Nenad PiskačNenad Piskac karikatura 02

Brisani prostor

Pokušaj tačkaste točke

 

Kad su nacionalne manjine u Hrvatskom saboru 16. lipnja najavile da ne će glasovati za ustavne promjene u saborskoj proceduri odjednom se pet do dvanaest pojavio „Konačni prijedlog Ustavnog zakona o izmjenama i dopunama Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, hitni postupak P.Z.br. 569. Predlagatelj: Vlada Republike Hrvatske". Ministar Mlakar u obrazloženju kazao je i ovo: „Zadnja, ne najmanje važna novina je izmjena članka 33. zakona prema kojem dosadašnje koordinacije Vijeća nacionalnih manjina dobijaju pravnu osobnost... s time da nakon usuglašavanja odredbi Srpsko narodno vijeće treba djelovati kao koordinacija vijeća Srpske nacionalne manjine za područje cijele Republike Hrvatske". Vladino obrazloženje prisnažio je saborski zastupnik M. Pupovac – kad je u pitanju srpska zajednica „mi od 97' godine de facto pokušavamo naći najbolji način kako bismo riješili status tih institucija". Od 97'?

Hrvatski saborU Podunavlju okupacija je završena početkom 1998. Potom izražava zahvalnost „ministru" i „Vladi koja je to prihvatila", jer time „se stavlja točka na jedan otvoreni tekst... na jednu otvorenu priču koju smo nastojali ispričati svih ovih godina i ta točka bi onda trebala omogućiti da ta priča bude efikasno i dobro ispričana u našem društvu, a isto tako da bude dobro primljena i da se dobro čuje izvan našeg društva, među susjednim zemljama, a isto tako i unutar Europske unije". I tačka. Pupovčeva točka na priču o srpskom teritoriju u Hrvatskoj uz prethodno svesrpsko zalaganje za brisanje Oluje kao državnoga blagdana i Vladinu obnovu spomenika u Srbu četničkom ustanku protiv hrvatske države, neodoljivo podsjeća na Josipovićevu antifašistiko komunističku točku na „priču" o Bleiburgu, koja još nije ni počela u civiliziranom, europskom, obliku. Pupovac reafirmira ono što je u ratu i mirnoj integraciji „goloruki srpski narod" izgubio, a Josipović usporavanje izranjanja cjelovite istine o velezločinima komunista. Bila su to dva neuspjela pričam-ti-priču pokušaja stavljanja tačkaste točke na i. Zabrinjavajuće je da je u toj igri sudjelovala Vlada.

I? Stajališta: „IDS je apsolutno za ovaj Ustavni zakon" (D. Kajin), „SDP će naravno poduprijeti i glasati za ovaj prijedlog zakona" (J. Leko), „Klub HNS-a, HSU-a će dati svojim zastupnicima da glasuju o ovome Ustavnom zakonu po svojoj savjesti" (Goran Beus Richembergh), „Klub nacionalnih manjina naravno podupire ovaj Zakon" (Furio Radin), „Ostat ću suzdržan" (HDSSB, Boro Grubišić), „Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina ovako kako nam je prezentiran nisam kadar prihvatiti" (uime kluba HSLS-a, HSDAHA Š. Tanković).

Među glasovima razbora izdvajam: Danijel Srb (HSP): „U kojoj se to Europskoj državi novci iz državnoga proračuna dijele na temelju etničkog sastava stanovništva, to nema nigdje. Nije to nikakav civilizacijski iskorak, to je pitanje pogodbe i nagodbe. S dugoročnim posljedicama po Republiku Hrvatsku". Vesna Pusić: „Mi 15 godina kasnije iz toga (Erdutskog sporazuma, nap. ur.) radimo sastavni dio arhitekture države"! I tu se počelo liječiti kokošje sljepilo. SDP traži stanku. Za njim i drugi. Sigurno se pitate što radi HDZ. Prema Zapisniku fonograma sa sjednice – e, moj Franjo – do ovoga trenutka ništa. To jest svašta.

U nastavku sjednice SDP odbacuje raspravu o Ustavnom zakonu. HDZ se usudio se zatražiti državotvornu stanku od 15 minuta. Pupovac izvlači teško naoružanje: „Nije bio problem priznati Kosovo ali je problem priznati ostatak onoga što u Hrvatskoj imamo kada su posrijedi Srbi u Hrvatskoj". Dosta? Još samo završni Kajinov citat: „Ja ću osobno za ovaj ustavni zakon glasati, ako se o njemu ne glasa, neću glasati niti za Ustav... i neka to bude isto tako politička poruka". Kajinova poruka je za antologiju političke korupcije, kao temelja svih koruptivnih ponašanja u Hrvatskoj. Poruku je poslala i Vlada – Srbi u Hrvatskoj, pokazali smo dobru volju, ali su nas zakočili partneri iz Saveza za Europu, strpite se do sljedeće prilike. Pupovčeva poruka – ne odustajemo graditi srpsko pitanje na ostatcima RSK, s priznanjem Kosova Hrvatska mora priznati bilo kakav teritorijalni suverenitet Srba u Hrvatskoj. Poruka SDP-a – imamo kasno paljenje, ali ne želimo žedni preko vode. HDZ – ova poruka – prihvaćamo trgovinu umjesto općeg dobra, pa i ucjene, ako nas javnost skuži uzvratit ćemo amortizirajućim zahtjevom da se Dan državnosti vrati na 30. svibnja, što je V. Šeks ubrzo i kazao.

Gdje u Hrvatskoj počinje točka, a gdje završava tačka stvar je o kojoj će se još raspravljati i kad eventualno uđemo u EU. Zato, opreza radi, pročitajte na str. 28 Zapisnik fonograma, koji od ovoga broja prenosimo u nastavcima, da se ne zaboravi.

Nenad Piskač
Hrvatsko slovo

Sri, 28-10-2020, 09:16:32

Komentirajte

Zadnji komentari

Kolumne

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

1 klik na Facebooku za hkv.hr

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2020 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.