Što Z. Pusić i V. Teršelič imaju uopće raditi u Haagu?
Ime Zorana Pusića široj je javnosti vjerojatno nešto manje poznato od imena njegove sestre Vesne Pusić. Ono što im je zajedničko jest evidentna namjera za svojevrsnim oživljavanjem projugoslavenskog duha na ovim prostorima u bilo kojem mogućem obliku i pod bilo koju cijenu. Zoran Pusić mnogo je veća medijska zvijezda u Srbiji gdje je kao „jedan od rijetkih poštenih Hrvata" - kako mu oni tepaju, čest gost u njihovim TV emisijama informativnog sadržaja, a u kojima svesrdno zagovara tezu sveopćeg izjednačavanja krivnje Hrvata i Srba za sve ono loše što se, kako on to voli reći „u regiji" dogodilo devedesetih godina.
U hrvatskim medijima ime Zorana Pusića spominje se što se funkcije tiče tek kao čelnika „Građanskog odbora za ljudska prava", još jedne u nizu nevladinih udruga osnovane s ciljem diskreditiranja svega što se na ovaj ili onaj način može podvesti pod nazivnik „hrvatsko". Najnovija „akcija" Zorana Pusića potpomognutog njegovom istomišljenicom Vesnom Teršelič jest pokretanje inicijative da Gradska skupština Zagreba preimenuje Aveniju Gojka Šuška u "staru" Aveniju izviđača.
„Pusić ponavlja da su svjedoci na suđenju Glavašu tvrdili da je Šušak izazivao sukob u Borovu selu, te da nakon Oluje nije sprečavao paleže kuća prognanih Srba" – piše Davor Ivanković u Večernjem listu. Ovdje se vjerojatno misli na svjedočenje nadasve uzornog svjedoka Josipa Boljkovca, poslijeratnog prvoga čovjeka karlovačke Udbe, za kojeg se baš nedavno naveliko pisalo da je nakon Drugoga svjetskoga rata osobno ubijao logoraše, da o ostalim zaslugama ne govorimo.
U članku u Večernjem listu odvjetnik generala Gotovine Luka Mišetić ukazuje na nešto poprilično očigledno i tvrdi kako se iza inicijative u preimenovanju zapravo krije Pusićeva namjera pomaganja haškom Tužiteljstvu. „Dodatno opravdava moju sumnju to da sam u travnju, upravo u vrijeme kada je inicijativa g. Pusića i gđe Teršelič objavljena, njih dvoje osobno vidio u haaškom Sudu. Vjerujem da je za posjeta Pusić postao svjestan da Tužiteljstvo nije uspjelo dokazati da je operacija Oluja u biti zločinački poduhvat." – otkrio je Mišetić.
Ukratko, priča je vrlo prozirna. Ako spomenuti borci za ljudska prava uspiju promjenom ulice Gojka Šuška u Izviđačku na političkoj razini "dokazati" kako čak i Hrvati smatraju da je Šušak zločinac, haaška presuda u istom tonu Gotovini, Čermaku i Markaču ne bi trebala doći više kao tako veliko iznenađenje. To što ni Haag, a ni nadležna tijela u Hrvatskoj Gojka Šuška do sada nisu proglasila krivim za bilo kakav ratni zločin velike borce za ljudska prava nimalo ne smeta. Znaju oni dobro, škola je to iz starih vremena, da se sudske presude mogu puno lakše donijeti nakon temeljite političke pripreme. Uostalom, nikada izgleda prežaljena jugoslavenska praksa je to dokazala nebrojeno puta, zar ne?
I za kraj, postavlja se pitanje – tko je to Zoran Pusić, tko ga je i s kojim ciljem poslao u Haag i koga on to uopće tamo „zastupa"? S kojim pravom, čijim ovlaštenjem i, napokon najvažnije, o kojem svojstvu Pusić i Teršelič hodočaste haaškim hodnicima?
M. M. B.
Mišetić: Pusić progoni Šuška jer želi pomoći haaškom tužiteljstvu
Pokojni i ratni ministar obrane Gojko Šušak ima svoje mjesto u hrvatskoj povijesti. Samo se svi ne slažu koje mu pripada. Zoran Pusić, iz Gradskog odbora za ljudska prava, pokrenuo je inicijativu da Gradska skupština Zagreba preimenuje Aveniju Gojka Šuška u "staru" Aveniju izviđača. Pusić ponavlja da su svjedoci na suđenju Glavašu tvrdili da je Šušak izazivao sukob u Borovu selu, te da nakon Oluje nije sprečavao paleže kuća prognanih Srba.
Počasti ministru
Predsjednica vlade J. Kosor suprotstavila se "preimenovanju" Šuška, a kritičari Pusića podsjećaju da su ti "svjedoci" – Josip Boljkovac, za kojeg svjedoci tvrde da je nakon rata 1945. osobno ubijao i mučio protivnike. I Luka Mišetić, branitelj Ante Gotovine, čudi se inicijativi, jer Šušak svakako spada među najzaslužnije za obranu Hrvatske.
– To je neupitno ne samo u RH, već i u međunarodnoj zajednici – kaže. Podsjeća da je ministar obrane SAD-a William Perry na pogrebu Šuška rekao "može se sigurno reći da bi bez njega put do nezavisnosti i teritorijalne cjelovitosti RH bio još teži i trnovitiji". Mišetić iz haaškog ugla kaže da bi bilo nezamislivo oduzimanje počasti Šušku na temelju "rekla-kazala", da bi to bila uvreda i za njegovu obitelj, ali i svima kojima je Domovinski rat svetinja.
– Osim ako Pusić ima neprijeporne dokaze da je Šušak bio ratni zločinac – kaže. Šuška se, inače spominjalo na nekoliko suđenja Hrvatima u Haagu, no niti u jednom slučaju Tribunal nije donio presudu u kojoj je utvrdio da je Šušak naredio ili odobravao ratne zločine, kaže.
Dodatna sumnja
Istina, ocjena njegove uloge i u Oluji tek se očekuje u presudi Gotovini, Markaču i Čermaku.
– Točno, a to je glavni razlog zašto sumnjam u Pusićevu inicijativu, jer zbog čega takva žurba i pritisak na Grad, neka pričeka presudu – kaže.
– Dodatno opravdava moju sumnju to da sam u travnju, upravo u vrijeme kada je inicijativa g. Pusića i gđe Teršelič objavljena, njih dvoje osobno vidio u haaškom sudu. Vjerujem da je za posjeta Pusić postao svjestan da tužiteljstvo nije uspjelo dokazati da je operacija Oluja u biti zločinački poduhvat. Stoga smatram da je pomoć tužiteljstvu vjerojatni motiv Pusićeve inicijative, kako bi natjerao političke lidere u RH da prihvate njegov zahtjev o preimenovanju i time pošalju signal sudskom vijeću da čak i službena RH smatra da je Šušak ratni zločinac – misli on.
– Kada bi Pusiću bila iskrena namjera oduzimanje počasti zločincima, tada bi, puno prije, pokrenuo inicijativu da se promijene nazivi trgova i ulica koji su dobili imena po osobama za koje nije više sporno da su krivi za smrt i patnje mnogih – završava Mišetić.
Ni Haag nije utvrdio da je Šušak naređivao zločin
Tribunal je analizirao ulogu ministra Šuška u slučajevima Blaškić, Kordić, Tuta, Prlić i ostali, kao i u slučaju Gotovina i ostali. Haag ni u jednom slučaju nije donio presudu u kojoj je utvrdio da je Šušak naredio ili odobravao zločine. |
Perry ga hvalio, Josipović zastupao
1997., kad je raspravljano o subpoeni Šušku, protivljenje RH uspješno je zastupao Ivo Josipović, Na pogrebu, ministar obrane SAD-a W. Perry rekao je da je Šušak “za RH bio presudan u uspostavi slobode, za SAD za uspostavu mira". |
Davor Ivanković
Večernji list