Lactalisu u korist - zadnji čin obračuna s mljekarima?
U sjeni skandala s politički motiviranim prisluškivanjem odvija se prosvjed hrvatskih mljekara koje se doslovno naočigled istrebljuje. Očajni, jučer su proizvođači mlijeka najavljivali kako će umjesto isporuke prerađivačima dijelili mlijeko građanima, a višak izliti na njive. Kako je završilo dijeljenje mlijeka i koliko je tog mlijeka zaista na kraju i proliveno bila je glavna briga opinion makera u informativnim emisijama raznih hrvatskih medija, kao da je važno jesu li seljaci baš sve prolili ili su dio kako bi produžili svoju agoniju ipak isporučili proizvođačima.
Uloga Lactalisa
Iako su se hrvatski političari uz pomoć naklonjenih im medija dobro potrudili sakriti razloge propasti mljekarske proizvodnje u Hrvatskoj, oni su ipak dobro poznati. Radi se opet o interesima stranog kapitala kojemu domaće upravljačka kasta tako rado služi. Konkretno, u slučaju proizvodnje mlijeka,Dukat - LactalisU Francuskoj, gdje postoje kvote za proizvodnju mlijeka, Lactalis ima 600 milijuna litara viška koje ne može izvesti na tržište EU-a. Zato nas želi ukloniti s hrvatskog tržišta i ovdje plasirati svoje viškove hrvatska vlast štiti poglavito interese Lactalisa, francuskog proizvođača mlijeka koji se preko Dukata želi riješiti svojih 600 milijuna litara mlijeka viška.
To je potvrdio i Stanko Zdravčević, tajnik Zajednice udruga seljaka Slavonije i Baranje koja je članica Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka. "Zagrebački Dukat izišao je prema proizvođačima mlijeka vrlo tvrdo, drsko, da ne kažem pokvareno, s ponudom od 2,30 kuna za kilogram mlijeka. Njihov vlasnik Lactalis mlijeko u Francuskoj plaća 2,75 kuna, a nama ne želi platiti 2,66. U Francuskoj, gdje postoje kvote za proizvodnju mlijeka, Lactalis ima 600 milijuna litara viška koje ne može izvesti na tržište EU-a. Zato nas želi ukloniti s hrvatskog tržišta i ovdje plasirati svoje viškove."
Pogled na statističke podatke o otkupu i cijeni mlijeka jasno potvrđuju ove riječi. Kola su za hrvatske mljekare krenula nizbrdo od 2005. godine, odnosno od kada je Lactalis ušao u Hrvatsku.
Uništenje najagilnijeg dijela sela
Treba naglasiti kako je propast hrvatskih proizvođača mlijeka ima dodatnih, dalekosežnih posljedica. Naime, ona ujedno predstavlja propast najagilnijeg dijela hrvatskog sela. Naime, u velika ulaganja, složeni postupak dobivanja kredita i upravljanje i održavanje velikih farmi krava sigurno se nisu upustili oni nesposobni, već ambiciozni i poslovno smjeli pojedinci. U zamjenu, dobili su gotovo pedesetpostotni pad cijene mlijeka, a pokrivenost hrvatskih potreba domaćom proizvodnjom sada je u konstantnom i sigurnom padu na duže vrijeme.
M. M.