Da ne bi bilo zabune!!!

Kako za Večernji list kaže Vladimir Šeks, potpredsjednik Sabora i predsjednik Odbora za Ustav, Sabor RH ove će se godine prihvatiti izmjene Ustava, najzahtjevnijega pravnog i političkog posla u zakonodavnom dijelu vlasti. Jedna od glavnih izmjena bila bi vezana uz referendum za pristupanje EU, za čiji je uspjeh prema sadašnjem Ustavu potrebno da ulazak u EU podupre većina od ukupnog broja birača u Hrvatskoj. «Ta je teška odredba u Ustav ugrađena 1997., podsjeća Šeks, kako bi se spriječili eventualni pokušaji oživljavanja neke vrste jugoslavenske državne zajednice ili stvaranja neke nove balkanske zajednice u kojoj bi bila Hrvatska. No ta bi čvrsta odredba mogla biti zapreka ulasku u EU jer je, unatoč istraživanjima koja pokazuju da većina Hrvata podupire članstvo, gotovo nemoguće osigurati tako golem odziv birača koji bi jamčio da će 2,250.000 birača poduprijeti članstvo». Dakle, da rezimiramo. Vladimir Šeks, koji se nagledao kroz ovih dvadesetak godina koliko sjedi u Saboru nagledao nebrojeno mnogo zakona i zakonskih akata, tvrdi kako je odredba o referendumskom odlučivanju većinom glasova birača u Ustav unesena kako bi se onemogućio ponovni ulazak Hrvatske u bilo koji oblik balkanskog udruživanja. Nevjerojatno i krivo!!! Valjda se računa da građani ne će sami ići čitati Ustav Republike Hrvatske.

Iščitavanje spomenute odredbe Ustava (čl. 141.) neosporno pokazuje potpuno drugačiju istinu i pravno i činjenično stanje od onoga što ih u medijima iznosi «reformator s misijom» Šeks. Članak 141. prenosimo u cijelosti:

 

Članak 141.

Pravo da pokrenu postupak udruživanja Republike Hrvatske u saveze s drugim državama ima najmanje jedna trećina zastupnika u Hrvatskom saboru, Predsjednik Republike i Vlada Republike Hrvatske.

Zabranjuje se pokretanje postupka udruživanja Republike Hrvatske u saveze s drugim državama u kojem bi udruživanje dovelo, ili moglo dovesti do obnavljanja jugoslavenskoga državnog zajedništva, odnosno neke balkanske državne sveze u bilo kojem obliku.

O udruživanju Republike Hrvatske prethodno odlučuje Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom glasova svih zastupnika.

Odluka o udruživanju Republike Hrvatske donosi se na referendumu većinom glasova ukupnog broja birača u državi.

Referendum se mora održati u roku od 30 dana od dana donošenja odluke Hrvatskoga sabora. Odredbe ovoga članka o udruživanju odnose se i na uvjete i postupak razdruživanja Republike Hrvatske.

 

Dakle, Ustav, kako lijepo i piše u članku 141. već sam po sebi propisuje apsolutnu zabranu ulaska u balkanske organizacije i udruživanja, pa se po tom pitanju referendum uopće ne može ni raspisati, osim ako se ta ista odredba Ustava prethodno ne ukloni. A to je izgleda i glavni cilj “reformatora” Šeksa, kada se bavi ovakvim jeftinim ali dalekosežnim manipulacijama s interpretacijom hrvatskog Ustava.

I još jednom, da ne bi bilo zabune, referendum o udruživanju s EU nema nikakve veze s odredbom koja priječi eventualne pokušaje "oživljavanja neke vrste jugoslavenske državne zajednice ili stvaranja neke nove balkanske zajednice u kojoj bi bila Hrvatska". A ovo Šeksovo, "eventualni pokušaji", isto tako je opet manipulacija budući da Hidajet Hido Biščević kao generalni tajnik Vijeća za regionalnu suradnju već od kraja prošle godine sjedi u Sarajevu. Vijeće za regionalnu suradnju okuplja trenutno deset država: Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Hrvatsku, Grčku, Makedoniju, Moldaviju, Rumunjsku, Srbiju i Tursku. Ne će sada Šeks valjda reći da to nije neki oblik balkanske zajednice.

Postavlja se pitanje podcjenjuju li zastupnik Šeks i njegovi politički istomišljenici pismenost i inteligenciju hrvatskoga naroda i njegovu sposobnost da pročita i shvati par redaka Ustava ili jednostavno, u stanju sveopće društvene rezignacije pokušava spomenutu odredbu “na mala vrata” iz Ustava izgurati van. Kako bilo da bilo, namjera je jasna, a ako se u njoj uspije građani RH naći će se tamo gdje su bili prije dvadeset godina. A oni to ne žele danas kao što nisu ni tada. Na referendumu za nezavisnost u svibnju 1991., zastupniče Šeks, nije bilo nikakvih problema sa skupljanjem neophodnog broja glasova!

M.M.B.

{mxc}


Uto, 25-03-2025, 20:14:13

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.