Armatura za dvostranačje

 

Vladimir Šeks, šef saborskog Odbora za Ustav ponovno se bori za titulu osobe ili bar političara tjedna. Nakon što je postavljen na svoju novu funkciju iz petnih se žila trudi stalno biti aktualan i u žiži zbivanja. Tako nam, nakon opsežnih najava o promjeni broja potrebnih glasova za odlučivanje referendumom iza kojih se možda zapravo krije i namjera da se iz Ustava na mala vrata ukloni odredba o zabrani pridruživanja balkanskim asocijacijama bilo kojih vrsta i oblika [Da ne bi bilo zabune 1 i 2], Šeks najavljuje kako će se u ponedjeljak održati tematska sjednica Odbora za Ustav, na kojoj će se razmotriti različite inicijative za moguće promjene Ustava, jedna od kojih će svakako biti i prijedlog pravnoga stručnjaka Smiljka Sokola o smanjenju postojećih predsjedničkih ovlasti. Kako prenose mediji, postojeći sustav čvrste kohabitacije predsjednika države i premijera potrebno je zamijeniti čistim parlamentarnim sustavom, što HDZ drži ključnim za daljnju demokratizaciju i zato će upravo iza nje stati u sljedećim izmjenama Ustava.

A što se iz ovih nekoliko apstraktnih i neodređenih izjava zapravo krije? Dakle, predsjednika države u tom slučaju više ne bi birali hrvatski građani nego Hrvatski sabor, a dosadašnje njegove ovlasti iz područja vanjske politike, obrane i tajnih službi potpuno bi prešle u ruke Premijera i eventualno parlamenta. Iako nikakve zaključke ne bi valjalo prejudicirati, izgleda da bi takav potez potpunoga razvlašćivanja predsjednika države mogao biti samo korak unatrag što se demokratizacije društva tiče. Jer, dioba vlasti nije sustav koji je izmišljen jučer, već način na koji demokratska društva funkcioniraju i o svojoj sudbini odlučuju već stoljećima. Što bi se zapravo dogodilo kad bi se ova konkretna zamisao provela dosljedno i u potpunosti?

Sva bi se vlast koncentrirala u rukama predsjednika Vlade uz saborske zastupnike koji ionako predstavljaju biračku mašinu izabrane, odnosno vladajuće većine. Time bi se zapravo vratili na čisti predsjednički sustav (a ne polupredsjednički ili četvrtpredsjednički kakav imamo sada), jedino što bi sve ovlasti pripadale predsjedniku Vlade, a ne države. No, postoji i bitna razlika naspram Tuđmanovih vremena. Naime, tada se predsjednik Republike Hrvatske birao izravno na izborima, a ne inercijom preko stranačke liste. Pa je mogao pobijediti "bilo tko", odnosno dva puta Stjepan Mesić koji nije pripadao ni jednoj velikoj stranci. Da li je izbor Stjepana Mesića bila dobra ili loša stvar za Hrvatsku ovdje nije toliko bitno. Bitno je da je postojala alternativa stranačkoj mašineriji.

Svakom je valjda jasno da bi se spomenutim izmjenama Ustava koje nude Vladimir Šeks i Smiljko Sokol u Hrvatskoj zacementiralo dvostranačje. Naime, ako malo bolje promotrimo aktualni politički trend, rezultati posljednjih parlamentarnih izbora upravo pokazuju bipolarizaciju biračkoga tijela i jačanje moći HDZ-a i SDP-a, kao i očitu silaznu putanju malih stranaka. Do sada je bar osoba predsjednika imala u rukama nekakav mehanizam za korekciju anomalija koje su neizbježne kada se dvije stranke u miru iza kulisa mogu dogovarati kako hoće. A na građanima je bilo kakvog će se predsjednika izabrati.

Dakle, na predsjedničku poziciju prema dosadašnjim iskustvima uz razumnu kampanju mogao je biti izabran čovjek koji ne spada nužno u spomenuta dva politička lobija u Hrvata. Ako se u Ustavu ukine ova mogućnost onda će se sve moći sažeti jednom krilaticom - svi smo mi za Ivu Sadanera ili Zorana Milanovića. Kojega točno, ne će biti posebno ni važno.

M.M.B.

{mxc}

Pon, 21-04-2025, 22:12:22

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.