Žrtvama je možda najbolje pratiti bosanskohercegovačke medije

 

Radovan KaradžićObjavljujemo vijest koja je po svojoj prirodi trebala izazvati dosta pozornosti u hrvatskoj javnosti, barem je tako bilo u BiH. No, za našu javnost očigledno po odluci medijskih mogula nije toliko relevantna presuda francuskoga suda, koja je ujedno i presedan, po kojoj su čelnici Republike Srpske Radovan Karadžić i Biljana Plavšić u ponedjeljak proglašeni krivim za stradanja članova porodice Kovač. Isto tako, nije medijski ispala dovoljno atraktivna visina kazne po kojoj su osuđeni dužni isplatiti odštetu veću od 200.000 eura. U Hrvatskoj je ipak relevantnije to što se predsjednik Josipović zalaže za povlačenje hrvatske tužbe protiv Srbije za genocid, pa se odluci francuskog suda moglo čitati tek onako iz usputnih vijesti. Isto tako, zanimljivo je spomenuti da je slučaj za obitelj Kovač vodio hrvatski odvjetnik u Parizu Ivan Jurašinović, jedan od predavača na nedavnoj tribini Hrvatskoga kulturnog vijeća "Hrvati izvan Hrvatske bez prava glasa" i osoba koju je predsjednik Mesić htio svojedobno pospremiti u Vrapče.

Naime, neki će se sjetiti kako je baš Ivanu Jurašinoviću, kao odvjetniku Marina Tomulića zbog procesa koji su se vodili pred francuskim sudovima, predsjednik Stjepan Mesić 2006. godine poručio:Ivan Jurašinović "Preporučio bih mu da kad dođe u Zagreb posjeti Vrapče, jer tamo mogu pružiti takvim ljudima efikasnu pomoć. To je sjajna prilika i neće ga puno koštati". Slučaj je završio na sudu, pa je tako u prvostupanjskoj presudi Mesić bio proglašen krivim i dužan isplatiti 70 tisuća kuna odštete zbog nanošenja duševnih boli.

Na ovu odluku suda Mesić se žalio i ona je sada, po dostupnim informacijama na Internetu, još uvijek na Županijskom sudu. U međuvremenu je Ivan Jurašinović izgubio pravnog zastupnika u Hrvatskoj, odnosno u tako savršenoj demokraciji u kojoj cvjeta tisuću cvjetova kakva vlada Hrvatskom nitko se od domaćih odvjetnika nije osudio nastaviti pravno zastupati Ivana Jurašinovića pred hrvatskim sudovima protiv bivšeg predsjednika Republike. U visokobudžetnim američkim filmovima se obično za ovakve procese protiv najviših državnih dužnosnika odvjetničke kuće zbog besplatne reklame trgaju, no u Hrvatskoj vrijede neka druga, posebna netržišna pravila.

Bilo kako bilo, vijest Hine o francuskoj presudi, koja potencijalno predstavlja vrlo važnu odluku  s mogućim dalekosežnim posljedicama može se pročitati u nastavku. Ah, da. U Hininoj vijesti ime pravnog zastupnika obitelji Kovač je nekako ispalo iz teksta. No, Ivan Jurašinović spominje se zato u svim bosanskohercegovačkim medijima, pa možda nije loša stvar pratiti ove medije ako se želi znati imaju li i kakve su uopće mogućnosti za žrtve srpskoga terora da barem djelomično dožive sudsku satisfakciju. Naime, kako stvari idu, u hrvatskim medijima će uskoro pisati da rata nije ni bilo i da smo uvijek sretno i veselo živjeli u Jugoslaviji, prvoj, drugoj i trećoj.

M. M.

 

Karadžić i Plavšić moraju isplatiti 200 tisuća eura izbjegličkoj obitelji Kovač

PARIZ, 14. ožujka 2011.: Francuski sud presudio je u ponedjeljak da dvoje čelnika bosanskih Srba, Radovan Karadžić i Biljana Plavšić, moraju isplatiti odštetu obitelji bosanskih izbjeglica, što je prva takva odluka u Europi donijeta prije završetka postupka Karadžiću na Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju.

Sud u Parizu presudio je da Plavšić i Karadžić moraju isplatiti obitelji Kovač oko 200.000 eura odštete, kao i odštetu čiji iznos još treba utvrditi, za »pretrpljene tjelesne ozljede« Adila Kovača koji je zbog ozljeda ostao invalid.

»To ne može nadoknaditi patnje koje smo preživjeli, ali je to ipak velika pobjeda za nas«, rekla je Zuhra Kovač, ne mogavši zadržati suze. Zuhra Kovač, njezin muž Adil i dvoje djece koji sada žive u Angersu, na zapadu Francuske, počeli su svoju pravnu bitku 2005.

Trinaest godina nakon bijega iz Bosne, obitelj koja je dobila francusko državljanstvo, podigla je tužbu protiv bivšeg predsjednika parlamenta bosanskih Srba Momčila Krajišnika, njihova bivšeg političkog vođe Radovana Karadžića, bivše predsjednice Biljane Plavšić i bivšeg vojnog zapovjednika Ratka Mladića koji je još u bijegu. Francuski sud proglasio se nenadležnim da sudi Krajišniku i zatražio je dodatne dokaze radi utvrđivanja Mladićeve odgovornosti.

U travnju 1992., na početku rata u Bosni, Kovačevi su morali napustiti svoj dom blizu Foče, na granici Bosne i Crne Gore. Otac je bio pretučen i polumrtav ostavljen bez pomoći, a ostatak obitelji je zbog prijetnja morao bježati kroz šumu. Sin je ranjen hicima iz vatrenog oružja, a baka zaklana. Kovači su tražili milijun eura odštete.

Hina

Pet, 4-10-2024, 04:08:25

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.