Nenad PiskačNenad Piskac karikatura 02

Brisani prostor

 Čokolada, šaka, petokraka, kaos

Stanje države i nacije najbolje oslikava puno malih i pokoji veliki događaj. Već odavno to nisu saborske rasprave, ili međustranačka sučeljavanja mišljenja, kamoli javni diskurs. Javni diskurs, zajedno s mišljenjem, istjeran je iz javnoga života u isto doba kad i rubrike kulture zajedno s vijestima iz inozemstva i stajalištima mislećih. Ovih je dana predsjednici države podmetnuta srpska čokolada, meni (oprostite na subjektivnosti, ali takve su okolnosti) Hinina laž, Plenkoviću petokraka, a Vladi napad na Ustavni sud to jest ustavni poredak.

Čokolada: Podmetnuti konditorski paket judosfere

Nema nijednoga tjedna u kojemu se ne dogodi neka protuhrvatska provokacija. Provokacije se provode Kolinda cokoladeYudosfernoIz cijele priče najzanimljivije je da je javnosti ostao nepoznat judek-uvoznik srpske čokolade pokraj odlične hrvatske konditorske industrije, kao i vrli judek sastavljač paketa, ali i predsjedničin judek savjetnik koji nije provjerio yudosferni sadržaj. Ili možda jest, ali više od Hrvatske i Predsjednice voli srpsku rock skupinu Idoli i njihov poznati bezvezni refren – Ti si moja čokoladasustavno, bezobrazno, na naročito drzak način prema svima koje judosfera treba omekšati, oblatiti, posramiti, zaplašiti, ukaljati im ugled, natjerati na naknadne isprike i vožnju u rikverc... Uvjeren sam da Predsjednica nije pakirala paketiće sa slatkišima. Kako se u njezinim paketima namijenjenima djeci u Dubrovniku pronašla srpska čokolada? Jednostavno. Judosferskom teorijom i praksom. Nije riječ o iznimci, već o pravilu ponašanja.

Predsjednica Republike je ne znajući dijelila podmetnute srpske čokolade. Inače se, kaže, zalaže za akciju „kupujmo hrvatsko“. E, baš zato se sad mora ispričavati, jer podupire „kupujmo hrvatsko“. Da se zalaže za uvoz eurosalmonele, ili srpske čokolade, ne bi se trebala opravdavati i ispričavati: ”Roditeljima koji su dobili te čokoladice ćemo se ispričati i poslati hrvatske proizvode”, rekla je Predsjednica. Koja blamaža! Iz cijele priče najzanimljivije je da je javnosti ostao nepoznat judek-uvoznik srpske čokolade pokraj odlične hrvatske konditorske industrije, kao i vrli judek sastavljač paketa, ali i predsjedničin judek savjetnik koji nije provjerio yudosferni sadržaj. Ili možda jest, ali više od Hrvatske i Predsjednice voli srpsku rock skupinu Idoli i njihov poznati bezvezni refren – Ti si moja čokolada (Čokolada, skladba s istoimenog albuma). Već godinama tvrdim - Hrvati hoće hrvatsku čokoladu. I ništa više.

Šaka: HINA iza busije judosferno djeluje

Nemalo sam se iznenadio neku večer kad sam shvatio da se HINA pretvorila u šaku za proizvodnu istine i HinaJudosferka nije nazvala mene, niti mjerodavne liječnike koji su mi pružili liječničku pomoć. Naravno da sam judekima poslao demanti. Naravno da ga nisu objavili. U državnom informacijskom sustavu ostala je službena vijest koja je laž.pendrek za pristanak na laž. Pročitao sam, naime, Hininu vijest o samome sebi gurnutu u rubriku crne kronike. Veli da sam odbio liječničku pomoć. Laže. Otkad se pojavila ta vijest u realnom je vremenu počela i faktična proizvodnja pristanka na laž, pa se s fizičkoga napada u kojemu sam sudjelovao kao udarena žrtva, u javnom prostoru, štiteći agresora, prešlo na kvalifikaciju „incident u prometu“. Tako me HINA drugi put nokautirala.

Ali, nije to sve! Pritom judosferka nije nazvala mene, niti mjerodavne liječnike koji su mi pružili liječničku pomoć. Naravno da sam judekima poslao demanti. Naravno da ga nisu objavili. U državnom informacijskom sustavu ostala je službena vijest koja je laž. A onda me dočekao treći nokaut u nizu. Ured glavnoga ravnatelja prihvaća HINA-inu interpretaciju i od fizičkoga napada konfabulira „incident u prometu“. Tako sam po treći put u manje od tjedan dana nokautiran. Očekujem još nokauta, jer montaža se nastavlja... U ovom trenutku konstatiram kako tri nokauta u tako kratkome razdoblju ne bi izdržao ni borac svjetskoga glasa, Mirko Filipović, kamo li izraubani invalid.

Petokraka: Ni povratak u državni stijeg ne bi bio dovoljan

Judekima je petokraka više negoli je Adolfu bio kukasti križ. Unatoč činjenici da je pod njom i kokardom Petokrakaizvršena velikosrpska agresija na Hrvatsku, Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu i Kosovo. Judosfera je uspjela Plenkovićevu predizbornu fokusaciju isključivo na gospodarske izazove svesti na mjeru petokrake. Ha, mislio je da će ga taj bokal krvi mimoći? Ne će. Ima da pred tim totemom prigne koljena, poljubi mu skute i ostane pred njim klečati, inače ga nema. Kakve gospodarske teme?! Osnovno načelo judosfere jest: što je Hrvatima i Hrvatskoj lošije, to je Judosferi bolje.

Sad se Plenković mora baviti petokrakom, a mislio se baviti europskim PorcijaPoslije Nacionalove porcije s podmetanjem nepostojećega ratnoga zločina ministru obrane Krstićeviću, Plenkovića je dočekala i porcija iz Globusa. Sve u cilju diskreditacije Vlade Republike Hrvatske. Novu porciju mu je servirao vlastiti ministar. Orepić. Pozvao je javno sastav Ustavnoga suda na kolektivnu ostavku. Ima tome već nekoliko dana. I još je ministar!dimenzijama. Najavljuje stanoviti zakon, čak i vladino povjerenstvo, široku raspravu i tako dalje. U tome mu najviše može pomoći ministrica kulture! Kakvo povjerenstvo (nekad – komisija). I to tako da u području književnosti, primjerice, napravi katalog autora i naslova koji su crno-bijelom tehnikom veličali Tita i petokraku, jer jedno bez drugoga ne ide. S tim vjerodostojnim argumentom europskih dimenzija Plenković može izlaz iz nametnute situacije predložiti tako da se na državni stijeg i grb ponovo vrati crvena petokraka. Judeki bi prijedlog mogli prihvatiti zbog viših paspartua i okvira europskih ciljeva regionalne, jugoslavenske, politike. I još da se u simbole Predsjednice Republike otisne srpska čokolada. I eto ti vjerodostojnoga veselja i božićne čestitke „Hrvaticama i Hrvatima“ po ideološkoj mjeri i estetskome ukusu adventski nepismene, kolegice u miru, Nede Ritz.

Kaos: Ustavni sud stop, pendrek naprijed

Poslije Nacionalove porcije s podmetanjem nepostojećega ratnoga zločina ministru obrane Krstićeviću, Plenkovića je dočekala i porcija iz Globusa. Sve u cilju diskreditacije Vlade Republike Hrvatske. Novu porciju mu je servirao vlastiti ministar. Orepić. Pozvao je javno sastav Ustavnoga suda na kolektivnu ostavku. Ima tome već nekoliko dana. I još je ministar! A Most kojemu pripada glasovao je za sastav istoga toga suda. Dakle, narečeni je iznad Mosta, HDZ-a i Vlade, barem tako misli i djeluje. Bemu mišića koja veličina! Što je to negoli uvođenje dodatnoga kaosa u već postojeći judosferni kaos?

Mina pod Ustavni sud zaziva bezvlašće. Kad se makne sudbena vlast, onda pendrek caruje. Šef svih pendreka je tko? Izgleda kako su sazrjele starojugoslavenske okolnosti za otvoreno i nekažnjeno pendrečenje. Hrvata, dakako, nego koga?! Ako „vaspitna palica“ pukne, žrtva „će da plati“, kao nekad „kuršume“ kojima im je likvidiran nedužni član obitelji. Otvaram kladionicu: Hoće li ministar dočekati Božić kao ministar? Ako dočeka, sve je jasno. Ako ne dočeka, više-manje, također. Imaju li Plenković i Petrov snage pogledati istini u oči?

Nenad Piskač

 

HKV.hr - tri slova koja čine razlikuAgencija za elektroničke medijePrilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

 

Sub, 17-05-2025, 23:51:26

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.