U laži su kratke noge

MesićOvih dana s pozornošću se čekalo očitovanje bivšega predsjednika Republike Stjepana Mesića u svezi s ilegalnim dilanjem transkripata audio snimki njegova prethodnika. S jedne strane postoji velika sumnja u autentičnost ovih transkripata u inačici u kakvoj su se pojavili u javnosti i Haagu, što sada priznaje čak i trenutni predsjednik Republike Ivo Josipović u izjavi da se "postavlja pitanje vjerodostojnosti brijunskih transkripata". S druge strane, neovisno o tome da li su transkripti vjerodostojni ili ne, i ima li uopće u njima nečega što bi opravdalo haašku optužnicu, ostaje pitanje legalnosti njihove objave. Odnosno, postavlja se pitanje da li se s materijalom s oznakom državne tajne radilo u skladu sa zakonskom procedurom ili je prekršena državna tajna zbog čega bi netko morao snositi odgovornost propisanu zakonom?

Stjepan Mesić je presudu koju je cijela Hrvatska danima čekala u najvećoj mogućoj napetosti dočekao u Kini, tako da je praktički sve do četvrtka trebalo čekati njegovu prvu izjavu. Izbjegavši izravan susret s novinarima, Mesić se odlučio oglasiti preko stranica Novoga lista, odbivši bilo kakvu odgovornost:

"Moj je Ured u tome igrao ulogu servisa, jer su zahtjevi Haaškog suda preko Vladinog ureda dolazili nama, mi bismo transkripte našli, ili ih ne bismo našli i ono što se pronašlo slali bismo Vladinom uredu koji je onda to dalje prosljeđivao u Haag".

Štoviše, za zbivanja s brijunskim transkriptima lopticu je prebacio trenutnom ministru unutarnjih poslova Tomislavu Karamarku:

"Taj je zapis, zajedno sa skraćenim video zapisom, Protuobavještajna agencija (POA) čiji je ravnatelj tada bio Tomislav Karamarko pronašla u podrumskome Arhivu što sam ga već spominjao. Izuzela ga je, te nakon što je utvrdila njegovu autentičnost, taj je zapis predan Haaškom sudu ."

Tomislav KaramarkoFrapantno je ovdje što sada Stjepan Mesić bez ikakvog daljnjeg objašnjenja demantira samoga sebe iz 2000. godine, kao i glasnogovornicu svoga Ureda. Ovdje ćemo podsjetiti samo na neke od izjava danih tom prilikom. Tako je glasnogovornica predsjednika Hrvatske Stjepana Mesića za hrvatske medije 2000. godine izjavila:

"Predsjednik je i ranije, u nekoliko svojih izjava, najavljivao da će puštati dokumente sve dok se kriminalci ne procesuiraju. Neke se stvari moraju rješavati, pa zato predsjednik povremeno pušta određene dokumente u javnost. On osobno smatra da treba potaknuti da se neke stvari riješe, a na rješavanje ključnih problema u državi ne može se dugo čekati."

"Predsjednik, kad se određeni dokumenti nađu, procjenjuje kad što treba izaći u javnost kako bi ona bila senzibilizirana i kako bi se potaknulo rješavanje problema. Nacional je doista prvi dobio dokumente ... zato što oni ... vrlo dobro istražuju, pa su i zaslužili da to dobiju prvi."

Svoj odnos s Haagom i hrvatskim medijima u Vjesniku 11. studenoga 2000. godine objasnio je do kraja sam predsjednik Mesić:

"Haaškim istražiteljima dali smo jedino na uvid transkripte objavljene u hrvatskim medijima kako bi se uvjerili u njihovu autentičnost."

Dakle, iz ovoga se ništa drugoga ne može zaključiti osim onoga što piše. Dakle, da su iz predsjednikova Ureda medijima "određeni dokumenti" slani na objavu, i onda davani Haaškim istražiteljima na uvid kako bi se uvjerili u njihovu autentičnost. Štoviše, sve su činjenice sada javne i poznate, pa je sada od onoga što danas govori Stjepan Mesić zapravo puno relevantnije pitanje što su "institucije sustava", počevši od Državnog odvjetništva, čekale sve ove godine kako bi se sve do kraja ispitalo i rasvijetlilo. I što čekaju danas?

M. M.

VEZANO

Prof. dr. Miroslav Tuđman: Hrvatski scenaristi haških optužnica

Pet, 4-10-2024, 03:41:28

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.