Kompleks niže vrijednosti
U Jutarnjem listu "gost komentator" Luka Mišetić, branitelj generala Ante Gotovine u Haagu, iznio je neki dan prijedlog po kojem bi hrvatski državni vrh trebao službeno obilježavati godišnjicu zločina u Varivodama, čime bi se „priznala bol koju Srbi osjećaju zbog zločina počinjenih nakon Operacije Oluja". Ovaj prijedlog dobio je danas i nastavak u spomenutim dnevnim novinama EPH-ovog medijskog koncerna, pa je Luka Mišetić mogao pročitati kako njegovu inicijativu podržavaju praktički jedino zastupnici SDSS-a i potrošeni kadrovi poput Predraga Matića Freda ili Jadranke Kosor.
Inicijativu Luke Mišetića nisu čak podržali ni u SDP-u. „Tako nešto ne bi dovelo do smirivanja tenzija. Treba pustiti da vrijeme odradi svoje. Može se pružiti ruka, ali zar zaista mislite da bismo takvim jednim datumom nešto promijenili. Hrvatska Vlada, a pogotovo naša, stalno pruža ruku prema Srbiji, ali nema koristi. Srpski premijer NaivnostKako bi obilježavanje zločina nad hrvatskim državljanima srpske nacionalnosti u mjestu u RH moglo pomoći smirivanju napetosti između Hrvatske i Srbije, kada bi u Beogradu to jedino bilo doživljeno kao poticaj za ubrzani nastavak stvaranja „mitova, laži i obmana", kako je to neki dan lijepo rekla predsjednica Republike. Zato je prijedlog Luke Mišetića u najmanju ruku vrlo naivan, jer će on u Srbiji biti jedino dočekan kao dokaz velikosrpskih teza o teškim stradanjima Srba u Hrvatskoj uz zamjenu uloga agresora i žrtve, i to iz usta odvjetnika generala koji je od tih konstrukcija zbog zakulisnih političkih igara na jedvite jade oslobođen u Haagu.Aleksandar Vučić u javnim je istupima jako blagoglagoljiv, ali stvarnost je nešto sasvim drugo" - objavio je Jutarnji list kao mišljenje visokopozicioniranog SDP-ovca.
I zaista. Kako bi obilježavanje zločina nad hrvatskim državljanima srpske nacionalnosti u mjestu u Republici Hrvatskoj moglo pomoći smirivanju napetosti između Hrvatske i Srbije, kada bi u Beogradu to jedino bilo doživljeno kao poticaj za ubrzani nastavak stvaranja „mitova, laži i obmana", kako je to neki dan lijepo rekla predsjednica Republike. Zato je prijedlog Luke Mišetića u najmanju ruku vrlo naivan, jer će on u Srbiji biti jedino dočekan kao dokaz velikosrpskih teza o teškim stradanjima Srba u Hrvatskoj uz zamjenu uloga agresora i žrtve, i to iz usta odvjetnika generala koji je od tih konstrukcija zbog zakulisnih političkih igara na jedvite jade oslobođen u Haagu.
Naivnost u prijedlogu Luke Miletića je to čudnija što on odrastao u Sjedinjenim Američkim Državama. Za razliku od Hrvatske i njenog obrambenoga Domovinskog rata, Sjedinjene Američke Države bile su upletena u niz ratova po svijetu, za koje bi zločin u Varivodama bio tek neznatni i često potpuno nezabilježeni incident.
Nakon što je jučer papa Franjo pozvao na globalnu zabranu atomskog oružja, možemo se sjetiti i načinana koji je zaključen 2. svjetski rat bacanjem atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki. Pri tome ćemo primijetiti kako nitko u Sjedinjenim Američkim Državama ne govori o potrebi službenog obilježavanja dana kojim bi se priznala bol koju Japanci osjećaju zbog više od dvjesto tisuća ubijenih civila samo s dvije bombe kad je rat praktički bio gotov. Zato bi bilo vrijeme da se u Hrvatskoj prestanemo ponašati kao da imamo kompleks niže vrijednosti i ispričavati zato što smo se branili od nametnutoga nam rata. Branili smo svoje na najbolji mogući način što smo mogli i više je dosta o tome. Okrenimo se napokon toj budućnosti.
O. Barišić