Vlada prihvatila Konačni prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Hrvatske i Talijanske Republike o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva čime se rješava razgraničenje s Italijom na moru

Hrvatska je Vlada na današnjoj sjednici prihvatila Konačni prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva (IGP) Republike Hrvatske i Talijanske Republike te ga uputila na ratifikaciju u Hrvatski sabor.

Nacrt konačnoga prijedloga toga zakona na sjednici Vlade vizualno je predstavila državna tajnica u MVEP-u Andreja Metelko-Zgombić.

„Ovim se ugovorom kao konačna crta razgraničenja naših isključivih gospodarskih pojaseva utvrđuje ona koja je već utvrđena kao crta razgraničenja naših epikontinentalnih pojaseva, dakle morskog i podzemlja. Na taj način ovim ugovorom crta razgraničenja koju je utvrdio Hrvatski sabor kao privremenu crtu razgraničenja isključivoga gospodarskog pojasa Republike Hrvatske, sada postaje trajna i konačna crta razgraničenja. Ugovorom se utvrđuje jedinstvena crta razgraničenja na Jadranu koja razdjeljuje i isključivi gospodarski pojas koji se tiče stupa vode kao i epikontinentalni pojas koji se tiče morskog dna i podzemlja“, rekla je, uz ino, državna tajnica.

Ugovor o razgraničenju IGP-a Republike Hrvatske i Republike Italije drugi je po značenju događaj između dviju susjednih država, nakon što je Italija skupa s članicama tadašnje Europske zajednice diplomatski priznala Republiku Hrvatsku, 15. siječnja 1992. Ugovor je znatno postignuće hrvatske Vlade i njezine diplomacije, s obzirom na to da je njime utvrđena, nakon BiH, najdulja hrvatska granica, na moru.

Ugovor o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva potpisan je u Rimu, 24. svibnja 2022., i njime se utvrdila granica između isključivoga gospodarskoga pojasa Republike Hrvatske i Talijanske Republike. na tragu crte razgraničenja epikontinentalnih pojaseva. Ugovorom će u potpunosti, važno je istaknuti, biti riješeno razgraničenje na moru s Italijom.

Odlukom Hrvatskoga sabora od 5. veljače 2021. proglašen je isključivi gospodarski pojas Republike Hrvatske u Jadranskom moru u skladu s Konvencijom UN-a iz 1982. Republika Hrvatska u njemu ostvaruje suverena prava i jurisdikciju u skladu s Konvencijom i zakonodavstvom EU.

Prije proglašenja isključivoga gospodarskoga pojasa, Hrvatski sabor je Odlukom o proširenju jurisdikcije Republike Hrvatske u Jadranskom moru u istom prostoru mora bio proglasio Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas. Republika Hrvatska je o relevantnim odlukama Hrvatskoga sabora, kao i o točnim koordinatama privremene crte razgraničenja tog pojasa, diplomatskim putem izvijestila glavnoga tajnika Ujedinjenih naroda, u svojstvu depozitara Konvencije iz 1982.

Iako je Talijanska Republika dva puta osporavala takvu privremenu crtu razgraničenja koja slijedi crtu razgraničenja naših epikontinentalnih pojaseva (morskoga dna i podzemlja) smatrajući ju štetnom za talijanske interese, i o tome uputila diplomatske note glavnomu tajniku Ujedinjenih naroda u svojstvu depozitara Konvencije iz 1982., ovim je međunarodnim ugovorom prihvatila jedinstvenu crtu razgraničenja epikontinentalnoga pojasa i isključivih gospodarskih pojaseva između naših dviju država na Jadranu.

ugovorigp

Ministar vanjskih i europskih poslova RH Gordan Grlić Radman s talijanskim kolegom Luigijem di Majom u prigodi potpisivanja Ugovora

Ugovor o razgraničenju IGP-a temelj je snažnije suradnje dviju država

Ugovorom o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva, kako se ističe u Prijedlogu potvrđivanja Ugovora, stvara se temelj za još snažniju suradnju s Talijanskom Republikom na Jadranu, posebno u dijelu bilateralnih odnosa vezanih uz zaštitu morskoga okoliša, održivoga korištenja mora i njegovih prirodnih resursa.

Sklapanjem Ugovora o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva, Republika Hrvatska, kako se navodi, potvrđuje svoju sposobnost sporazumno sa susjednom državom riješiti pitanje razgraničenja svojih prostora u skladu s međunarodnim pravom.

U preambuli Ugovora o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva, stranke potvrđuju potrebu preciznoga razgraničenja morskih područja nad kojima dvije države imaju pravo ostvarivati svoja suverena prava i jurisdikciju u skladu s međunarodnim pravom, posebno ističu Konvenciju iz 1982., podsjećaju na međunarodnopravni okvir kojim je utvrđeno razgraničenje epikontinentalnih pojaseva između Republike Hrvatske i Talijanske Republike te primaju na znanje Zajedničku izjavu o resursima Jadranskoga mora od 24. svibnja 2022. kojom se potvrđuje zajednički interes osiguravanja ekološke održivosti u Jadranskom moru.

Ugovorom o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva obje su države utvrdile da se granična crta isključivih gospodarskih pojaseva u kojima stranke imaju pravo ostvarivati svoja suverena prava i jurisdikciju prema međunarodnom pravu podudara s granicom epikontinentalnoga pojasa između stranaka u skladu sa Sporazumom iz 1968. i Sporazumom o tehničkoj prilagodbi iz 2005.

kartaIGP

Prikaz IGP-a

Sastavni dio Ugovora o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva su i koordinate granične crte od točke 1 do 42 izražene u geodetskim datumima WGS- 84 kako su utvrđene Sporazumom o tehničkoj prilagodbi iz 2005., uz naznaku da će se crta razgraničenja između dviju država nastaviti sve do točke koja će se dogovoriti s trećom državom koje se to tiče.

Ugovorom o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva obje su države potvrdile da Ugovor ne dovodi u pitanje ribolovne aktivnosti koje se provode u skladu s primjenjivim pravilima i propisima EU-a, suverena prava i jurisdikciju koje svaka stranka ostvaruje u svom isključivom gospodarskom pojasu u skladu s Konvencijom iz 1982.

Ugovor o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva sadrži i odredbu o mirnom rješavanju sporova te su se stranke obvezale svaki spor koji može nastati u vezi s tumačenjem ili primjenom Ugovora o razgraničenju isključivih gospodarskih pojaseva riješiti izravnim konzultacijama ili pregovorima, a ako se spor ne riješi u roku od četiri mjeseca od datuma kada je jedna od stranaka obavijestila o svojoj namjeri da pokrene postupak iz prethodnoga stavka, svaka stranka može pokrenuti spor pri Međunarodnom sudu za pravo mora, Međunarodnom sudu ili arbitražnom sudu u skladu s Konvencijom iz 1982.

Zastupnički dom i Senat Talijanske Republike ratificirali su Ugovor o razgraničenju gospodarskih pojaseva između Talijanske Republike i Republike Hrvatske, 4. i 9. svibnja 2023., a Zakon koji sadrži ratifikaciju i izvršenje Ugovora objavljen je u službenim novinama, 5. lipnja 2023.

Hrvatski međunarodni pravni stručnjaci poticali su proglašenje isključivoga gospodarskoga pojasa u Jadranu i za vrijeme SFRJ. Odgovor generala bivše JNA bio je kako ga „nemaju čime braniti“. Rušilačka agresija tzv. JNA i srpskih paravojnih postrojba na Hrvatsku, posebno topnički napadi na Split i Dubrovnik, 90-ih godina prošloga stoljeća, međutim, pokazali su kako nije bilo baš tako.

Marko Curać

Pet, 25-04-2025, 04:54:27

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.