Najednom tajac
Hrvatski mediji vrlo skromno izvijestili su o odluci predsjednika sudskog vijeća Alphonsa Orie u predmetu Gotovina, Čermak, Markač kojom je odbijen podnesak glavnog tužitelja haaškog Tužiteljstva Sergea Brammertza u svezi topničkih dnevnika. Naime, haaško Tužiteljstvo tražilo je izdavanje sub poene Hrvatskoj kojom bi se od naše zemlje tražilo predavanje topničkih dnevnika. Kako piše Davor Ivanković u Večernjem listu, sudsko vijeće zaključilo je kako nema dovoljno informacija koje bi upućivale na to da Republika Hrvatska posjeduje tražene dokumente. Drugim riječima, nema smisla tražiti sub poenom ono čega naša zemlja nema.
Topnički dnevnici mjesecima se spominju kao jedna od najozbiljnijih zapreka ulasku Hrvatske u Europsku uniju, pa tim više čudi nagli gubitak interesa hrvatskih medija za problem topničkih dnevnika sada kada je Haaški sud donio odluku kojom se Hrvatska oslobađa odgovornosti, i kojom se napokon skida s dnevnog reda apsurdnu situaciju da nepostojanje "ključnog dokaza" za optužbu protiv Gotovine, Čermaka i Markača nije krivo Tužiteljstvo već Republika Hrvatska. Kao da je nekima u Hrvatskoj krivo što je Knin (i svi drugi okupirani gradovi) oslobođen uz minimalna razaranja, i što kada je već tako oslobođen nije mogao biti naknadno uništen za sudske potrebe imaginarnim topničkim dnevnicima. Vjerojatno je zato bespredmetno i pitati hoće li se sada itko ispričati svima onima koje se na ovaj ili onaj način optuživalo, pa i zatvaralo kao u slučaju odvjetnika Gotovinine obrane Marina Ivanovića, za navodno skrivanje topničkih dnevnika.
Dakako, ako se hoće sitničariti onda će se reći kako je Sud u Haagu zaključio samo kako Republika Hrvatska ne posjeduje topničke dnevnike, ali da to ne znači da oni ne postoje. Da, to je istina, ali postoji i grad Knin koji danas izgleda približno jednako kako je izgledao i 1995., pa neka se sumnjičavci upute tamo. Jedinu ozbiljniju razliku u samom središtu grada koju smo mi primijetili tiče se katoličke crkve, koja je tijekom okupacije opljačkana i spaljena, a sada obnovljena.
M. M.
Orie odbio prijavu jer nema dokaza da RH zna gdje su dnevnici
Prije više od dvije godine glavni tužitelj haaškog tužiteljstva Serge Brammertz prijavio je Hrvatsku da skriva tzv. topničke dnevnike u namjeri da se onemogući dokazivanje krivnje Ante Gotovine, Mladena Markača i Ivana Čermaka.
U ponedjeljak je glavni sudac Alphons Orie odbio taj podnesak Brammertza i time će uglavnom prestati teške optužbe na račun RH. Razlog zašto je sudac odbio zahtjev Brammertza jest u tome što sudsko vijeće nema dovoljno informacija koje bi upućivale na to da RH posjeduje tražene dokumente. Zaključio je da nema smisla izricati sub poenu.
Brammertz je potragu za dnevnicima rabio kao sredstvo pritiska na RH, pa je pokrenut sudski progon desetaka bivših i sadašnjih časnika HV-a. U hajci je stradao i Gotovinin odvjetnik u RH Marin Ivanović koji je u prosincu 2009. čak i uhićen, a policija je uzela i kompjutore u kojima su bili spisi sa statusom odvjetničke i sudske tajne, pa je sudac Orie naložio zabranu pregleda. Ivanović je oslobođen sumnje ovih dana. Tužitelji su o dnevnicima isprva govorili kao o ključnim, poslije kao o važnim dokazima, a obrana je od početka tvrdila da ti dokumenti uopće ne postoje te da Brammertz samo lovi alibi. Predstavnici RH F. Krnić i G. Markotić prošlog ljeta žestoko su tražili da sud odbije sub poenu jer "na temelju čega je tužiteljstvo uopće i podignulo optužnice o prekomjernom granatiranju kada je tek poslije počela potraga za dokumentima"?
Brammertzu je sud ostavio mali manevarski prostor u stavu da RH i dalje ima obvezu surađivati, a bude li novih informacija, tužitelj ih ima pravo tražiti. RH pak ima puno pravo reći da su teze da ona skriva topničke dnevnike bile tek insinuacije.
Davor Ivanković
Večernji list