Održavanje neuspjeha i kažnjavanje uspjeha
Lakiranje neuspjeha „ove vlade u ovoj zemlji" sa stajališta agitpropa uspješno ulazi u završnicu jednoga mandata potrošenoga u ništa. Još na sredini mandata uvjeravali su vladajući sebe, svoju klijentelu i ukupnu domaću javnost kako je nered, nerad i pad zapravo red, rad i rast. Izjave ministara u posljednje vrijeme pokazuju kako bi svojim uspjehom smatrali kad bi uvjerili biračko tijelo u to da demografski slom nije unutarnji slom već posljedica slobode kretanja u Europskoj uniji. Drugim riječima da je stanje normalno. Kako, međutim, stanje ni u jednom za život važnom sektoru nije normalno, a izbori su blizu, vlada se odlučila za radikalizaciju politike održavanja neuspjeha i kažnjavanja uspjeha.
Počelo je još godine 2000. Zbog uspjeha prije svih i svega kažnjeni su predsjednik Tuđman i hrvatski branitelji, a onda kad je to Partiji pošlo za rukom bez otpora i uz pomoć „demokratiziranoga" HDZ-a i „europeiziranoga" Sanadera, kažnjavaju se svi redom, uspješni gospodarstvenici, kulturnjaci, nogometaši, a istodobno se održavaju procesi, akteri i promicatelji hrvatskoga neuspjeha od socijalističkih direktora preko isluženih udbaša i potomaka komunističkih „rukovodilaca", pa do ofrlje intendanata.
Plan 21 spao je na akciju stadion
Kažnjavaju se svi koji ne mogu ili ne će trbuhom za kruhom, već streme redu, radu i uspjehu. Način na koji se, samo u razdoblju od utakmice s Italijom u Splitu do danas, kažnjava uspješan hrvatski nogomet, spada u partijski kreativne, ali primitivne, vrhunce politike stvaranja magle. Ministar Ostojić je uspješan koliko i vlada u cjelini, koja u Europi nema nikakvu težinu, dok doma sve očitije pribjegava totalitarnim modelima održavanja na vlasti. Ostojić nije uspio pronaći krivca za poljudsko ukazanje kukastoga križa u ilegalnoj akciji stadion. Umjesto ostavke neuspješnoga Ostojića uslijedilo je drugo, zagrebačko, poluvrijeme akcije stadion - hajka protiv uspješne braće Mamić i Vrbanovića (dok su sva tri bila u inozemstvu Ostojić im je upao u „nepovredivost" doma), koja neodoljivo podsjeća na akciju protiv uspješnoga Bandića tempiranu uoči predsjedničkih izbora.
Vlada je uoči posljednjih državnih izbora imala Plan 21. U njemu se nije spominjalo održavanje neuspjeha i Plan 21Vlada je uoči posljednjih državnih izbora imala Plan 21. U njemu se nije spominjalo održavanje neuspjeha i kažnjavanje uspjeha. Iseljavanje, iseljeništvo i demografija, istina, nisu posebno elaborirani. Ali se planirao i obećavao gospodarski oporavak s rastom BDP-a od nekoliko postotaka. Postotci su u međuvremenu spali na negativne predznake i dugotrajan pad BDP-a, a velikim bi se uspjehom smatrao porast od kojega promila. Grčki scenarij na hrvatski način je pred vratima.kažnjavanje uspjeha. Iseljavanje, iseljeništvo i demografija, istina, nisu posebno elaborirani. Ali se planirao i obećavao gospodarski oporavak s rastom BDP-a od nekoliko postotaka. Postotci su u međuvremenu spali na negativne predznake i dugotrajan pad BDP-a, a velikim bi se uspjehom smatrao porast od kojega promila. Grčki scenarij na hrvatski način je pred vratima.
Jelena Lovrić je Milanovića na početku mandata dizala u državničke visine. Danas o njegovoj vladi u Jutarnjem listu piše: „Ciljevi postaju sve niži, ali i dalje jednako nedohvatni. Ni plan da se državna uprava iz 'utočišta neambicioznih i nesposobnih kadrova' pretvori u 'rasadnik stručnih i učinkovitih službenika' nije realiziran. Od najavljenog poboljšanja radničkih pozicija ništa. Kukuriku je faktički zaštitio samo zaposlene u državnom sektoru. Teritorijalni preustroj države, spajanje županija u regije te smanjivanje broja općina i gradova mrtvo slovo na papiru. Bez obzira na Milanovićev zaborav, njegova je Vlada s Planom 21 osvojila mandat, pa je na koncu valja ocjenjivati i vrednovati upravo prema ostvarivanju onoga što su sami zacrtali i na sebe preuzeli".
U ovome trenutku znamo da je u posljednje dvije godine samo u Njemačku otišlo više od 90.000 Hrvata. Umire se više negoli rađa. Imamo financijski blokiranih 322,7 tisuća ljudi i 48 tisuća poslovnih subjekata. Također znamo da je Grčka prošle godine imala rast od 0,8 posto i fiskalni deficit od 3,5 posto, za razliku od Hrvatske koja je lani pala za 0,4 posto i proračunski deficit od 5,7 posto. Hrvatski dug raste nevjerojatno brzo. Od 2008. povećan je za 220 posto.
Desetljeće i pol nesposobnosti prikrivane zaduživanjem
Milanović danas s kamermanima trčkara za svakim bagerom po lokalnim gradilištima gdje je u pravilu na vlasti SDP, ne bi li u predizborne svrhe stvorio privid da vlada nešto radi osim kažnjavanja uspjeha i održavanja neuspjeha. Njegova vlada uspješno je četiri godine blokirala izgradnju Pelješkoga mosta. Istodobno, mediji ne dopuštaju suočavanje javnosti s objektivnim rezultatima mandata njegove vlade. Oporba se „konsolidira" i mirno čeka preuzimanje vlasti, iako je grčki scenarij sve bliži. Je li on bio pravi cilj Plana 21? Lovrićeva, naime, dodaje: „Ili, tvrdeći da biračima 'skoro ništa' nisu ni obećali premijer zapravo cilja na budućnost? Da u borbi za novi mandat ništa ne kani ponuditi? Primjetno je da, za razliku od HDZ-a, čvrsta jezgra Kukuriku koalicije o vlastitom ekonomskom programu još nije ni zucnula. Što je jednako skandalozno kao i ignoriranje obaveza koje su na prošlim izborima sami sebi zadali".
Ako i jedna Jelena Lovrić piše u korist oporbe, možemo bez naprezanja predvidjeti da će SDP izgubiti sljedeće IzboriAko i jedna Jelena Lovrić piše u korist oporbe, možemo bez naprezanja predvidjeti da će SDP izgubiti sljedeće izbore po istome obrascu po kojemu je prethodne izgubio HDZ. HDZ će dobiti sljedeće izbore po istome obrascu po kojemu je SDP prethodne dobio. Što im je zajedničko? Vanjsko zaduživanje njihovih vlada! Ako to nije na valu postojećega izbornoga zakonodavstva „velika koalicija" za pretvaranje „slučajne države" u državu slučaj, što je onda?izbore po istome obrascu po kojemu je prethodne izgubio HDZ. HDZ će dobiti sljedeće izbore po istome obrascu po kojemu je SDP prethodne dobio. Što im je zajedničko? Vanjsko zaduživanje njihovih vlada! Ako to nije na valu postojećega izbornoga zakonodavstva „velika koalicija" za pretvaranje „slučajne države" u državu slučaj, što je onda? Bez obzira na rotaciju (dva mandata tebi, jedan meni) uvedenu 3. siječnja 2000. Hrvatska je u slobodnome padu, a rotacija nikad nije bila stabilnija i sigurnija.
„Nakon devet godina od stvaranja RH, na koncu 1999. Hrvatska je bila zadužena 9 milijardi dolara, od čega je polovicu predstavljao naslijeđeni dug iz SFRJ. Svaka naredna vlada se u prosjeku bila zaduživala u svom mandatu za narednih 10-ak milijardi eura, uključujući i ovu današnju. To je pokazatelj da sve te vlade nisu imale snage odrediti dugoročnu strategiju gospodarskog razvoja Hrvatske, nego su svoju nesposobnost pokrivale stalnim zaduživanjem" – stoji u intervjuu Miroslava Tuđmana (Večernji list).
Vrijeme je da nam glavne stranke uoči državnih izbora otvoreno kažu kakvu politiku nude u zamjenu za petnaestogodišnji kontinuitet zaduživanja, kojima su njihove vlade pokrivale vlastitu nesposobnost. Sa stajališta zaduživanja koje vodi u grčki scenarij lažna je dilema „mi ili oni", jer u stvarnosti zaduživanja zbog nesposobnosti funkcionira model „i mi i oni". Osim uspješnoga zaduživanja po glavi stanovnika, kažnjavanja uspjeha i održavanja neuspjeha, glavne su se stranke iskazale i u uspješnoj sinergiji sprječavanja stvaranja alternative politikama svojih nesposobnih vlada.
Nenad Piskač
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.