Svojedobno je jedan od posebno popularnih komentatora odustajanje Hrvatske od proglašenja ZERP-a pokušao objasniti pretpostavkom da bi uz drugačiju odluku Hrvatska bila osuđena na Zapadni Balkan. Zapravo, mnogi su se sigurno prije ili kasnije vjerojatno uhvatili u stupicu da popuštanjima, sada premijera u ostavci, dadu neku logiku, jer je takvo razmišljanje u prirodi svakog od nas. No, slično kao što je i ZERP propao na vanjskopolitičkom planu, i na unutarnjopolitičkom planu nagledali smo se mnogih sličnih promašaja, pa se danas Hrvatska objektivno nalazi u vrlo teškoj krizi. Općenito, Sanader i njegova obećanja o ulasku u Europsku uniju u mnogočemu poslužila su samo kao paravan iza kojeg je Hrvatska potpuno zanemarila svoje nacionalne interese, razvoj i budućnost. No, sve su to stvari o kojima već dugo uporno pišemo na Portalu. Ono što je i nas kao i vjerojatno mnoge iznenadilo je to što se taj i takav Ivo Sanader odlučio naprasito povući iz politike neposredno prije Sabora svoje stranke. I, iako je nezahvalno bilo što konkretno prognozirati na dan kada je ostavka podnesena, prve najave i reakcije su dosta znakovite.
Već na samoj konferenciji za medije u 14 sati Ivo Sanader nije krio rezigniranost prema ponašanju Europske unije. Naime, slovenska blokada u okolnostima u kojima Hrvatska gotovo nema što više za ponuditi može trajati vječno. Zato je dosta razumljivo da je premijer u ostavci duboko razočaran svojim položajem - bez glavne i, zapravo, jedine stvarne poluge svoje vlasti manevarski prostor jako mu se suzio. Imajući na umu što je sve žrtvovano i prodano tijekom Sanaderove vladavine, a pogotovo imajući u vidu tko je sve doveden na razne razine vlasti u Hrvatskoj, uključujući prirodne protivnike HDZ-a, nema sumnje kako je moralo postojati i ozbiljno nezadovoljstvo unutar same stranke. Sve jasnijim naznakama poraza Sanaderove politike i njegovog načina pristupa Europskoj uniji, ovo nezadovoljstvo moglo bi biti katalizirano u stvarne političke napetosti. To bi onda mogao biti jedan od motiva Sanaderove ostavke, kao i poruka Europskoj uniji da je bez njezine podrške dosadašnja politika došla do zida.
U svakom slučaju, bez članstva u Europskoj uniji, trenutna slabašna i preslabašna Hrvatska se mora hitno okrenuti drugim zamjenskim rješenjima, osim ako se odmah ne želi završiti na Zapadnom Balkanu. Stoga nije čudno da prva kadrovska rješenja koja je Ivo Sanader izrekao na konferenciji za tisak ukazuju na određena pomicanja unutar HDZ-a. Prvo što upada u oči je još jedna ostavka, i to ona Ivana Jarnjaka s mjesta glavnog tajnika HDZ-a. Njega će zamijeniti Branko Bačić. Također, znakovit je izbor potpredsjednika HDZ-a, koji su redom Petar Čobanković, Andrija Hebrang, Ivan Jarnjak, Božidar Kalmeta, Vladimir Šeks i Ivan Šuker. Dakle, u užem vrhu stranke nije se našlo baš puno imena koja se obično vežu uz nekakvu, uvjetno nazovimo, liberalnu struju. Istina, Sanaderu kao politički vrlo bliska u najužem vrhu ostala je Jadranka Kosor. Ona bi trebala sastaviti novu vladu i biti nova predsjednica HDZ-a. Njezin zamjenik u stranci će biti Darko Milinović. Ipak, cijela situacija unutar HDZ-a, koja se trenutno čini stabilnom i dogovorenom, će biti puno jasnija tek nakon Sabora u subotu 4. srpnja, pa je dovoljno strpjeti se nekoliko dana.
Nema sumnje kako će ostavka Ive Sanadera imati dalekosežnih posljedica. Ipak se radi o predsjedniku najjače stranke u Hrvatskoj, koja je uz to nekada bila i nositelj borbe za najvažnije nacionalne ciljeve. Može li to ona ponovo postati zanimljivo je i teško pitanje, pogotovo što je HDZ, kao i čitava vladajuća elita, dobrim dijelom očišćena od nacionalno mislećih ljudi. Ipak, da je i u ovakvim okolnostima neke zahvatila lagana panika dobro se vidjelo na konferenciji za tisak kada se jedna od novinarki nije mogla pomiriti s viješću, predbacujući Sanaderu da nije obrazložio i dao dovoljno dobre razloge za nju. Gotovo još da novinarka premijera u ostavci nije pozvala na odgovornost. Također, zanimljiva je bila jedna izjava koju smo već čuli iz Slovenije, kako Sanaderova ostavka nije dobra vijest. Pa, ako ona nije Slovencima, možda Hrvatima je?
M. M.
{mxc}