Predstavljen Zbornik "Haaški sud - zajednički zločinački pothvat - što je to?"
Zagreb, 17. travnja 2008. (Hina) - "Haaški sud - zajednički zločinački pothvat - što je to?" naziv je danas predstavljenog zbornika u kojemu su okupljeni radovi 13 hrvatskih povjesničara, književnika, pravnika i novinara, sudionika istoimenog skupu održanog u prosincu 2007. a koji su, drže organizatori, razotkrivali metode, zadaće i interese Haaškoga suda. Zbornik donosi radove: Hrvoja Hitreca, Milana Vukovića, Mile Bogovića, Višnje Starešine, Mate Kovačevića, Drage Duvnjaka, Miroslava Tuđmana, Luje Medvidovića, Josipa Pečarića, Mile Prpe, Edwarda Yambrusica, Nedjeljka Mihanovića i Marka Barišića.
U zborniku se može pročitati o općem porazu međunarodnog kaznenog prava u srazu s novom globalističkom pravdom, odnosno, pravom jačega, kazao je predsjednik Hrvatskog kulturnog vijeća Hrvoje Hitrec. Podsjetio je da su skupovi o Haaškom sudu započeli 2006. "kada je u krugovima hrvatske Vlade bilo kakvo oponiranje Sudu progla avano gotovo neprijateljskim činom". Danas je međutim, kazao je Hitrec, bivša tužiteljica Carla del Ponte i svojom knjigom potvrdila i otkrila svoje ovinističke, rasističke i kroatofobične dimenzije, a njezin opis Hrvata kao "podmuklih kurvinih sinova" nije nikoga od nas iznenadio.
Ocijenio je da je pravi zadatak ICTY-a od samog početka bio destabiliziranje Hrvatske i nametanje nove hipoteke na temelju izmišljene, virtualne novije povijesti, dodajući kako nisu daleko od istine oni koji tvrde da se radi o sudsko-političkom zajedničkom zločinačkom pothvatu protiv Hrvata i Hrvatske. Novinar Mate Kovačević drži da je zahvaljujući organizatorima skupa o Haaškom sudu stvorena podloga za kritičko praćenje rada tog suda, "koje za svoje postupke i pravorijek gotovo nikome nije odgovorno, osim mo da netransparentnim sredi tima moći koja financiraju njegov rad". Osvrčući se na rad bivše tu iteljice del Ponte, zaključio je kako je njezina "osmogodišnja tiranija otkrila kako neograničena moć u rukama osobe, čak s rasisitičkim preduvjerenjem, može rastrojiti cijelu državnu zajednicu".
Milan Vuković govorio je o počecima državne suradnje s Haaškim sudom, rezolucijama koje su tome prethodile te nekritičkom suradnjom sa Sudom, kada su se " šakom i kapom" davali transkripti. Rekao je da je u međunarodnom pravu sintagma "zajednički zločinački pothvat" poznata u engleskom pravnom životu.
Hina
{mxc}