Internetski portal Javno.hr ovih je dana donio zanimljivi članak o načinu na koji Savjet za nacionalne manjine Republike Hrvatske raspoređuje i troši državni novac. Pa se moglo saznati kako je na održavanje svojih internetskih stranica http://www.savjet.nacionalne-manjine.info/ Savjet za nacionalne manjine u 2008. godini potrošio 50.000 kuna. Oni koji se upute prema navedenoj adresi vrlo brzo će se i vratiti, jer se sve skupa radi o pet internetskih stranica. No, nije 10.000 kuna 2008. godine potrošeno za svaku od tih pet stranica, već je 50.000 kuna potrošeno za postavljanje, slovom i brojkom, pet (5) poveznica. Dakle, hrvatski porezni obveznici svaku od poveznica dodanu 2008. godine na internetskim stranicama Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske platili su - 10.000 kuna.
Pet spomenutih poveznica prenijeli smo na Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća, čisto da vidimo koliko bi nama trebalo za posao od 50.000 kuna.
Zapisnik sa 30. sjednice. | |
Zapisnik s 29. sjednice Savjeta za nacionalne manjine. | |
Zapisnik s 28. sjednice Savjeta za nacionalne manjine | |
Zapisnik s 27. sjednice Savjeta za nacionalne manjine održane 18.04. 2008. | |
Odluka o rasporedu sredstava za 2008. |
Ipak, ono što je posebno dojmljivo jest način na koji je predsjednik Savjeta za nacionalne manjine gospodin Aleksandar Tolnauer javnosti objasnio kako su potrošeni novci poreznih obveznika, kazavši kako on u iznosu od 50.000 kuna ne vidi ništa spornog. Štoviše, gospodin Tolnauer otišao je i korak dalje tvrdeći kako je zapravo učinjen jako dobar posao, budući da je splitska tvrtka STINA za održavanje internetskih stranica njegovog savjeta tražila na početku i više novaca. Međutim, kako je slavodobitno zaključio predsjednik Tolnauer, Savjet nije pristao na zahtjev splitske tvrtke iz jednostavnog razloga što nije imao više novaca, pa onda nije ni mogao izdvojiti više. Time su, eto, postignute uštede.
Na pitanje novinara portala Javno.hr zašto je STINA posao dobila izravnom pogodbom, a ne putem javnog natječaja, Aleksandar Tolnauer iz rukava je izvadio već sada rutinsko opravdanje za hrvatske dužnosnike po kojem natječaj nije nužan ako je riječ o poslovima i nabavama ispod 70.000 kuna. Mi ćemo ovdje ipak primijetiti kako natječaj možda nije nužan, ali nije ni zabranjen. To što zakonodavac nije propisao obavezan natječaj ne znači da je time ukinuo zakonske odredbe po kojima su odgovorni dužni namjenski trošiti državna sredstva. Zna to sigurno i Aleksandar Tolnauer, koji osim što je predsjednik Savjeta koji dijeli novce manjinama u Republici Hrvatskoj ujedno i predstavnik jedne od tih manjina - židovske. Sigurno mu je moralo pasti na pamet kako ove dvije dužnosti nisu spojive, ali vidimo da ga to nije nimalo pokolebalo u obavljanju obje.
I za kraj postavit ćemo pitanje bi li Aleksandar Tolnauer potrošio 50.000 kuna na održavanje svojih osobnih stranica s pet poveznica kada bi se radilo o njegovim vlastitim sredstvima? Ako bi, neka nam se obavezno javi, jer ćemo mu vrlo rado pod takvim uvjetima postavljati poveznice i to onoliko koliko god mu srce zaželi. Ako bi mu to ujedno osiguralo u konačnici i poveznicu prema nepodcjenjivanju zdravog razuma javnosti, moglo bi se reći kako je s nama zapravo jeftino prošao.
M. M., M. M. B.
{mxc}