Ne prodaju se hrvatske vode, već udio Hrvatskih voda u 29 dioničkih društava
Neki mediji prenijeli su vijest o potajnom početku prodaje Hrvatskih voda, pa su se mogli pročitati naslovi poput "Ostaje nam samo zrak". Slažemo se da, obzirom na to tko i kako već više od desetljeća upravlja Hrvatskom, treba puhati i na hladno, no u ovom slučaju nema mjesta senzacionalizmu. Istina je da Hrvatske vode prodaju svoj udio od 15% u vlasništvu 29 vodoprivrednih poduzeća u Hrvatskoj, za, ukupno, oko 42 milijuna kuna.
Popis poduzeća, dioničkih društava, čijih je 15% dionica do sada bilo u vlasništvu Hrvatskih voda može se vidjeti u oglasima o prodaji objavljenim u Narodnim novinama [1] i [2] od 14. prosinca prošle godine. Vlasnička struktura svih poduzeća, nastalih privatizacijom 1995., čijih se 15% dionica prodaje bila je u času privatizacije identična: 50 % temeljnog kapitala prodalo se uz popust zaposlenima i ranije zaposlenima u vodnom gospodarstvu, 9 % temeljnog kapitala prodalo se preko javnog natječaja bez popusta; 26 % temeljnog kapitala ostalo u vlasništvu lokalne samouprave, a 15 % temeljnog kapitala prenosi se na Hrvatske vode.
Uvidom u djelatnost tih poduzeća može se vidjeti da se ona ne bave prijenosom ili distribucijom vode, niti upravljanjem izvorima vode ili vodenim površinama. Njihova djelatnost obuhvaća, primjerice (navodimo djelatnosti Vodoprivrede d.d. Zagreb, najvećeg od tih 29 poduzeća, ukupne vrijednosti od nešto manje od 40 milijuna kuna) uslužne djelatnosti u biljnoj proizvodnji, šumarstvo, izgradnju, projektiranje i nadzor, geodetsko premjeravanje, mrjestilišta i ribnjake, vađenje šljunka, pijeska i gline, prijevoz robe cestom (za vlastite potrebe), izradu projektne dokumentacije za vodo gospodarske građevine i vodne sustave, tehničko gospodarsko održavanje vodnog dobra, regulacijskih i vodnih građevina i uređaja, tehničke radove provođenja obrana od poplava i drugih oblika zaštite od štetnog djelovanja vode, uređenje vodo tokova i drugih voda (regulacijski radovi), rukovanje sustavom za navodnjavanje, planiranje i projektiranje vrtova i sportskih terena.
Ne radi se dakle o početku prodaje hrvatskih (s malim "h") voda. Bilo bi, međutim zanimljivo znati zbog čega se udio u tim tvrtkama prodaje baš sada, kad potencijalni kupci vjerojatno ne obiluju slobodnim kapitalom. Isto bi tako bilo zanimljivo znati koliko su i kakvih poslova (i možda "poslova") ta poduzeća do sada obavljala za Hrvatske vode. Sjetimo se samo kojekakvih fantomskih podzidavanja obala slijepih rukavaca Drave i slično. No, to je već druga priča.
D. J. L.