o sukobu interesa ravnateljice, kao i sudska potvrda odluke, jednostavno ne postoje. To se može provjeriti pretragom arhive vijesti! Je li uredništvo profesionalni postupilo kad nije u servisu objavilo odluku Povjerenstva i presudu Suda?
Temeljem odluke Povjerenstva postaviti je i pitanje: treba li aktualna ravnateljica vratiti u Hininu riznicu ono što je nezakonito primila?
O tome smo danas pitali Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, a glasnogovornica Mia Vidović odgovorila je, uz ino, sljedeće: „Povjerenstvo u svom postupku utvrđuje je li obveznik/ica povrijedio/la odredbe Zakona o utvrđivanju sukoba interesa te, ukoliko utvrdi povrjedu, izriče sankciju. Povjerenstvo ne nalaže obveznicima da nedopuštene naknade vrate međutim ukoliko obveznici to učine tijekom trajanja postupka Povjerenstvo navedeno uzima u obzir prilikom izricanja sankcija“.
Iz odluke Povjerenstva nije vidljivo da bi obveznica tijekom postupka vratila naknade koje joj ne pripadaju. U svakom slučaju kazna koju je Povjerenstvo odmjerilo (700 eura, op.a.) znatno je manja od isplaćenih iznosa na koje ravnateljica Hine nije imala pravo. Prema tomu, ako se sve zbroji i odbije, ravnateljica je na dobitku. Posao se, ako naknade nije vratila, isplatio, pa se može smijati i na odluku i presudu.
To kao da previše ne zanima aktualnu ministricu koja bi trebala voditi računa o svakoj proračunskoj lipi ili centu, koje prima i troši Hina (zgrada Hine na Mažuranićevu trgu još nije obnovljena, a trebala je biti među prvima).
I umjesto zaključka: netko će možda primijetiti – ima se! Ali, pitanje je: tko ima? Svi ili samo neki!?
Branka Gabriela Vojvodić postala je ravnateljicom za vrijeme Kukuriku vlade, kada je bila glasnogovornica HSU-a, stranke članice Kukuriku koalicije. Ostala je ravnateljicom i za vrijeme vlada Andreja Plenkovića, čije je vlade u Saboru podupirao bivši predsjednik HSU-a.
Marko Curać