Znakovi najave stvaranja "zapadnog Balkana" (1/2)
-Najava posjete ruskog predsjednika Vladimira Putina Hrvatskoj za lipanj 2007. godine, dnevni tisak je u Domovini zabilježio ovom rečenicom: "Još početkom 90-ih, u vrijeme djelovanja kontaktne skupine za bivšu Jugoslaviju, Moskva se odlučila za "uravnotežen pristup" prema svima. To znači, da ruski lider neće kročiti u hrvatsku metropolu a da ne posjeti barem Beograd, a vrlo vjerojatno i Sarajevo".
Komentar: stajalište službene Moskve je jasno, da su čekali, da se razvoj demokratizacije u bivšim republikama SFRJ-e sprovede do kraja a njihov izraz koji koriste "uravnoteženi pristup", za naziv posjeti Putina području, možemo zahvaliti našoj providnosti čitanja između redaka, pronalaženju svega, sto se tiče naše hrvatske kože. Spisateljica članka, Jelena Jurišić također ne skriva svoje stajalište, spomenuvši riječ s v i m a, sto zaokružuje ime novog područja "zapadni Balkan", jer drugih tu više niti nema osim bivših republika SFRJ-e sa Albanijom.
-Nedodirljivi jugo-zločinac Veljko Kadijević, član generalštaba Jugoslavenske Narodne Armije, koja je rušila, palila, ubijala, otimala i silovala u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Kosovu, Veljko Kadijević, znamen miljenice istoka, zapada i nesvrstanih zemalja, Jugoslavije, koju su podržavali moralno, materijalno i politički kroz sedam desetljeća, protiv tog istog jugo-zločinca, nije nikada iz Hrvatske pokrenuta optužnica za ratni zločin. Zašto nije?
Komentar: da li postoji jasniji znak, da se tom znamenu zajedništva na Balkanu, u razvitku stvaranja demokratskog "zapadnog Balkana" neće nikada suditi za zločin, i privesti ga pred lice pravde? To je ujedno i svjedočanstvo, da je međunarodni sud u Haag-u zapravo ispružena ruka političke institucije.
-Sveta Misa zadušnica za preminulog maršala Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, vrhovnog komandanta Jugoslavenske Narodne Armije i Generalnog sekretara Saveza Komunista Jugoslavije, Josipa Broza Tita, služena je u prvostolnoj crkvi, u katedrali u Zagrebu godine 1980. Gospodnje.
Komentar: tim činom je pogažen ponos i dostojanstvo Hrvata vjernika i svih kršćana. Tim činom iz daleke 1980. godine i danas travnja 2007. godine i nadalje, Jugoslavija nije u stvari nikad ni prestajala postojati.
-Pitanje proglašenja Kosova republikom, sa svim obilježjima neovisne priznate države s ustavom, himnom i stjegom je pitanje dana, tjedna ili mjeseca. Dolaskom ruskog predsjednika Vladimira Putina u lipnju ove godine u posjetu u "region", čeka se blagoslov za taj svečani čin. Time je "zapadni Balkan" službeno i pravno dovršen.
Komentar: proglašenjem Kosova državom, je razvoj demokratizacije "zapadnog Balkana" završen, te u zajedničkom pakovanju i zagrljaju sa ostalima, čeka milost Europske Unije za pristupanje i članstvo.
-Međunarodnim priznanjem Republike Hrvatske siječnja 1992. godine, iz sastava civilne i vojne vlasti propale Jugoslavije, u Hrvatskoj nije nikada i nitko do sada izveden pred lice pravde za ratni i poratni zločin, izdaju Domovine, političke progone i korištenja komunističke diktature i položaja za osobne probitke. Završetkom razvoja demokratizacije "zapadnog Balkana", Hrvatska i Hrvati, koji su izašli kao žrtve Jugoslavije i komunizma, snašaju teret i ove nepravde.
Komentar: u uljudbenom svijetu, izvođenje pred lice pravde za zločin, podrazumijeva se da nije osveta. Pitajmo se, kako ćemo i taj propust objasnit našoj djeci i njihovoj djeci?
-Fonetski ili "glasovni pravopis" Vuka Stefanovića Karađića je zamjenio naš izvorni hrvatski korjeniti pravopis i stavio ga van zakona. Obnovom hrvatske državnosti, djeca rođena u slobodi i nezavisnosti uče srpski pravopis Vuka Stefanovića Karađića kao svoj, hrvatski.
Izmišljeno ime "novo štokavski" je samo prikrivanje prave stvarnosti.
-Komentar: u prilog razvoja demokratizacije "zapadnog Balkana", jezično izjednačavanje Srbije i Hrvatske, podkrepljuje i opravdava uporabu tog pravopisa i njegovo postojanje u budućnosti. Hrvati ne izumiru samo brojčano, nama izumire i naš hrvatski jezik.
- Unutar današnjeg članstva Europske unije, travnja godine 2007 u rješavanju je prijedlog za uspostavu "manjih skupina zemalja", tako zvanog prijedloga stvaranja "kosmopolitske Europe", gdje bi lakše došlo do usaglašavanja i izjednačavanja nacionalnih zakona i propisa. Stvaranje "zapadnog Balkana", čije članice još nisu u Europskoj uniji, mogao bi za skoru budućnost biti proba ili ispit zrelosti na kome bi se temeljila buduća Europska unija. Svakako, da odgovorni u Europskoj uniji ne vode računa o tome, da to kod nas pobuđuje osjećaj laboratorijskih kunića i bijelih miševa.
Komentar: po pitanju Republike Hrvatske i njezinog ucjenjivanja za članstvo u Europskoj uniji, ali pod uvjetom pripadanja "zapadnom Balkanu", mogla bi vrijediti jadnoga dana izreka: "operacija je uspjela, ali pacijent je umro".
- Predsjednik Odbora za europske integracije, Neven Mimica (SDP) kaže: "Hrvatska može biti spremna početkom 2009. za članstvo, samo je pitanje hoće li Europska unija biti spremna za prihvaćanje Hrvatske u to vrijeme. I tu je nas veliki problem, a taj problem je još veći, jer na taj drugi dio Hrvatska ne može utjecati." Neven Mimica nastavlja:
" Pitanje na referendumu za ulazak u EU mora biti konkretno: jeste li za članstvo u EU pod uvjetima, koji su sadržani u ugovoru o pristupanju, koji će biti ispregovarani?" (Obavijest 2. travnja 2007)
Komentar: po takvom referendumskom pitanju, kako ga postavlja Neven Mimica bi značilo, da se glasača pita da glasa za nešto, što će tek kasnije biti ispregovarano. Vjerujem, da bi glasače zanimalo čuti od gospodina Nevena Mimice, sadržaj referendumskog pitanja o pristupanju ili nepristupanju u "zapadni Balkan".
-U organizaciji Hrvatskog helsinškog odbora i njenog predsjednika Žarka Puhovskog, u Zagrebu je održan okrugli stol "Poticanje pomirenja" na kojem su sudjelovali predstavnici Hrvatske, Bosne i Hecegovine i Srbije. (Obavijest 2. travnja 2007)
Komentar : gospodin Puhovski moguće još nije čuo onu narodnu, koja kaže;"Ne vjeruj Srbima, ni kad ti darove nose".
- Tvornice i velika državna poduzeća su nakon proglašenja nezavisnosti Republike Hrvatske 1992. godine, i dalje zadržala imena heroja iz Narodno Oslobodilačkog Rata, od 1941. do 1945. godine. Imena ulica i trgova također.
Komentar: svi znamo, ili se pravimo da znamo, da su ti isti heroji dali svoje živote, i ugradili svoju žrtvu u obnovu Jugoslavije tada Federativne Narodne Republike Jugoslavije, vođene od Komunističke Partije Jugoslavije. Ti isti heroji sa srpske strane imali su računa i zašto, jer su istovremeno boreći se za obnovu Jugoslavije, rušili našu hrvatsku samostalnost i suverenitet. Zato danas 2007. godine logično pitanje postavljaju naša djeca, sada odrasli ljudi : "Kako je moguće da u demokratskoj i slobodnoj Domovini Hrvatskoj častimo imena onih, koji su rušili suverenitet te iste Domovine Hrvatske". I tim saznanjem moramo priznati, da Jugoslavija nije nikada prestajala postojati.
- Hrvatska ministrica vanjskih poslova Kolinda Grabar Kitarović sudjelovala je, zajedno s kolegama iz ostalih zemalja kandidatkinja u subotu u Bremenu, na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova Europske unije. (Obavijest 2. travnja 2007.)
Komentar: kratka i skoro neprimjetna obavijest u dnevnom tisku u Domovini ostavila je čitateljstvo neobavješteno o tome, koje su to zemlje kandidatkinje bile zastupljene i o čemu se govorilo na sastanku. Stječe se dojam, da su pojedinosti, koje bi zanimale javnost namjerne izostavljene, te je tako svakom prepušteno donositi vlastiti zaključak.
-Predsjednik Vlade Republike Hrvatske, Ivica Račan je na savjetovanju Socijalno demokratske partije u Varaždinskim toplicama 15. rujna 2001. godine na konferenciji za novinare, a povodom terorističkih napada u Sjedinjenim Američkim Državama i mogućeg djelovanja Europske Unije u stvaranju sigurnosnog koridora prema jugoistočnoj Europi rekao: "Svjestan sam toga, da nedostatak primjerenih odgovora pruža plodno tlo za ideje, koje ni SDP ni Hrvatska ne mogu podržati, a koje vode prema jačanju zajedništva zemalja, koje su proizašle iz Jugoslavije". (Obavijest 16.rujna 2001.)
Komentar: jedna poruka, sada teško bolesnog Ivice Račana od prije šest godina, na kojoj se moramo dobro i trezveno zamisliti. Ako je njemu već onda bilo jasno, da se od strane velikih sila: Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Kine i ostalih te Europske unije sprema Hrvatskoj, što njegova partija i Hrvatska ne mogu podržati, da danas travnja 2007. godine, poslije šest godina ustanovimo i da smo s time na čistom, da su zamisli i oni koji te iste zamisli sprovode u život, a to je jačanje zajedništva zemalja, koje su proizašle iz Jugoslavije, uzele maha do te mjere i dostigle mjesto od kuda više nema povratka. Pitanje je vremena da Hrvatska i Hrvati budu postavljeni pred gotov čin, proglašenja "zapadnog Balkana".
To je najcrnja i najžalosnija slika Hrvatske i njezine stvarnosti danas, travnja 2007. godine. Svi pojedinačni znakovi najave stvaranja "zapadnog Balkana" su tu, mi smo ih svi skupa svjesni, to nije nikakva novost. Potpuno drugi utisak ostavlja, ako ih sve skupa odjednom stavimo na papir, kao u ovom slučaju.
Sve što nam se dogodi bolje od toga, zavisi od naše političke i domoljubne zrelosti, volje za samoodržanje, očuvanje slobode i suverenosti na korist našeg hrvatskog roda, naše djece i sviju, koji dolaze poslije nas. Na nama je da zajedno sa Lijepom Našom to nećemo dopustiti.