Jakov Fak - medalje nisu slučajnost
Hrvatski biatlonac Jakov Fak osvojio je brončanu medalju na Olimpijskim igrama u Vancouveru! Senzacionalan je to uspjeh mladića iz Mrkoplja, koji je pokazao da treće mjesto koje je prije godinu dana osvojio na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Koreji nije slučajnost. Jakov je na oba natjecanja taj uspjeh ostvario u disciplini sprinta na 10 kilometara. Prva je to hrvatska olimpijska medalja u biatlonu, prva 'zimska' koja nije iz skijanja, iz 'kovačnice' obitelji Kostelić! Sjajno!
Da podsjetimo naše čitatelje, biatlon je šport duge tradicije. Još davne 1861. osnovan je prvi klub na svijetu, u domovini biatlona, Norveškoj. Sam šport nastao je kao vježba norveških vojnika, prvenstveno graničara, i u njemu je povezano skijaško trčanje sa streljaštvom. Šprint na 10 km sastoji se od skijaškog trčanja, i dva gađanja, na trećini i na dvije trećine staze. Gađa se svaki put po 5 metaka, mete su udaljene 50 m, jednom u stojećem stavu, a jednom u ležećem. Natjecatelji tijelom cijele utrke nose pušku. Pobjednik je natjecatelj koji zadanih 10 km pretrči u najkraćem vremenu, s tim da svaki promašaj mete donosi kaznu od 150 metara dodatnog trčanja. Dakle, osim snage i tehnike skijaškog trčanja, potrebno je znati precizno gađati, i osim toga imati mirnoću, budući da nije lako precizno gađati nakon više kilometara pretrčanih na skijama. Jakov je danas gađao bez pogrješke, i u tom segmentu biatlona mu po preciznosti i brzini gađanja nema premca u svijetu!
Zanimljiv smo podatak mogli čuti tijekom prijenosa utrke. Prosječna dob dosadašnjih osvajača medalja u biatlonu na Olimpijskim igrama je 32 i pol godine. Najbolji se rezultati dakle postižu kad su natjecatelji još u punoj snazi, i kad imaju puno iskustva. A Jakov Fak, koji je izjavio da je bio silno uzbuđen, počašćen i ponosan kad je na otvaranju Olimpijskih igara ponio hrvatsku zastavu, rođen je u Rijeci prije samo 22 i pol godine! Začuđujuća je snaga i mirnoća tog mladića. Vjerojatno za tako nešto treba živjeti baš u dijelu Lijepe Naše gdje Jakov Fak živi, gdje ljudi stoljećima žive u skladu s prekrasnom prirodom koja ih okružuje. Tamo gdje se računa da je pao snijeg tek ako ga ima preko metar, gdje je hladno ako je ispod -20°C. Da bi se tamo živjelo, treba biti vrijedan i smiren. A takav je i Jakov Fak. I ponovno, kao i kod drugih sjajnih hrvatskih športaša, formula uspjeha je jasna: nadarenost, rad i uvjeti. Jakov Fak, kao i mnogi drugi vrhunski hrvatski športaši, nadarenosti imaju u izobilju, volje za rad isto tako, problem su uvjeti. Zato dobar dio treninga odrađuje sa slovenskim biatloncima. Slovenci mu otvoreno nude državljanstvo, a Jakovu Faku ne treba mnogo da tu ponudu odbije i da se i dalje natječe za svoju Domovinu. Treba samo naći sponzore koji će hrvatske biatlonce financirati s možda 1-2% novaca koliko, primjerice, nogometni klub Dinamo dobije godišnje od grada Zagreba i svojih sponzora – javnih poduzeća.
Dakle, sponzori naprijed. Ako ste i pomišljali da je bronca iz Koreje bila tek slučajnost, danas je stigla potvrda da nije tako, da Hrvati imaju još jednog sportaša koji je ne samo sjajna budućnost hrvatskog športa, već i njegova blistava sadašnjost! Vraćaju nam se slike od lani, opet će ponosna Jakovljeva obitelj istaknuti hrvatsku zastavu na svojoj kući u Mrkoplju i otvoriti vrata sumještanima, čestitarima!
Završimo riječima još jednog velikog hrvatskog športaša, Ivice Kostelića, koji već ima ‘zimsku’ olimpijsku medalju iz Torina, i koji će i u Vancouveru dati sve od sebe za još poneku, koje je izrekao kad je čuo da je Jakov Fak lani osvojio broncu na Svjetskom prvenstvu: ”Genijalno, svaka čast. To je čudo neviđeno. U jednom od najtežih sportova osvojiti broncu iz jedne male Hrvatske”. Bravo Jakove!
D. J. L.