Crkva sv. Mesropa Maštoca u Ošakanu
Armenija je jedna od najstarijih država u južnom području Kavkaza i prva zemlja koja je prihvatila kršćanstvo kao državnu religiju. Njezine se trajne kršćanske tradicije ogledaju u brojnim crkvama, samostanima i spomenicima etnolingvokulturne baštine. Iz mnoštva tih duhovnih i kulturnih bogatstava možemo izdvojiti i crkvu sv. Mesropa Maštoca u selu Ošakanu.
Planina Ararat i samostan Khor Virap
Ošakan je malo armensko selo koje je postalo poznato zahvaljujući gradnji te crkve izumitelja armenskoga alfabeta sv. Mesropa Maštoca. Selo je smješteno 4 km južno od grada Arštaraka i četrdesetak minuta vožnje od prijestolnice Armenije Jerevana. Prema popisu od 2012. godine u selu živi šest tisuća ljudi. Lokalno stanovništvo sela većinom se bavi poljoprivredom i proizvodnjom vina.
Selo Ošakan
Na ulazu u Ošakan 1962. god. podignut je spomenik Mesropu Maštocu, a projektirao ga je arhitekt Torosjan.
Spomenik sv. Mesropu Maštocu
Selo Ošakan prvi put spominje armenski povjesničar Favstos Buzand iz 5. st. u svezi s događajima iz prve polovice 4. st. Ošakan je bio, kako on tvrdi, vlasništvo dinastije Aršakida u Aragacotnskom marzu (županiji). Povjesničari su opisali bitku između Perzijanaca i Armenaca u tom mjestu 336. godine u kojem su pobijedili Armenci. Za hrabrost u osloboditeljskim ratovima armenski kralj Hosrov III. Kotak (vladao je 330. – 339.) darovao je Ošakan knezu Vahanu Amatuniju. Na prijedlog kneza Amatunija ovdje je bio pokopan tvorac armenskoga pisma Mesrop Maštoc (361./362. – 440.).
Crkva sv. Mesropa Maštoca
U središtu Ošakana nalazi se crkva sv. Mesropa Maštoca koju je gradio katolikos Gevorg od 1875. do 1879. god. Prije je na njegovu grobu godine 442./443. bila sagrađena kupolasta crkva. Ovdje je Maštoc organizirao jednu od svojih škola. Godina 1639. – 1645. katolikos Pilipos A. Agbakecija obnavlja crkvu, a 1873. – 1879. god. ponovno ju obnavljaju uz sudjelovanje Ošakanaca.
Crkva sv. Mesropa Maštoca
Pod oltarom crkve nalazi se Mesropov grob. Zvonik nad crkvom sagrađen je 1884. god., a unutarnji dio crkve oblikovan je 1964. – 1966. god. freskama „Slava armenske pismenosti“ slikara Minasjana i Mamjana.
Ulazna vrata u crkvu sv. Mesropa Maštoca
Unutarnjost crkve
Grob sv. Mesropa Maštoca
Povijesna je Maštoceva misija, kao tvorca armenskoga pisma, imala važnu ulogu za daljnje očuvanje armenskoga nacionalnoga identiteta. Svake godine prvoga dana rujna mnogi učenici prvih razreda osnovne škole uče upravo tu prvo slovo armenskoga alfabeta. U Ošakanu se na Dan svetih prevoditelja održavaju priredbe na kojima se uručuju književne nagrade i izvode narodni plesovi i pjesme. U blizini crkve sv. Mesropa Maštoca podignut je 2005. god. spomenik, „Vrt armenskih slova” u obliku hačkara (kamenih križeva).
Vrt armenskih slova u obliku hačkara
Pripremio: Artur Bagdasarov