Obljetnica vojno-redarstvene akcije Bljesak
Sutra ujutro u pola šest ujutro bit će točno 18 godina od početka Vojno-redarstvene akcije Hrvatske vojske i specijalne policije RH Bljesak. O uspješnosti operacije dovoljno govori podatak da je trajala samo 31 sat, i da je kroz to vrijeme potpuno razbijena srpska vojska i da je oslobođeno 500 kvadratnih kilometara Lijepe Naše u Zapadnoj Slavoniji i Posavini.
Tom je blistavom operacijom omogućeno, primjerice, da se, nakon gotovo 4 godine, do Osijeka ili Vinkovaca moglo i Posavinom, a ne samo Podravinom. Ne treba ni spominjati kakvo je to olakšanje bilo za hrvatsko stanovništvo (uključujući sve nacionalne manjine koje tamo žive osim srpske, uz čast iznimkama) tog i okolnih područja, nakon četiri godine ubijanja, rušenja, proganjanja.
Nakon te je akcije, osmišljene hrvatskim vojnim znanjem i izvedene hrvatskom pameću, snagom, znojem i krvlju, do neba poraslo samopouzdanje cijele hrvatske nacije, a posebice onih koji su tri mjeseca kasnije Bljesak pretvorili u Oluju. Mi smo se uvjerili da je točno ono čemu smo se nadali, u što nas je sve te teške godine uvjeravalo državno vodstvo na čelu s dr. Franjom Tuđmanom, da će uskoro doći dan konačnog ostvarenja gotovo tisućljetnog sna.
Hrvatski je narod na referendumu 1991. zadao cilj hrvatskom vodstvu, hrvatsko je vodstvo poslušalo glas hrvatskog naroda, četiri se godine strpljivo i teško radilo, da bi tada koplje i štit hrvatskog naroda, hrvatski branitelji kroz Bljesak i Oluju razbili „nepobedive".
Ponašanje medija
U vojno-redarstvenoj akciji Bljesak sudjelovalo je oko 7200 hrvatskih vojnika i policajaca. Četrdeset i dva su momka poginuli tijekom akcije, a 162 ih je bilo ranjeno. BljesakTom je blistavom operacijom omogućeno, primjerice, da se, nakon gotovo 4 godine, do Osijeka ili Vinkovaca moglo i Posavinom, a ne samo Podravinom. Ne treba ni spominjati kakvo je to olakšanje bilo za hrvatsko stanovništvo (uključujući sve nacionalne manjine koje tamo žive osim srpske, uz čast iznimkama) tog i okolnih područja, nakon četiri godine ubijanja, rušenja, proganjanja. Nakon te je akcije, osmišljene hrvatskim vojnim znanjem i izvedene hrvatskom pameću, snagom, znojem i krvlju, do neba poraslo samopouzdanje cijele hrvatske nacije, a posebice onih koji su tri mjeseca kasnije Bljesak pretvorili u Oluju.Jedan je od njih bio i pripadnik Antiterorističke jedinice Lučko Robert Erdelja, rođen u Novoj Gradiški 8. rujna 1973., poginuo 1. svibnja 1995., o kome više možete pročitati u članku iz Večernjeg lista koji, na našu radost ima rubriku „Junaci Bljeska" (poveznice na kraju članka).
No, na portalu Jutarnjeg nema ni slova o Bljesku. Nije da smo od Jutarnjeg više očekivali, još se sjećamo njihovog udarnog članka na dan izricanja oslobađajuće presude hrvatskim generalima i naslova „Danas sudac Meron donosi konačnu presudu Tuđmanovoj Hrvatskoj", koji je naravno uklonjen čim su ih Haaga počele stizati dobre vijesti za Hrvate, a očito, da se blago izrazimo, posve neočekivane i ne tako dobre za one iz Jutarnjeg i one čiji je Jutarnji bilten.
Naravno da od takvih medija ne očekujemo poštovanje prema Bljesku, Domovinskom ratu, hrvatskim braniteljima, obiteljima poginulih, hrvatskom narodu, Hrvatskoj. Njima je važnije bratstvo i jedinstvo sa Srbijom koje pod svaku cijenu, a na štetu Hrvatske pokušava izgraditi sadašnji hrvatski državni vrh.
Nema toga što vlast može napraviti a da se to ne može ispraviti
No, kao što sudac Meron nije donio konačnu presudu Tuđmanovoj Hrvatskoj, ne će ni šutnja ili šapat velikih hrvatskih medija graditi sud o Bljesku. Kao što je sud o Tuđmanovoj Hrvatskoj zahvaljujući prvenstveno momcima kao što je bio Robert Erdelji iz, kako bi Milanović rekao, „tamo neke Nove Gradiške", za sva vremena uklesan u misli i srca ogromne većine Hrvata, tako tamo žive i sjećanja i ponos na Bljesak.
I ma što mediji pisali i pričali, mi Hrvati znat ćemo obilježiti obljetnicu sjajnog Bljeska. Sjetit ćemo se, uzdignutih glava, onih koje ne zaboravljamo, nazdravit ćemo u zdravlje onih 7200 vitezova koji su učinili Bljesak slavnim, u sebi ćemo pustiti koju suzu za 42 momka koji su svoje živote utkali u za njih nedosanjani, a za nas dosanjani hrvatski san, slobodu i vlastitu državu.
A glave moraju biti gore. Jer, svaka sila za vremena. Doći će vrijeme, samo o nama ovisi kada, kada ćemo Bljesak i ostale naše slavne dane slaviti kako priliči, dostojno, ali i jasno i glasno. Bez obzira na današnje tmurno ozračje u Hrvatskoj, znajmo da je kako god da je, lakše nego što je bilo pred 18 godina. Nema toga što vlast može napraviti a da se to ne može ispraviti, jednom kada Hrvatska bude imala hrvatsku vlast. A da hrvatska vlast i hrvatski branitelji nisu tijekom Domovinskog rata napravili što su napravili, da su pogriješili, vjerojatno bismo novu priliku čekali duga stoljeća.
Stoga još jednom čestitka svim sudionicima Bljeska na blistavoj akciji, uz molitvu za sve hrvatske ratnike iz Bljeska koji više nisu s nama.
D.J.L.
Prilog:
Specijalac iz Lučkog: Tko će u rat ako mi nećemo
Javio je: "Nitko nije stradao". Onda je pokošen