Hrvatska na raskrižju

Od kada je Hrvatska postala članica Europske unije afere, podmetanja, medijski specijalni rat i razni drugi proizvodi obavještajnih podzemlja i nadzemlja počeli su se nesmetano izlijevati izvan hrvatskih granica. Državni vrh - Josipović, Leko, Milanović, PusićEuropska komisija, Njemačka, Mađarska, Finska, Češka, svi oni samo nakon tri mjeseca hrvatskog članstva u Europskoj uniji već mogu „uživati" u skandalima izvezenima iz Hrvatske, tako da se naša zemlja može pohvaliti barem jednom izvoznom granom koja je njezinim ulaskom u Europsku uniju doživjela rekordan rast.

I mi ćemo reći, neka. Neka sad i u Bruxellesu i općenito na Zapadu malo vide što su nam 2000. godine instalirali kao vlast. Neka sad vide što znači na čelu jedne europske države, i u vrhu vlasti, imati ljude koji nemaju elementarnu političku kulturu poštovanja prema institucijama, bilo domicilne države, bilo, kako se sad zorno vidi, prema institucijama drugih država ili međunarodnih organizacija.

Neka sad vide što je značilo i kakve smo sve stresove morali mi, hrvatski narod i hrvatski građani, proživjeti s ljudima kojima nije bilo teško krivotvoriti dokaze i lažno svjedočiti u sudskim postupcima protiv vlastite Dva smjeraU ovim okolnostima, kad Hrvatska postaje sve veći unutareuropski problem i faktor nestabilnosti za sam unutareuropski pravni poredak, postoje dva smjera u kojem se stvari mogu dalje razvijati. Ili će pritisak Europske unije i zemalja poput Njemačke doprinijeti suzbijanju struktura koje generiraju ovaj opći kaos, ili će se Hrvatska naći izoliranom i gurnutom na marginu Europske unije kako bi što manje štetila.države, pa im stoga sad nije teško kršiti međunarodne norme i običaje, te izigravati međunarodno pravo kada i kako to njima odgovara.Perković - Milanović - Merkel Jedina je razlika u odnosu na prije je što se to sad više ne tiče isključivo Republike Hrvatske.

Što je s velikom većinom ostalih?

Ulaskom u Europsku uniju, mnogi su se hrvatski građani ponadali da će to donijeti elemente gospodarskog prosperiteta kroz pristup europskim fondovima i olakšani izvoz na tržište Europske unije s 500 milijuna stanovnika, čime bi se ublažila gospodarska kriza. Međutim, ni gospodarskoj, ni krizi institucija u Hrvatskoj ne nazire se kraj. Umjesto preokreta negativnih trendova, negativni trendovi su se ubrzali, a brojne afera dobile su međunarodni karakter.

Dva smjera

U ovim okolnostima, kad Hrvatska postaje sve veći unutareuropski problem i faktor nestabilnosti za sam unutareuropski pravni poredak, postoje dva smjera u kojem se stvari mogu dalje razvijati. Ili će pritisak Europske unije i Njemacka-Britanijazemalja poput Njemačke doprinijeti suzbijanju struktura koje generiraju ovaj opći kaos, ili će se Hrvatska naći izoliranom i gurnutom na marginu Europske unije kako bi što manje štetila.

U ovom drugom slučaju, naši izvoznici s početka ovog teksta dosegli bi svoj strateški cilj. Balkan - prijateljiOsigurali bi svoje pozicije i u budućnosti preko daljnje unutarnje destabilizacije Hrvatske, njezinog izoliranja prema kompetitivnom europskom prostoru i podčinjavanju interesima zaostalog balkanskog okruženja. Ovu drugu mogućnost nikako se ne smije podcjenjivati, budući da ona odgovara geostrateškim interesima jedne velike europske sile koja je u kompeticiji s Njemačkom.

Naime, dok Njemačka iz gospodarskih razloga teži političkoj stabilnosti članica Europske unije, Velikoj Britaniji odgovara slaba Europska unija, jednako kao i što nestabilnije stanje na području zemalja bivše Jugoslavije, čime se prirodno suzbija i politički utjecaj najjače europske ekonomije na tim prostorima.

M. M.

Uto, 15-10-2024, 17:02:29

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.